Trwa ładowanie...
d2xud01
14-05-2009 09:49

Opatija. Odkryj zapomniany kurort

Opatija była najmodniejszym kurortem za czasów cesarstwa austro-węgierskiego. Miasto (niecałe 10 tys. mieszkańców) leży na pograniczu Kvarneru i Istrii.

d2xud01
d2xud01

Opatija była najmodniejszym kurortem za czasów cesarstwa austro-węgierskiego. Miasto (niecałe 10 tys. mieszkańców) leży na pograniczu Kvarneru i Istrii, 13 km na zachód od Rijeki, u podnóży góry Učka. Miejscowość rozwinęła się w połowie XV w. wokół kościoła św. Jakuba, wzniesionego jako część opactwa Benedyktynów (stąd nazwa). Znaleziska archeologiczne świadczą, że wcześniej istniała tu antyczna osada. Do 1844 r. Opatija była zwykłą wioską z 35 domami i kościołem. Sytuacja uległa zmianie, kiedy postanowił się tu osiedlić bogaty mieszkaniec Rijeki Iginio Scarpa. Dla swojej żony zbudował on nad brzegiem morza willę Angiolina i założył park z egzotycznymi roślinami. Kompleks ten zaczęły odwiedzać ważne osobistości, m.in. austriacka królowa Maria Anna, żona cesarza Ferdynanda.

Popularność miejscowości wzrosła po doprowadzeniu w 1873 r. linii kolejowej, wiodącej z Pivki (obecnie w Słowenii)
do Rijeki. Opatija stała się modna – przybywali tu licznie zarówno zwiedzający, jak i chętni, aby się tu osiedlić. Pod koniec XIX w. miał miejsce swoisty wyścig: kto zbuduje piękniejszy, bardziej okazały dom. Były to złote czasy dla miejscowych (i nie tylko) architektów. Ten boom zbiegł się z ogłoszeniem przez lekarzy tezy o leczniczych właściwościach tutejszego powietrza. Dobre czasy skończyły się wraz z nadejściem I wojny światowej. Obecnie Opatija znów co roku przyjmuje rzesze przyjezdnych – może nie tak dobrze urodzonych, ale za to liczniejszych. W mieście działa ośrodek zajmujący się rehabilitacją, chorobami płuc, serca i zmianami reumatycznymi, e-mail: thalassotherapia-opatija@ri.t-com.hr, http://www. thalassotherapia-opatija.com.

Dojazd i połączenia
Główna droga Rijeka – Pula omija miasto obwodnicą, ale można z niej zjechać do Opatiji, rozłożonej wzdłuż głównej drogi, która prowadzi do nadmorskiej promenady. Parkingi są usytuowane na nadbrzeżu lub przy dworcu autobusowym. Do Rijeki najłatwiej jest się dostać z Opatiji autobusem podmiejskim nr 32.

d2xud01

Orientacja
Główna poczta znajduje się przy ulicy Eugena Kumičića 2 (tel.: +385 51 271400). Obok niej mieści się targowisko (tržnica). Natomiast supermarket znajdziemy przy ulicy Maršala Tita 80. W mieście działają też: przychodnia lekarska (tel.:+385 51 271227) i apteka (tel.: +385 51 271856).

Miejsca, które warto zobaczyć
Najciekawszym zabytkiem jest kościół św. Jakuba (sv. Jakova), usytuowany w centrum, w parku, parę metrów od morza. Wzniesiony w 1506 r. jako kaplica, w latach 1774 i 1937 został rozbudowany. Niedaleko, z prawej strony, pośród zieleni stoi tablica upamiętniająca wizytę w Opatiji Józefa Piłsudskiego. Miasto jest dobrym miejscem dla miłośników spacerów i pieszych wycieczek. Podążając główną ulicą, będziemy podziwiać jej secesyjną architekturę. Można zobaczyć m.in. wspomnianą już willę Angiolina, będącą obecnie siedzibą dyrekcji uzdrowiska.

Dużą atrakcją jest także promenada spacerowa (Lungomare) nad brzegiem morza, zbudowana sporym nakładem sił; w niektórych miejscach jest to po prostu wybetonowana skarpa nad wodą. Promenada ma długość 12 km i kończy się w okolicach miejscowości Lovran, na południe od Opatiji. Miłośnicy górskich wędrówek mogą rozważyć wejście na górę Učka (jej najwyższy szczyt – Vojak – ma wysokość 1401 m n.p.m.; jest to najwyższy punkt Istrii). Znakowana trasa zaczyna się przy hotelu Palace. Wejście trwa ok. 4 godz. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której przy odpowiedniej pogodzie rozciąga się niepowtarzalny widok. Wyruszając na szlak latem, trzeba pamiętać o panujących tu upałach; koniecznie należy pomyśleć o ochronie przeciwsłonecznej.(…)


d2xud01
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xud01