Trwa ładowanie...

Niezwykłe odkrycie w Hiszpanii. "Ten rejon nie przestaje nas zadziwiać"

Mieszkaniec prowincji Kordoba, leżącej na południu Hiszpanii, znalazł na swoim polu jedną z najlepiej zachowanych mozaik rzymskich w tej części kraju. - Jej stan jest perfekcyjny - mówi Alejandro Ibanez, archeolog z departamentu kultury władz prowincji Kordoba.

Mozaika została znaleziona między drzewami oliwnymi Mozaika została znaleziona między drzewami oliwnymi Źródło: Adobe Stock, fot: LuisMTapia
d3tohdj
d3tohdj

Fragment mozaiki znalezionej przez rolnika znajdował się w rejonie masywu górskiego Sierra Morena, w Andaluzji, na południu kraju. Odkopano go na terenie rolniczym, pomiędzy drzewami oliwkowymi.

- Ten rejon nie przestaje nas zadziwiać pod względem odkryć archeologicznych (…). Znaleziona mozaika jest jedną z najlepiej zachowanych tu pozostałości po Rzymianach. Jej stan jest perfekcyjny - poinformował Alejandro Ibanez, archeolog z departamentu kultury władz prowincji Kordoba.

d3tohdj

Mozaikę odkryto w wyniku wstrząsów sejsmicznych

Według hiszpańskiego archeologa znaleziona w lutym na terenie gminy Adamuz mozaika rzymska miała pierwotnie bardzo duże rozmiary.

Dokładna lokalizacja mozaiki nie zostanie podana, ponieważ lokalne władze obawiają się napływu ciekawskich turystów. Informują jednak, że została ona odkryta w efekcie wstrząsów sejsmicznych, do których doszło na początku 2022 r. Doprowadziły one do odsłonięcia "niewielkiej" części rzymskiego dzieła.

Mozaika prawdopodobnie przedstawiała cztery pory roku

Archeolodzy z madryckiego uniwersytetu Karola III (UC3M) poinformowali, że odkryta w Andaluzji mozaika przedstawia fragment większej całości, która prawdopodobnie prezentowała cztery pory roku. Zawarte na znalezisku motywy, na których widoczne jest m.in. polowanie na ptaki, dotyczą jesieni.

d3tohdj

Hiszpańska uczelnia poinformowała, że zespół archeologów przystąpił już w Adamuz do prac mających na celu znalezienie pozostałych części rzymskiej mozaik

Przedwczesna śmierć zapisana w oczach. Zaskakujące badania naukowców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3tohdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tohdj