Niemcy - Szlak Romantyczny

Niemcy - Szlak Romantyczny
Źródło zdjęć: © Shutterstock

Południe Niemiec to imponujący świat gór, średniowiecznych miasteczek oraz bajkowych rzek i jezior. Znajdziemy tu pełne życia miasta od Frankonii na północy po Górną Bawarię na południu oraz wyróżniające się osobliwości natury i zabytki kultury. Od Bawarii po Badenię-Wirtembergię wiedzie szlak, który bez wątpienia jest nie tylko najbardziej romantyczną, ale także wyjątkowo malowniczą trasą europy. Oto miejsca, które od ponad 60 lat zachwycają turystów Starego Kontynentu.

Południe Niemiec to imponujący świat gór, średniowiecznych miasteczek oraz bajkowych rzek i jezior. Znajdziemy tu pełne życia miasta od Frankonii na północy po Górną Bawarię na południu oraz wyróżniające się osobliwości natury i zabytki kultury. Od Bawarii po Badenię-Wirtembergię wiedzie szlak, który bez wątpienia jest nie tylko najbardziej romantyczną, ale także wyjątkowo malowniczą trasą europy. Oto miejsca, które od ponad 60 lat zachwycają turystów Starego Kontynentu.

Szlak Romantyczny (niem. _ Romantische Straße _) wytyczono w latach 50. ubiegłego wieku. Miał on łączyć największe atrakcje leżące wzdłuż jednego z najstarszych szlaków handlowych Europy. Trasa ma długość ok. 350 km i łączy miasta Würzburg w Bawarii i Füssen w Badenii-Wirtembergii. Częsciowo prowadzi drogami krajowymi B2 i B17, przy których znajdują się duże brązowe tablice z nazwą szlaku.

at/udm

1 / 8

Szlak Romantyczny - Würzburg

Obraz
© Shutterstock

Na trasie znajdziemy ponad 30 miast i tajemniczych zakątków, wśród których dominują urokliwe zamki na szczytach gór, pałace i miasteczka jak z piernika, w których czas się zatrzymał. Szlak zaczyna się w Würzburgu, mieście nad Menem, nad którym góruje potężna średniowieczna twierdza Marienberg. Brzegi rzeki łączy ozdobiony figurami świętych most z XV wieku, a całe miasto swoją architekturą przypomina Toruń. Koniecznie trzeba odwiedzić imponującą rezydencję biskupią, będącą jedną z najwspanialszych pereł baroku w Europie i zobaczyć na własne oczy największy na świecie plafonem na olbrzymiej klatce schodowej. XVIII-wieczne malowidło sufitowe liczy aż 600 m kw. i przedstawia cztery ówcześnie znane kontynenty - Europę, Amerykę, Azję i Afrykę.

fot. Shutterstock

2 / 8

Szlak Romantyczny - Rothenburg ob der Tauber

Obraz
© Berthold Werner, licencja Wikimedia Commons

W trójkącie między Norymbergą, Monachium i Stuttgartem leży Rothenburg ob der Tauber. Jego nazwę można dosłownie przetłumaczyć jako "Czerwone warowne miasto nad nad rzeką Tauber". Z miastem związana jest XVII-wieczna legenda upamiętniająca jego oblężenie. Rothenburg podobno ocalał tylko dlatego, że jego burmistrz Nusch, przyjął wyzwanie, by wypić galon wina w czasie trwania dźwięku mechanicznego skowronka. Burmistrz sprostał zadaniu i miasto nie zostało zrównane z ziemią. Z tej okazji każdego roku na Zielone Świątki mieszkańcy miasta obchodzą "Święto Ratowania Miasta", w czasie którego odbywają się festiwale, koncerty i inne imprezy kulturalne.

3 / 8

Szlak Romantyczny - Nördlingen

Obraz
© Vid Pogacnik, licencja Wikimedia Commons

Kolejnym miastem na szlaku, które warto odwiedzić jest Nördlingen. Założono je na dnie krateru uderzeniowego (prawdopodobnie meteorytu), a zbudowano ze skał w wyniku zderzenia. Miasto oprócz wyjątkowej urody jest także miejscem, gdzie zjeżdżają wielbiciele impaktów (zderzeń ciał niebieskich z powierzchnią kuli ziemskiej), szkolili się tu także amerykańscy astronauci biorący udział w misji Apollo. Na miejscu można odwiedzić muzeum krateru Nördlinger Ries.

4 / 8

Szlak Romantyczny - Augsburg

Obraz
© Shutterstock

Augsburg to jedno z najbardziej rzymskich miast Niemiec. Leży na wysokości niemal 500 m n.p.m. u podnóża Alp. Powstało w 15 roku p.n.e. na miejscu obozu wojskowego założonego przez żołnierzy cesarza Oktawiana Augusta. Nosiło wtedy nazwę _ Augusta Vindelicorum _. Miasto swój rozwój zawdzięczało położeniu na szlaku przez Alpy do Norymbergi - w średniowieczu powstały tu liczne gotyckie kościoły i budynki publiczne, a idealny układ ulic zgodnych z założeniem obozu rzymskiego w wielu miejscach przetrwał do dnia dzisiejszego. Pomimo nalotów w 1944 roku w mieście ocalały zabytki na skale europejską - m.in. XI-wieczna katedra Unsere Liebe Frau i kościół św. Anny, który jest najstarszą budowlą renesansową w Niemczech. Na mniej zainteresowanych monumentalną architekturą czeka ogród zoologiczny, obserwatorium astronomiczne i sztuczny tor kajakarstwa górskiego - Eiskanal, który powstał z okazji igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

5 / 8

Szlak Romantyczny - Hohenschwangau

Obraz
© adogg - fotolia.com

Jednym z najpiękniej położonych zamków na szlaku jest zamek Hohenschwangau, zbudowany w XIX w. na polecenie księcia Maksymiliana II Bawarskiego. Wzniesiono go na ruinach XII-wiecznej twierdzy Schwanstein. O budowie zamku właśnie w tym miejscu zadecydowało bardzo atrakcyjne położenie oraz wspaniałe, zapierające dech w piersiach widoki. W zamku mieszkał jeden z synów Maksymiliana - Ludwik II, który wsławił się swoim uwielbieniem dla legend arturiańskich i gotyckich budowli oraz... niemałym szaleństwem. Obecnie miejsce jest odwiedzane przez ok. 300 tys. turystów rocznie. Hohenschwangau można zwiedzać cały rok (z wyjątkiem Bożego Narodzenia), na miejscu jest dostępny komentarz także w języku polskim.

6 / 8

Szlak Romantyczny - Neuschwanstein

Obraz
© Shutterstock

Zamek Neuschwanstein, położony wśród szczytów bawarskich Alp, uważany jest za jeden z najpiękniejszych na świecie. To absolutny numer jeden na liście TOP 100 atrakcji w Niemczech, która powstała na podstawie ankiety przeprowadzonej przez Niemiecką Centralę Turystyki. Nic dziwnego - zamek stał się prawdziwym symbolem nie tylko największego niemieckiego landu, ale także całego kraju. Charakterystyczne ujęcie pojawia się we wszystkich folderach, katalogach biur podróży i albumach krajoznawczych. Położony jest w gminie Schwangau, w regionie Allgäu. Budowę zamku rozpoczęto w roku 1869, jako urzeczywistnienie wizji ekscentrycznego króla - Ludwika II Bawarskiego. Ciekawostkę stanowi fakt, że ten, z architektonicznego punktu widzenia neoromańsko-pseudomauretańsko-neogotycki zamek, stał się inspiracją dla projektu zamku
w Disneylandzie.

7 / 8

Szlak Romantyczny - Pałac Linderhof

Obraz
© Shutterstock

W regionie Oberammergau znajdziemy kolejną z rezydencji Ludwika II - Pałac Linderhof. Jego budowę udało mu się doprowadzić do końca. Neobarokowy pałac był szczególnie lubiany przez słynnego króla, a jego twórcy inspirowali się architekturą francuską z XVIII wieku, głównie Petit Trianon w Wersalu. Pałac zachwyca przede wszystkim przepięknym położeniem wśród szczytów Alp oraz zadbanym ogrodem z fontanną, posągami i fantazyjnymi żywopłotami.

Grota Wenus, fot. Softeis, licencja Wikimedia Commons

8 / 8

Szlak Romantyczny - Füssen

Obraz
© Wolkenkratzer, licencja Wikimedia Commons

Szlak Romantyczny kończy się w Füssen, ok. 3 km na zachód od zamków Neuschwanstein i Hohenschwangau i ok. 5 km od granicy z Austrią. To kolejne miasto mające swe początki w starożytności, kiedy przebiegała tędy _ Via Claudia Augusta _, łącząca tereny obecnych południowych Niemiec z północnymi Włochami. Tutejszy zamek stanowił niegdyś letnią rezydencję biskupów Augsburga. Obecnie miasto jest znane na cały świat z produkcji skrzypiec oraz z lodowisk, na których co roku na przełomie czerwca i lipca juniorzy z całego świata trenują zyskujący coraz większa popularność curling .

at/udm

niemcybawariabadenia-wirtembergia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)