Okaleczanie kobiet w imię piękna
Obrona przed porwaniami - Apatani, Indie
Przez wieki różne kultury w odmienny sposób podchodziły do pojęcia kobiecego piękna. Kanon ulega nieustannej zmianie, nie tylko w czasie, ale też wraz z szerokością i długością geograficzną. Dla jednych szczytem piękna jest wąska damska talia, inni wysoko oceniają ciało pokryte tatuażami. Sprawdźmy, w jaki sposób okalecza się kobiety dla "uatrakcyjnienia" ich ciała.
Przez wieki różne kultury w odmienny sposób podchodziły do pojęcia kobiecego piękna. Kanon ulega nieustannej zmianie, nie tylko w czasie, ale też wraz z szerokością i długością geograficzną. Dla jednych szczytem piękna jest wąska damska talia, inni wysoko oceniają ciało pokryte tatuażami. Moda, jako zjawisko społeczne, wpływa na zachowania ludzi od wieków. Najwięcej emocji wzbudzają te zwyczaje, które okaleczają ludzkie ciało. Niestety, ubolewać można nad tym, że część tradycji jest kultywowana do dziś. Niektóre zwyczaje są naprawdę szokujące, wręcz makabryczne. Sprawdźmy, w jaki sposób okalecza się kobiety dla "uatrakcyjnienia" ich ciała.
Zatyczki w uszach nikogo nie dziwią, jednak włożone do nosa zaczynają już szokować. A właśnie zatyczki włożone w płatki nosa noszą kobiety z plemienia Apatani, zamieszkującego dolinę Ziro w północno-wschodnich Indiach. Skąd wziął się ten zwyczaj? Teren, na którym żyli Apatani był nieustannie najeżdżany przez inne ludy zamieszkujące Arunachal, a kobiety porywane ze względu na ich urodę. Kamienne zatyczki nazywane _ yaping hurmo _ miały zniechęcać mężczyzn z sąsiednich plemion do uprowadzania słynących z piękna pań.
ml