Trwa ładowanie...

Norwegia. Od piątku granice zamknięte

Od północy z czwartku na piątek Norwegia zamyka granice dla osób nie mieszkających w tym kraju. Stan ten ma potrwać przynajmniej przez kilka tygodni. O przywiezienie nowych przypadków koronawirusa do tego kraju posądzani są m.in. pracownicy tymczasowi z Polski.

Share
Norwegia zamyka granice od 29 stycznia
Norwegia zamyka granice od 29 styczniaŹródło: 123RF
d2552u9

Granice Norwegii będą zamknięte dla przyjezdnych z zagranicy od północy, 29 stycznia.

Zakaz wjazdu nie będzie dotyczyć przedstawicieli niektórych ważnych społecznie zawodów, w tym służb medycznych ze Szwecji i Finlandii. Jak podaje PAP, odbije się to natomiast na pracownikach tymczasowych, którzy do 12 marca nie będą mogli wjechać do Norwegii. "Widzimy, że wiele krajów nie monitorowało zmutowanych wersji koronawirusa w takim stopniu jak my" - oświadczyła premier Norwegii Erna Solberg, cytowana przez PAP.

d2552u9

Norwegia zamyka granice - winni m.in. Polacy

W Norwegii obowiązek 10-dniowej kwarantanny jest przestrzegany bardzo rygorystycznie, w zasadzie nie ma od niego wyjątków, a złamanie kwarantanny jest karane wysokimi grzywnami, a nawet wydaleniem z Norwegii. Mimo to, norweska opozycja w ostatnich dniach krytykowała rząd za brak skutecznych działań w przeciwdziałaniu importowi nowych zakażeń.

Mimo obowiązku poddania się testom na granicy oraz kwarantannie po przyjeździe, media donosiły, że wielu przyjezdnych tego nie robiło w obawie przed utratą pracy. Telewizja NRK podała, że w pierwszych dwóch tygodniach stycznia w Norwegii testom na COVID-19 poddało się 17 tys. osób z Polski oraz Litwy. W tym samym okresie sieci komórkowe odnotowały 32 tys. kart SIM z tych krajów.

Co ważne, w środę w Norwegii wykryto ognisko koronawirusa wśród robotników z zagranicy, w tym z Polski. Potwierdzono 34 zakażenia, a 146 osób przebywa na kwarantannie.

d2552u9

Brak możliwości wjazdu do kraju pracowników z zagranicy może mieć katastrofalne skutki. Szczególnie uzależnionymi branżami od siły roboczej z Europy Środkowo-Wschodniej są przemysł stoczniowy oraz budownictwo. Jak podaje PAP, zdaniem szefa organizacji norweskich pracodawców Ole Erika Almlida zamknięcie granic "będzie mieć dramatyczne konsekwencje dla gospodarki kraju".

Koronawirus w Norwegii

W Norwegii odnotowano dotychczas 61 tys. 961 przypadków zakażenia koronawirusem. 556 osób zmarło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Szczepienia w Izraelu. Karolina Mints tłumaczy, dlaczego ten kraj przoduje

d2552u9

Podziel się opinią

Share
d2552u9
d2552u9