Trwa ładowanie...

Nie ma gorączki rezerwacji. "Polacy wstrzymują się"

Jak wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, aż 92 proc. hoteli ma na okres świąteczno-noworoczny mniej niż 30 proc. zajętych miejsc. Co więcej, wzrost kosztów m.in. gazu, energii i żywności powoduje, że 86 proc. obiektów podniosło ceny - podano.

Zakopane to jeden z hitów na okres świąteczno-noworoczny Zakopane to jeden z hitów na okres świąteczno-noworoczny Źródło: Adobe Stock, fot: monkeyMedia.pl
d22ngov
d22ngov

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP) na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród hotelarzy (153 hotele ze wszystkich województw) podała, że w październiku obłożenie poniżej 30 proc. miało 35 proc. hoteli. Co piąty obiekt ma zajętą połowę miejsc. 42 proc. hoteli biznesowych ma mniej niż 30 proc. rezerwacji, a 15 proc. powyżej 50 proc.

Z ankiety przekazanej PAP wynika, że na listopad 83 proc. hoteli zajętych ma mniej niż 30 proc. miejsc, a liczbą rezerwacji gwarantującą obłożenie powyżej 50 proc. może się pochwalić tylko 3 proc. obiektów. Grudzień jest jeszcze słabszy. - 92 proc. hoteli ma mniej niż 30 proc. miejsc zarezerwowanych, co oznacza, że przynajmniej na razie Polacy wstrzymują się z rezerwacjami na okres świąteczno-noworoczny - wskazał sekretarz generalny IGHP Marcin Mączyński.

Większość hoteli podniosła ceny

Mączyński zwrócił też uwagę na to, że trzeci kwartał br. to dalszy wzrost inflacji, a co za tym idzie rosnące ceny mediów i żywności. - Stanowią one bardzo istotny udział w kosztach działalności hoteli - zaznaczył.

d22ngov

Zdaniem eksperta ceny energii elektrycznej wzrosły średnio o 200 proc. w relacji do września ubiegłego roku. - Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja w przypadku cen gazu, którego ceny wzrosły średnio o 312 proc. Rekordziści notują podwyżki nawet o 1000 proc. - powiedział Mączyński. Jak dodał, dla hotelarzy dotkliwe są także podwyżki cen żywności i napoi - wzrosły one o 34 proc.

W efekcie taki wzrost kosztów powoduje, że 86 proc. obiektów podniosło ceny wobec ubiegłego roku. - 55 proc. hotelarzy uważa, że na powrót popytu na usługi hotelowe do poziomu z lat 2018-19 jest szansa nie wcześniej niż w 2024 roku - podał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS4

d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj