Trwa ładowanie...

Ogromne problemy na Madagaskarze. "Dwa i pół miliona ludzi wymaga natychmiastowej pomocy"

Choć piękna i z cudownym klimatem, to nie jest pozbawiona problemów. Mowa o wyspie Madagaskar, która zmaga się z niedożywieniem, głodem i brakiem dostępu do wody.

Madagaskar to czwarta największa wyspa na świecieMadagaskar to czwarta największa wyspa na świecieŹródło: Adobe Stock, fot: FRANK HERBEN
d4htg1y
d4htg1y

Madagaskar, zwany też "czerwoną wyspą", leży w zachodniej części Oceanu Indyjskiego, u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. To czwarta co do wielkości wyspa na świecie z tropikalnym klimatem i absolutnie niezwykłą naturą. To tam rosną gigantyczne baobaby i żyją lemury.

Kłopoty w raju

Niestety, ale ten fascynujący wyspiarki kraj zmaga się też z ogromnymi problemami - niedożywieniem i głodem oraz brakiem dostępu do wody. - W ciągu ostatnich siedmiu lat była susza, a jej konsekwencje są dramatyczne – powiedziała w rozmowie z PAP Magdalena Foremska z Polskiej Akcji Humanitarnej. - Według ONZ dwa i pół miliona ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej, ponad pół miliona dzieci uważa się za skrajnie niedożywione.

Światowy Program Żywnościowy wskazuje, że niemal 70 proc. populacji kraju żyje obecnie za mniej, niż 1,9 dolara na dzień (ok. 8,25 zł). To piąty najbiedniejszy kraj na świecie. Odpowiedzialne za to są między innymi nieustanne zmiany klimatu, przyczyniające się do występowania klęsk żywiołowych. Mieszkańcy wyspy muszą mierzyć się z suszą i cyklonami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Turyści kochają ten kraj. "Zapominają o jednej rzeczy"

Zdaniem przedstawicielki PAH, największym problemem wyspy jest teraz brak dostępu do wody. - Wynika częściowo ze zmian klimatycznych, ale też deforestacji i suszy. Ludzie ścinają drzewa, bo jest to jedyna możliwość przygotowania posiłków dla ich rodzin – wyjaśniła.

d4htg1y

Nie pomaga z pewnością to, że w ciągu ostatnich siedmiu lat na Madagaskarze przez większość czasu panowała susza. W 2022 r. podczas pory deszczowej odnotowano zaledwie kilka dni deszczu. - Wyspa bardzo potrzebuje stałego źródła dostępu do wody, żeby ludzie mieli co pić, w czym się myć, ale także, aby mogli podlewać przydomowe ogródki – powiedziała Foremska.

Baobaby na Madagaskarze Adobe Stock
Baobaby na MadagaskarzeŹródło: Adobe Stock, fot: Záruba Ondřej

Polacy pomagają na Madagaskarze

Warto dodać, że PAH buduje studnie na Madagaskarze w ramach działań pomocowych. Na południu wyspy organizacja wybudowała już ich siedem, a w okolicy powstaje kolejnych pięć ujęć wody potrzebnych we wsiach oddalonych o wiele kilometrów od szlaków komunikacyjnych.

Dzieci na Madagaskarze często jedzą tylko raz dziennie lub wcale Adobe Stock
Dzieci na Madagaskarze często jedzą tylko raz dziennie lub wcaleŹródło: Adobe Stock, fot: Eugen Haag

Polska organizacja koordynuje też programy zalesiania na terenach dotkniętych deforestacją i przekazuje sadzonki. Rozpoczęła również projekt dożywiania dzieci w szkołach – często jest to jedyny posiłek w ciągu dnia dla uczniów. W 2023 roku PAH zrealizuje też budowę swojej pierwszej tamy piaskowej na wyspie.

d4htg1y
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4htg1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4htg1y