Nieznana strona Afganistanu

Nieznana strona Afganistanu

Afganistan, licznie odwiedzany przez turystów z całego świata w latach 70., dziś kojarzony jest głównie z wojną, Talibami i terroryzmem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kraj ten obfituje w niesamowitą przyrodę, urzekające krajobrazy, bogate dziedzictwo archeologiczne, ciekawą architekturę i fantastycznych ludzi. Majestatyczne górskie masywy sąsiadujące z zielonymi równinami, trudno dostępne góry Pamir czy egzotyczne miasta Herat i Mazar-i-Sharif to nieliczne zakątki, które koniecznie trzeba zobaczyć. Dziś zabierzemy was do miejsca, które dosłownie zapiera dech w piersiach. Poznajcie bliżej Dolinę Bamian!

Afganistan, licznie odwiedzany przez turystów z całego świata w latach 70., dziś kojarzony jest głównie z wojną, Talibami i terroryzmem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kraj ten obfituje w niesamowitą przyrodę, urzekające krajobrazy, bogate dziedzictwo archeologiczne, ciekawą architekturę i fantastycznych ludzi. Majestatyczne górskie masywy sąsiadujące z zielonymi równinami, trudno dostępne góry *Pamir czy egzotyczne miasta Herat i Mazar-i-Sharif to nieliczne zakątki, które koniecznie trzeba zobaczyć. Dziś zabierzemy was do miejsca, które dosłownie zapiera dech w piersiach. Poznajcie bliżej *Dolinę Bamian!

pw/if

1 / 6

Niezwykła Dolina Bamian

Obraz
© Flickr by Hadi Zaher

Przepiękna Dolina Bamian położona jest w środkowym Afganistanie, u podnóży masywu Baba, w odległości około 150 km na zachód od Kabulu. Słynie przede wszystkim z pozostałości kompleksu świątyń wykutych w skałach w okresie od I do VIII wieku. Do niedawana znakiem rozpoznawczym tego miejsca były także gigantyczne posągi Buddy, które od wieków stanowiły nieodłączną część krajobrazu tego państwa.

2 / 6

Niezwykła Dolina Bamian

Obraz
© UPS nie udało się wyświetlić źródła obrazka

Pięć największych figur zostało wydrążonych w VI w. n.e. w niszach skalnych przy historycznym jedwabnym szlaku, wiodącym ze środkowej Azji do Indii i Morza Arabskiego. Rzeźby łączyły w sobie sztukę europejską i azjatycką, która rozkwitła w Afganistanie i północnym Pakistanie między IV a VII wiekiem. Najwyższy posąg miał 53 metry wysokości i był największym na świecie wyobrażeniem Buddy. W ich wnętrzu były wydrążone schody, które prowadziły na samą górę. Najmniejsza statua wznosiła się na wysokość 9 metrów. Wszystkie rzeźby były najprawdopodobniej działem indyjskich artystów.

3 / 6

Niezwykła Dolina Bamian

Obraz
© UPS nie udało się wyświetlić źródła obrazka

O dolinie i jej niebywałej atrakcji świat przypomniał sobie dopiero w 2001 roku, gdy Talibowie za pomocą ognia artyleryjskiego oraz środków wybuchowych zniszczyli dwa monumentalne posągi Buddy. Rządzący wówczas fanatycy islamscy zdecydowali o unicestwieniu wszystkich niemuzułmańskich symboli religijnych znajdujących się w Afganistanie. Ich istnienie było niezgodne z wiarą islamską - każda figura przedstawiająca jakiekolwiek podobieństwo Boga do człowieka jest sprzeczna z zasadami islamu. Przeciw tej decyzji protestowało wiele krajów, nawet osobista interwencja Kofiego Annana nie ochroniła zabytków.

4 / 6

Niezwykła Dolina Bamian

Obraz
© Flickr by Hadi Zaher

Olbrzymie posagi, zabytki archeologiczne oraz krajobraz kulturowy Doliny Bamian został wpisany w 2003 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2007 roku trwają tu prace mające na celu odbudowę figur.

5 / 6

Niezwykła Dolina Bamian

Obraz
© Flickr by Hadi Zaher

Będąc w tej części Afganistanu koniecznie trzeba także zobaczyć oddalony o 75 km od Doliny Bamian - Band-e Amir, czyli pierwszy afgański park narodowy. Jego nazwa wywodzi się od jednego z tutejszych jezior. Band-e Amir, druga najpopularniejsza atrakcja turystyczna tego regionu, składa się z sześciu wysokogórskich naturalnych jezior. Akweny położone na wysokości około 3000 m n.p.m. połączone są ze sobą kaskadami wodospadów i słyną z kryształowo czystej, lazurowej wody. Każdego roku to malownicze miejsce odwiedzają tysiące turystów z całego świata.

6 / 6

Niezwykła Dolina Bamian

Obraz
© Flickr by Hadi Zaher

Jak dotrzeć do Afganistanu? Do stolicy kraju - Kabulu, dolecimy z Warszawy już za ok. 3330 zł. Nie ma niestety bezpośrednich lotów, trzeba przesiadać się w Stambule lub we Frankfurcie.

pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)