Trwa ładowanie...
d4e6nt0

Naukowcy odkryli podwodny las. Liczy 60 tys. lat i skrywa wiele zagadek

W pobliżu Zatoki Meksykańskiej amerykańscy badacze natrafili na prehistoryczny las. Przekazali, że substancje, wytwarzane przez mikroorganizmy żyjące w pozostałościach drzew, będzie można wykorzystać m.in. w medycynie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Próbki drewna przekazano Laboratorium Morskiemu na wyspie Dauphin
Próbki drewna przekazano Laboratorium Morskiemu na wyspie Dauphin (NOAA, Fot: Francis Choi)
d4e6nt0

Miejsce, w którym 60 tys. lat temu rósł las cypryśników błotnych, jest dziś częścią Zatoki Meksykańskiej. To tereny południowo-wschodniej części Ameryki Południowej, wzdłuż których przebiegała prehistoryczna rzeka. Jej poziom z biegiem lat stopniowo się podnosił.

Wraz z biegiem czasu, drzewa powoli "wchłaniał" coraz bardziej podmokły teren, aż w końcu znalazły się pod wodą. Zanim odkrył je zespół uczonych z Uniwersytetu Northeastern i Uniwersytetu Utah, stały się częścią podwodnego ekosystemu na dziesiątki tysięcy lat.

d4e6nt0

Naukowcy intensywnie pracują nad odkrywaniem zagadek lasu oraz wkładu, jaki może wnieść do medycyny i biotechnologii. Badania są związane z projektem o nazwie "Blue Economy" i nadzoruje je m.in. Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA).

   Brian Helmuth/NOAA
(Brian Helmuth/NOAA)

Jak przekazuje "TVN Meteo", zaangażowanie tak poważnych instytucji jest nieprzypadkowe. W dzisiejszych czasach nowe, wykorzystywane w przemyśle enzymy, oraz potencjalne substancje lecznicze są coraz bardziej pożądane przez różne koncerny oraz ośrodki naukowe.

   Brian Helmuth/NOAA
(Brian Helmuth/NOAA)

Z kolei według CNN, który obszernie opisał odkrycie, uczeni skupili się przede wszystkim na organizmach występujących w prehistorycznym lesie. Mowa o morskich małżach, przekształcających drewno w żywą tkankę, będącą pokarmem dla wielu stworzeń żyjących pod wodą.

d4e6nt0

Zespół już nieraz pokazał, jak efektywna jest jego praca. Stworzył m.in. antybiotyk wykorzystywany w leczeniu infekcji pasożytniczych. Jak przekazują pracownicy uniwersytetów, już niebawem będzie mógł zaprezentować światu nowe odkrycia.

Próbki drewna przekazano Laboratorium Morskiemu na wyspie Dauphin. Znaleziono, a następnie zidentyfikowano na nich nich ok. 300 organizmów. Część z nich posłuży do przyszłych analiz DNA. Natomiast niektóre wykorzystano do stworzenia płytek hodowlanych do pobierania próbek dla mikroorganizmów.

Źródło: CNN, TVN Meteo

d4e6nt0

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Brakujące ogniwo ewolucji. To od nich pochodzi nasza dłoń

d4e6nt0

Podziel się opinią

Share
d4e6nt0
d4e6nt0