Trwa ładowanie...

Niezwykłe odkrycie w Hiszpanii. "Ten rejon nie przestaje nas zadziwiać"

Mieszkaniec prowincji Kordoba, leżącej na południu Hiszpanii, znalazł na swoim polu jedną z najlepiej zachowanych mozaik rzymskich w tej części kraju. - Jej stan jest perfekcyjny - mówi Alejandro Ibanez, archeolog z departamentu kultury władz prowincji Kordoba.

Mozaika została znaleziona między drzewami oliwnymi Mozaika została znaleziona między drzewami oliwnymi Źródło: Adobe Stock, fot: LuisMTapia
du2oava
du2oava

Fragment mozaiki znalezionej przez rolnika znajdował się w rejonie masywu górskiego Sierra Morena, w Andaluzji, na południu kraju. Odkopano go na terenie rolniczym, pomiędzy drzewami oliwkowymi.

- Ten rejon nie przestaje nas zadziwiać pod względem odkryć archeologicznych (…). Znaleziona mozaika jest jedną z najlepiej zachowanych tu pozostałości po Rzymianach. Jej stan jest perfekcyjny - poinformował Alejandro Ibanez, archeolog z departamentu kultury władz prowincji Kordoba.

Mozaikę odkryto w wyniku wstrząsów sejsmicznych

Według hiszpańskiego archeologa znaleziona w lutym na terenie gminy Adamuz mozaika rzymska miała pierwotnie bardzo duże rozmiary.

Dokładna lokalizacja mozaiki nie zostanie podana, ponieważ lokalne władze obawiają się napływu ciekawskich turystów. Informują jednak, że została ona odkryta w efekcie wstrząsów sejsmicznych, do których doszło na początku 2022 r. Doprowadziły one do odsłonięcia "niewielkiej" części rzymskiego dzieła.

du2oava

Mozaika prawdopodobnie przedstawiała cztery pory roku

Archeolodzy z madryckiego uniwersytetu Karola III (UC3M) poinformowali, że odkryta w Andaluzji mozaika przedstawia fragment większej całości, która prawdopodobnie prezentowała cztery pory roku. Zawarte na znalezisku motywy, na których widoczne jest m.in. polowanie na ptaki, dotyczą jesieni.

Hiszpańska uczelnia poinformowała, że zespół archeologów przystąpił już w Adamuz do prac mających na celu znalezienie pozostałych części rzymskiej mozaik

Przedwczesna śmierć zapisana w oczach. Zaskakujące badania naukowców

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
du2oava
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
du2oava

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj