Trwa ładowanie...
dlgr3j3

Ogrody Królewskie w Hanowerze (Herrenhäusen Gärten)

Największe atrakcje
Ogrody Królewskie w Hanowerze (Herrenhäusen Gärten)
Kraj
Region
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Wśród wielu pięknych ogrodów Niemiec trudno wskazać te najbardziej zachwycające, ale miłośnicy ogrodnictwa na pewno się zgodzą, że największe wrażenie na zwiedzających robią Ogrody Królewskie w Hanowerze – Herrenhäusen Gärten. To punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Hanoweru zwłaszcza, że są oddalone od centrum zaledwie kilka przystanków tramwajowych.

Ogrody Królewskie w Hanowerze – ogrody tematyczne

Ogromna, zielona przestrzeń Ogrodów Królewskich w Hanowerze składa się z aż czterech ogrodów tematycznych: Großer Garten, Berggarten, Georgengarten oraz Ogród Welfów (Welfengarten). Chcąc obejrzeć je wszystkie, trzeba sprzeznaczyć niemal cały dzień zwiedzania.

Ogrody Królewskie w Hanowerze – historia

Co prawda hanowerskie, położone w Niemczech, ale Ogrody Królewskie urządzono w stylu francuskim i angielskim. Słyszy się nawet głosy, że są kopią Ogrodów Wersalu spod Paryża. "Zielone płuca" miasta powstały w XVII wieku, do dzisiaj rozrosły się do powierzchni 136 hektaów.

Ogrody Królewskie w Hanowerze – Großer Garten

Ta część Ogrodów Królewskich w Hanowerze ma wyraźnie barokowy charakter. Nie bez nazwano go mianem großer, co po niemiecku znaczy 'wielki'. Posadzona tutaj roślinność zajmuje bowiem powierzchnię 50 hektarów. To prawie połowa całych Ogrodów Królewskich w Hanowerze.

Großer Garten został zaprojektowany w stylu wyraźnego baroku. Zdobią go misternie rzeźbione labirynty i żywopłoty z bukszpanu, białe rzeźby obsadzone rabatami tworzącymi najbardziej finezyjne i wymyślne wzory, a wszystko utrzymywane w idealnym stanie i z niemiecką precyzją. Alejki do spacerowania są wysypane żwirem, dzięki któremu żadne niepożądane rośliny się tutaj nie plenią, a wokół rabat i labiryntów z bukszpanu ustawiono niemal niewidoczne dla oka krawężniki, które zapewniają stały kształt roślinnym kompozycjom.

Całość tego dzieła sztuki ogrodniczej można podziwiać z kilku punktów widokowych. Koniecznie trzeb też zobaczyć wielką fontannę w centrum Großer Garten, w której woda tryska na wysokość 70 m. Warto wiedzieć, że Ogrody Królewskie w Hanowerze to jeden z nielicznych barokowych ogrodów, które zachowały swój kształt niezmieniony do dzisiaj.

Ogrody Królewskie w Hanowerze – Georgengarten

Georgengarten stanowi* część angielską Ogrodów Królewskich w Hanowerze*. Został zaprojektowany jako angielski ogród krajobrazowy, po którym mogły się przechadzać panienki i panowie dworu. Do dzisja jest to miejsce wypadów rekreacyjnych.

Warto wiedzieć, że właśnie w Ogrodach Królewskich w Hanowerze mieście się także dawny dom dynastii Guelph z piękną neoklasycystyczną fasadą, który obecnie służy jako centrum konferencyjne dla naukowców. Mieści się tutaj także muzeum z ekspozycjami na temat Leibniza oraz historii rodu Guelph. Budynek usytuowany jest na przeciwko Ogrodu Botanicznego Hanower będącego nie mniejszą gratką dla miłośników flory. Rośnie tutaj bowiem wiele gatunków prawdziwie egzotycznych roślin, które można podziwiać przez cały rok.

Ogrody Królewskie w Hanowerze – wydarzenia kulturalne

Ogrody Królewskie w Hanowerze rokrocznie stają się miejscem organizacji wielu wydarzeń kulturalnych i festiwali. W każde wakacje odbywa się tu m.in. KunstFestSpiele Herrenhausen, czyli festiwal, w trakcie którego mają miejsce najrozmaitsze wydarzenia teatralne, muzyczne i artystyczne. Od maja do września z kolei Ogrody Królewskie w Hanowerze odwiedzają ogniomistrzowie z całego świata podczas Fireworks Competitions.

Natomiast zaprojektowany w stylu amfiteatru Garden Theatre stanowi idealne miejsce do organizacji letnich spektakli i festiwali muzycznych na świeżym powietrzu. Ponad 100 akrobatów, mimów i muzyków bierze udział w Małym Festiwalu w Ogrodzie Wielkim, który od ponad 25 lat odbywa się na terenie Ogrodów Królewskich w Hanowerze w letnie wieczory.

Ogrody Królewskie w Hanowerze można jednak odwiedzać przez cały rok. Zimą, kiedy temperatura staje się tutaj chłodniejsza w galeriach i oranżeriach organizuje się koncerty zimowe.

Ogrody Królewskie w Hanowerze (Herrenhäusen Gärten)
Czas lotu / jazdy samochodem

3 h 15 min/7 h 30 min

Strefa czasowa

CEST

Waluta

euro (EUR)

Godziny otwarcia


– Großer Garten 9:00–18:00
– Berggarten 9:00–18:00
– Museum Palace Herrenhausen 11:00–16:00

Ceny biletów

– wejście do Ogrodów Królewskich w Hanowerze zimą – 3 EUR od osoby dorosłej
– wejście do Ogrodów Królewskich w Hanowerze w sezonie – 8 EUR od osoby dorosłej

Orientacyjna odległość

825 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3
dlgr3j3
dlgr3j3
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj