Trwa ładowanie...
daxr4s6

Obwód kaliningradzki. Lokalne władzy sprzedają zamek krzyżacki

Zaledwie kilometr od granicy z Polską znajdują się ruiny zamku krzyżackiego oraz gotycki spichlerz. Kompleks został ponownie wystawiony na sprzedaż, a cena nie jest wygórowana. Nabywca kupi go w cenie domu.
Share
Nowy właściciel nabędzie stary spichlerz oraz ruiny zamku krzyżackiego
Nowy właściciel nabędzie stary spichlerz oraz ruiny zamku krzyżackiegoŹródło: Shutterstock.com
daxr4s6

Władze położonego w Rosji obwodu kaliningradzkiego, graniczącego z województwem warmińsko-mazurskim, po prawie 2 latach znowu wystawiły ogłoszenie dotyczące sprzedaży warowni. Pochodzi z XIV w. i znajduje się w miasteczku Bagrationowsk, dawniej nazywanym Pruska Iławka.

W 2018 r. oferta nie spotkała się z wystarczająco dużym zainteresowaniem. Jednak tym razem lokalne władze liczą na sukces. Co nabędzie nowy właściciel? Stary spichlerz oraz ruiny zamku krzyżackiego, wzniesionego w 1330 r. Dawniej był otoczony fosą i miał most zwodzony. Ma pechową historię. Został zniszczony przez pożar w 1455 r., jednak później został odbudowany. Niestety, ponownie spłonął w 1802 r.

   Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Po zakończeniu II wojny światowej warowni nigdy nie odrestaurowano i nie używano. W 2014 r. ponownie zapaliła się – pożar wybuchł na poddaszu. Aktualnie zamek jest w opłakanym stanie. W lepszym jest gotycki spichlerz o długości 104 m, w którym zamurowano okna i drzwi.

daxr4s6

Cena obiektu, zaliczanego do regionalnego dziedzictwa kulturowego, wynosi 6,34 mln rubli (ok. 391 tys. zł). Nabywca zostanie wyłoniony w drodze konkursu elektronicznego.

Dwna Iława Pruska, ulokowana w krainie historycznej Prusy Dolne, została włączona do państwa zakonu krzyżackiego po II powstaniu pruskim w 1274 r.

Źródło: ttg.com.pl

daxr4s6

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Ukryte fortyfikacje. Niezwykłe odkrycie przy Zamku Grodno

daxr4s6

Podziel się opinią

Share
daxr4s6
daxr4s6