MiastaNazistowskie mauzoleum w Wałbrzychu. Tajemniczy budynek owiany legendami

Nazistowskie mauzoleum w Wałbrzychu. Tajemniczy budynek owiany legendami

Wałbrzych to nie tylko słynny zamek Książ czy malowniczy rynek. W dzielnicy Nowe Miasto, na wzgórzu Niedźwiadki, znaleźć można tajemniczą budowlę. To wzniesione w 1936 roku nazistowskie mauzoleum.

Nazistowskie mauzoleum w Wałbrzychu. Tajemniczy budynek owiany legendami
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

18.07.2019 | aktual.: 19.07.2019 15:11

Nazywają go Totenburg, świątynią Hitlera albo po prostu nazistowskim mauzoleum. Jest to jedyny tego typu obiekt w Europie, który przetrwał do naszych czasów. Oficjalnie powstał, by upamiętnić Ślązaków, którzy zginęli w I wojnie światowej, a także ofiary katastrof górniczych na Śląsku.

Choć budowla nie była odnawiana, a jej wnętrze jest częściowo zdewastowane, widać wyraźnie charakterystyczny styl odwołujący się poprzez liczne łuki do architektury starożytnej Mezopotamii. Wygląd ten jest zasługą architekta Roberta Tischlera, który nawiązywał w ten sposób to popularnej wśród nazistów teorii o aryjskim pochodzeniu Niemców, którzy mieli wywodzić się m.in. z tego starożytnego ludu.

Mauzoleum miało nie tylko przypominać o ofiarach, ale pełniło też funkcję ideologiczną. Była to swoista świątynia nazizmu. Pośrodku kwadratowego dziedzińca pierwotnie stała kolumna, a na jej szczycie stały figury czterech kamiennych mężczyzn, którzy na swoich plecach trzymali tzw. wieczny ogień. Płomień z mauzoleum, jak podaje większość źródeł, widać było z każdego punktu miasta, co tylko podkreślało potęgę Hitlera, który w niemieckim wówczas Wałbrzychu nie miał wielkiego poparcia. Kolumna ta, oraz inne elementy faszystowskie, zniknęły z mauzoleum zaraz po zakończeniu wojny.

Miejsce obrośnięte jest legendą. Niektóre z nich mówią, jakoby w tym miejscu miały odbywać się okultystyczne obrzędy, a młodych adeptów SS zamykano w podziemiach mauzoleum, co miało stanowić dla nich próbę odwagi. Nie zachowały się jednak żadne dokumenty, które potwierdzałyby rzeczywiste przeznaczenie tego obiektu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ZOBACZ TEŻ:
Poszukiwania Złotego Pociągu w Wałbrzychu

wałbrzychhitlernaziści
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)