Nepal - zabytki UNESCO zniszczone przez trzęsienie ziemi
Najsilniejsze od 80 lat trzęsienie ziemi w Nepalu nie oszczędziło najcenniejszych zabytków wpisanych na listę UNESCO. Cztery spośród siedmiu znajdujących się w Dolinie Katmandu legły w gruzach. Drewniane świątynie, których wiek datuje się na ponad 1500 lat obróciły się w stos połamanego drewna i kamieni. Zobaczcie jak te obiekt wyglądały przed kataklizmem.
Do tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi w Nepalu doszło w sobotę 25 kwietnia br. Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera nastąpił przed południem czasu lokalnego, a jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w tym rejonie od 80 lat. Jak podało CNN, powołując się na nepalskie MSW, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do ponad 3500 osób, a rannych jest ponad 5 tysięcy. Najdotkliwiej ucierpiała stolica kraju - Katmandu, gdzie, jak się szacuje, pod samymi gruzami wieży widokowej zginęło niemal 200 osób.
Trzęsienie ziemi nie oszczędziło również najcenniejszych zabytków, wpisanych w 1979 roku na listę UNESCO. Cztery, spośród siedmiu znajdujących się w Dolinie Katmandu, legły w gruzach. Drewniane świątynie, których wiek datuje się nawet na ponad 1500 lat, obróciły się w stos drewna i kamieni. Zobaczcie, jak te obiekty wyglądały przed kataklizmem.
at/udm
Kompleks świątynny Bhaktapur, Plac Durbar, Katmandu
Stare miasto w Katmandu to przede wszystkim zespół świątyń hinduistycznych i buddyjskich. Do najważniejszych należą te znajdujące się na placu Durbar, na który składa się kilka mniejszych placów. Durbar można przetłumaczyć jako "Miejsce Pałaców" - znajdowało się tu ponad 50 świątyń i pałaców. Trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią kompleks świątynny Bhaktapur. Widok, jaki przedstawia obecnie, jest wstrząsający.
Królewska rezydencja Basantapur, Plac Durbar, Katmandu
Na wewnętrznym placu Basantapur *znajdował się pałac królewski *Hanuman Dhoka, w którym rezydowali królowie z dynastii Malla oraz szachowie. Nazwa pałacu pochodzi od boga o twarzy małpy - Hanumana, którego wizerunek widniał przy wejściu do pałacu, a _ dhoka _ oznacza drzwi. Najstarsza część pałacu, jego wschodnie skrzydło, powstało w XVI wieku, a pozostałe części sukcesywnie rozbudowywano do połowy XIX wieku. W zachodniej części kompleksu znajduje się popularna atrakcja turystyczna - Muzeum Tribhuwan. Na razie nie wiadomo, czy coś z niego ocalało.
Świątynia Bodnath, Katmandu
Według danych agencji Reutera poważnie uszkodzona została również świątynia Bodnath, której powstanie datuje się na V-VIII wiek n.e. To jedna z najważniejszych buddyjskich świątyń na świecie, a każdego roku przybywają tu pielgrzymki z całego globu. Charakterystyczną cechą obiektu są oczy Buddy namalowane na czterech ścianach stupy.
UPDATE: The world's largest & holiest #Tibetan Buddhist stupa, Boudhanath damaged in #NepalEarthquake #PrayForNepal pic.twitter.com/eiRpXmQ6TF
— JigmeUgen (@JigmeUgen) April 25, 2015
Swajambhunath (Świątynia Małp), Katmandu
Około 3 km od centrum Katmandu znajduje się Swajambhunath - jedno z najstarszych miejsc kultu religijnego w Nepalu. Swoją nazwę zawdzięcza *świętym małpom *żyjącym w północno-zachodnim skrzydle obiektu. Cały kompleks składa się ze stupy oraz kilku przybytków i świątyń sprzed 1500 lat. Tu, podobnie jak na stupie Bodnath, namalowane są wszystkowidzące oczy Buddy. Trzęsienie ziemi również tu wyrządziło ogromne szkody - zniszczone zostały m.in. bogate ornamenty architektoniczne i młynki modlitewne.
Wieża Dharahara (Wieża Bhimsen), Katmandu
Dziewięciopiętrowa wieża Dharahara, mimo że nie została wpisana na listę UNESCO, również była obiektem, który stanowił popularną atrakcję turystyczną. Powstała w XIX w., a na jej szczyt powadziły spiralne schody o 213 stopniach. Od 2005 roku była otwarta dla turystów, którzy z jej szczytu mogli podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Katmandu. W wyniku trzęsienia ziemi wieża runęła, a pod jej gruzami zginęło ok. 200 osób. Według pierwszych ekspertyz wiadomo jednak, że jej fundamenty nie zostały naruszone.
at/udm