Trwa ładowanie...

Odkryli, jak Wielka Brytania stała się wyspą. To był prawdziwy kataklizm

Wielka Brytania oddzieliła się od kontynentu w dwóch etapach. Wyżyny zamieniły się w dzisiejszy kanał La Manche. Doszło do tego wskutek katastrofy klimatycznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kanał la Manche oddziela Wielką Brytanię od reszty Europy
Kanał la Manche oddziela Wielką Brytanię od reszty Europy (Wikimedia Commons CC BY)

Ponad 450 tys. lat temu obecna Wielka Brytania była jeszcze połączona ze stałym lądem grzbietem kredowych skał. Geolodzy nazywają go Weal-Artois. Rozciągał się od południowo-wschodniej Anglii do północno-zachodniej Francji.

Jest to rejon współczesnej cieśniny Dover, najwęższej część kanału La Manche, w miejscu gdzie łączy się z wodami Morza Północnego.

Przez dziesiątki lat wśród geologów panowało przekonanie, że kanał La Manche wypełniał się wodą wraz z topnieniem lodów pod koniec epoki lodowej. Naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego odkryli prawdę.

Po dokładnej analizie mapy batymetrycznej La Manche (batymetria zajmuje się pomiarami głębokości cieków i zbiorników wodnych) z uwzględnieniem danych z sonarów o wysokiej rozdzielczości odkryli istnienie gigantycznej doliny o szerokości kilkudziesięciu kilometrów i głębokości około 50 metrów.

Slot

Na jej dnie znajdują się ślady erozji spowodowanej gwałtownym wlaniem się do doliny nadzwyczajnej masy wody. Wlewało się jej około miliona metrów sześciennych na sekundę. Tak powstał zaczątek La Manche, ale był jeszcze zbyt płytki, aby oddzielić Wielką Brytanię od lądu.

Dolina pojawiła się po kataklizmie sejsmicznym. Naukowcy odkryli, że powódź nie wydarzyła się tylko raz. Drugi epizod nastąpił 160–140 tys. lat temu. Właśnie wtedy Wielka Brytania, stała się ostatecznie wyspą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Slot

Podziel się opinią

Share


Slot