Nietypowe pytanie pasażerki. "Linii lotniczej już do reszty odbiło"
Nie od dziś wiadomo, że życie stewardesy to niekończące się pasmo przygód. Niektóre z nich potrafią dać w kość, a jeszcze inne skłaniają do refleksji. Tiktokerka Wiola, podzieliła się z internautami pytaniem, jakie zadała jej jedna z pasażerek tuż przed startem.
Nikt nie lubi opóźnień, a szczególnie zimą, kiedy warunki atmosferyczne często sprawiają, że czas startu potrafi mocno się przesunąć. Niektórzy jednak nie zdają sobie sprawy z procedur, które w takich warunkach należy przeprowadzić, aby zapewnić pasażerom bezpieczeństwo.
Podróżna pomyliła odladzanie samolotu z myciem
Jedną z nich jest odladzanie samolotu. Śnieg, szron oraz lód często osadzają się na zewnętrzu samolotu i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa lotu. Tuż przed startem na samolot wylewane jest nawet kilkaset litrów specjalnej mieszanki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Ta procedura jest konieczna, aby skrzydła, statecznik poziomy i pionowy były wolne od zanieczyszczeń, mogących zakłócić opływanie ich przez strugi powietrza.
Niestety, pasażerowie nie zawsze są świadomi tego, na co patrzą. Przekonała się o tym tiktokerka oraz stewardesa Wiola, która nietypową historią podzieliła się w mediach społecznościowych. Jedna z podróżnych najwyraźniej pomyliła procedurę odladzania z myciem samolotu.
Trwa ładowanie wpisu: tiktok
"Przepraszam, czy waszej linii lotniczej już do reszty odbiło?" - usłyszała od kobiety, siedzącej w samolocie czekającym na start. "Mamy już 15 minut opóźnienia, a wy myjecie samolot? - dopytywała zniecierpliwiona pasażerka.
Kilka faktów rzeczywiście się zgadzało, ponieważ samolot polewany był płynem, jednak nie był to płyn myjący, a specjalna mieszanka odladzająca. Substancja do odladzania samolotu jest najczęściej gorącą mieszaniną glikolu i wody. Zawartość glikolu w mieszaninie zależy od panującej temperatury powietrza.
Zobacz też: Rzadki widok w Międzyzdrojach. "Coś wspaniałego"
Dlaczego odladzanie samolotu jest konieczne?
NASA szacuje, że nawet 1 na 10 wypadków śmiertelnych może wynikać z oblodzenia samolotu. Dlatego tak ważne jest, aby przed startem przeprowadzić wszystkie najpotrzebniejsze działania.
W przeciwnym razie może dojść m.in. do pogorszenia osiągów aerodynamicznych, blokowania czujników i nadajników, czy uszkodzenia silników oraz skrzydeł samolotu.