Trwa ładowanie...
ds6x7ge

Odkryto grobowiec mający 4400 lat. Może skrywać kilka tajemnic Egiptu

Na południe od Kairu archeolodzy odkryli ponad 4000-letni grobowiec. Jak podaje egipskie Ministerstwo Starożytności zawiera "wyjątkowo dobrze zachowane" hieroglify.
Share
Odkryto grobowiec mający 4400 lat. Może skrywać kilka tajemnic Egiptu
Odkryto grobowiec mający 4400 lat. Może skrywać kilka tajemnic EgiptuŹródło: 123RF
ds6x7ge

Minister ds. Starożytności Khaled al-Anani powiedział, że grobowiec, który został odkryty w Sakkarze pochodzi z piątej dynastii faraonów. Rządziła ona ok. 4400 lat temu.

"Grób należał do królewskiego kapłana znanego jako Wahtye, który służył w czasie panowania króla Neferirkare" - oświadczył al-Anani.

Al-Anani powiedział, że ściany grobowca zostały ozdobione kolorowymi scenami przedstawiającymi Wahtye z jego matką, żoną i rodziną. Natomiast inne rysunki prezentują produkcję wina i ceramiki, występy muzyczne, żeglarstwo oraz polowanie. "Był nietknięty i nieograbiony" - powiedział w sobotę Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady ds. Antyków. Opisał znalezisko jako "jedyne w swoim rodzaju w ostatnich dekadach".

Waziri powiedział, że jego zespół dotarł do grobowca w listopadzie. Mierzy on 10 m długości i 3 m szerokości. "W czwartek archeolodzy usunęli ostatnią warstwę gruzu z grobowca i znaleźli w środku pięć szybów" - powiedział Waziri. Jeden z szybów był w środku pusty, pozostałe cztery są zapieczętowane. Po ich otworzeniu naukowcy mogą dokonać kolejnych odkryć.

ds6x7ge

W listopadzie Ministerstwo Starożytności ogłosiło, że cmentarz masowy i kolekcja rzadkich zmumifikowanych chrząszczy skarabeusza znalazły się wśród siedmiu grobów odkrytych w Sakkarze. Znajduje się tu również słynna piramida schodkowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Odkrycie w Egipcie. Krypta nietknięta przez tysiące lat

ds6x7ge

Podziel się opinią

Share
ds6x7ge
ds6x7ge