Trwa ładowanie...

Nowe Warpno. Turystyczna miejscowość pomiędzy dwoma akwenami

Nowe Warpno to niewielka, turystyczna miejscowość, która stanowi miejsce wypoczynku mieszkańców Szczecina, ale też innych pobliskich miast. Charakteryzuje się wyjątkową lokalizacją oraz malowniczymi krajobrazami. Gdzie dokładnie położone jest Nowe Warpno? Jaka jest historia tego miasta i jakie atrakcje turystyczne można tam zobaczyć?

Nowe Warpno Nowe Warpno Źródło: Flickr, fot. Krzysztof Pędrys
d4jf8ht
d4jf8ht

Nowe Warpno – podstawowe informacje o miejscowości

Nowe Warpno to niewielkie miasteczko położone w województwie zachodnio-pomorskim. Stanowi również siedzibę gminy miejsko-wiejskiej Nowe Warpno. Od północy gmina sąsiaduje z Zalewem Szczecińskim, a od południa otoczona jest Puszczą Wkrzańską.

Sama miejscowość w 2019 roku liczyła niecałe 1200 mieszkańców, a cała gmina niewiele więcej – około 1600. Miasto to posiada prawa miejskie od 1295 roku. Mieszkańcy Nowego Warpna zajmują się głównie rybołówstwem oraz działalnością usługową, w tym turystyką. Przemysł w tej gminie praktycznie nie funkcjonuje.

Nowe Warpno – jaka jest historia Nowego Warpna?

Ze względu na specyficzne położenie, historia Nowego Warpna jest dosyć burzliwa. Pierwsze wzmianki o osadnictwie na tych terenach pochodzą z 1184 roku. Miasto Nowe Warpno założono w 1295 roku wraz z nadaniem praw miejskich oraz przeniesienia w nowe miejsce centrum osady z Podgrodzia, średniowiecznego grodu i dzisiejszej dzielnicy miasta gminnego. Do 1648 roku, tereny te należały do Księstwa Pomorskiego, a po zakończenia wojny 30-letniej przekazane zostały Szwecji.

Podczas panowania szwedzkiego, obecny Półwysep Nowowarpieński stanowił wyspę oddzieloną od lądu fosą, która według planów fortyfikatora Christiana Kanxdorffa miała zostać pokaźną twierdzą. Plany Szwedów zniweczył najpierw pożar, który wybuchł w 1692 roku, a następnie wkroczenie wojsk pruskich do miasta i przyłączenie go w 1720 roku do Państwa Pruskiego. W XIX wieku fosa pomiędzy częścią lądową. a wyspą została zasypana, dzięki czemu powstał istniejący do dzisiaj – Półwysep Nowowarpieński.

d4jf8ht

W 1905 roku wybudowano linię kolejową, łączącą Nowe Warpno ze Szczecinem, co spowodowało, że dawna osada rybacka zamieniła się w kurort dla wczasowiczów ze Szczecina i okolic. Do rozkwitu turystyki doprowadziło również uruchomienie w okresie międzywojennym rejsów po Zalewie Szczecińskim. Po zakończeniu II Wojny Światowej Nowe Warpno zostało przyłączone do Polski. Aktualnie miasto uznawane jest za niewielki ośrodek turystyczny, a także kulturalny.

Jakie ciekawostki związane są z Nowym Warpnem?

Nowe Warpno jest to najmniej zaludniona gmina spośród wszystkich 114 gmin w województwie zachodnio-pomorskim, a sam obszar wiejski, liczący niewiele ponad 400 mieszkańców to najmniej ludny obszar wiejski w całej Polsce.

Nowe Warpno to także najbardziej wysunięta na północny-zachód gmina w Polsce.

XVII-wieczny Ratusz, zlokalizowany na Starym Rynku w Nowym Warpnie to unikatowy na skalę Polski budynek wybudowany w technice Ryglowej.

d4jf8ht

Nowe Warpno – jakie atrakcje turystyczne oferuje Nowe Warpno?

Nowe Warpno uznawane jest za mało znany, ale bardzo urokliwy i nie przepełniony tłumami ośrodek turystyczny, który warto odwiedzić w dowolnej porze roku. Jakie atrakcje czekają na turystów w Nowym Warpnie?

·        Zabytkowa starówka miejska – urokliwe, XV-wieczne centrum miasta, przy którym zlokalizowane są kolorowe, estetyczne kamienice, a także XVII wieczny Ratusz Miejski wybudowany w technice ryglowej.

·        Kościół pw. Wniebowzięcia NMP – świątynia wzniesiona w XV w. pierwotnie w stylu gotyckim, po wielu remontach ozdobiona barokowymi akcentami. Do świątyni przylega XVII-wieczna wieża utrzymana w stylu neogotyckim.

d4jf8ht

·        Pałac w Karsznie – pałac w stylu neorenesansowym zlokalizowany nad jeziorem Nowowarpieńskim, charakteryzujący się bogatym zdobieniem na fasadzie. Od kilkunastu lat w budynku funkcjonuje filia Książnicy Pomorskiej.

·        Kościół św. Huberta w Karsznie – urokliwy, niewielki kościółek pochodzący z XVIII wieku, charakteryzujący się konstrukcją ryglową, a także wystrojem myśliwskim

·        Aleja Żeglarzy – deptak zlokalizowany na ulicy Źródlanej, otwarty w 2011 roku

d4jf8ht

·        Wieża Widokowa – położona na krańcu Półwyspu Nowowarpieńskiego

Ze względu na wieloletnią historię turystyki, na terenie Nowego Warpna występują liczne ośrodki wypoczynkowe, a także strzeżone plaże i przystań, w której można wypożyczyć sprzęt do rekreacji wodnej. Sympatycy turystyki rowerowej mogą tereny Nowego Warpna zwiedzać również na dwóch kołach, ponieważ przez gminę przebiegają dwa szlaki rowerowe – czerwony szlak Puszcza Wkrzańska, a także zielony – Międzynarodowy szlak rowerowy wokół Zalewu Szczecińskiego.

Z portu morskiego w Nowym Warpnie wyruszają rejsy do niemieckiego Altwarp, położonego po drugiej stronie Zalewu Szczecińskiego.

Najlepiej WPolsce. Tradycyjna kuchnia mazowiecka. Gdzie dobrze zjeść?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4jf8ht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jf8ht

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj