Trwa ładowanie...
d1is2pu

Opera Nova (Bydgoszcz)

Największe atrakcje
Opera Nova (Bydgoszcz)
Kraj
d1is2pu
Opera Nova w Bydgoszczy Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Opera Nova w Bydgoszczy jest jedną z najnowocześniejszych oper w Polsce, wystawiane są w niej opery, balety, operetki, musicale, koncerty i inne widowiska.

Opera Nova (Bydgoszcz) – jak dojechać?

Opera Nova znajduje się przy bydgoskim Starym Mieście oraz dzielnicy Śródmieście nad samą rzeką Brdą, sąsiaduje z ciągnącym się nad rzeką Bulwarem, także z Wyspą Młyńską. Z tarasu Opery Nova można zobaczyć Katedrę św. Marcina i Mikołaja, młyny Rothera, kanał Międzywodzie i leżące wzdłuż nabrzeża spichrze.

Z dworca Bydgoszcz Główna można dojść do Opery Nowa pieszo – znajduje się ona w odległości około 1,5 km na południowy wschód, a przejście tego dystansu może zająć około 20 minut. Od Starego Rynku opera oddalona jest o kilkaset metrów. Najbliższy przystanek obok teatru to „Opera”, kursują tam autobusy linii 1, 3, 4, 8 oraz 31N, 33N i 34N.

Opera Nova (Bydgoszcz) – bilety

Dostępne są następujące bilety na spektakle w Operze Nova:

  • na opery i balety bilety normalne można kupić w przedziale 50–80 zł (w zależności od miejsca), a ulgowe za 30–40 zł; wejściówki kosztują 25 zł;
  • na operetki i musicale bilety kosztują 60–100 zł (normalne) i 40–70 zł (ulgowe); wejściówki są w cenie 35 zł;
  • bilety na spektakle w Sali Kameralnej kosztują 40 zł (normalne) i 25 zł (ulgowe).

Podczas Bydgoskiego Festiwalu Operowego obowiązuje oddzielny cennik.

Opera Nova (Bydgoszcz) – festiwale

W Operze Nova odbywa się coroczny Bydgoski Festiwal Operowy, który organizowany jest od 1994 roku, ma on charakter międzynarodowy – zapraszani są goście m.in. z Bułgarii, Rosji, Ukrainy, Belgii, Francji, Korei czy USA.

W budynku Opery Nova organizowane są też Gale Operowe; jest on również miejscem, gdzie przeprowadzany jest festiwal Camerimage, w ramach którego w Operze gościli Keanu Reeves, David Lynch, Alan Parker oraz Joel Schumacher.

Opera Nova (Bydgoszcz) – architektura

Budynek Opery Nova ma charakter modernistyczny, a swoją obecną formę uzyskał w 2006 roku po przebudowie zgodnie z projektem z 1962 roku. Gmach opery składa się z trzech kręgów, z których każdy mieści inne obiekty. Duża sala widowiskowa i sala kameralna znajdują się w kręgu pierwszym, garderoby, sale prób i magazyny w kręgu drugim, a krąg trzeci mieści restaurację i Centrum Kongresowe Opery Nova. Gmach opery ma sześć kondygnacji i jest oświetlany nocą.

Opera Nova (Bydgoszcz) – historia

Początki bydgoskiej opery sięgają 1956 roku, kiedy działalność rozpoczęło Studio Operowe, które wystawiało przede wszystkim opery i operetki. W 1959 roku Studio zmieniło nazwę na Teatr Muzyczny Opery i Operetki, który w 1960 roku został upaństwowiony i potem jeszcze kilkukrotnie zmieniał nazwę: w 1964 roku na Opera i Operetka, w 1980 roku funkcjonował jako Państwowa Opera, od 1990 roku jako Opera Nova, a od 1996 roku pełna oficjalna nazwa to Opera Nova - Państwowa Opera w Bydgoszczy.

Nim powstał współcześnie wykorzystywany gmach Opery (oficjalnie przekazany do użytkowania w 2006 rok – po 34 latach budowy), spektakle wystawiano w bydgoskim Teatrze Polskim, Teatrze Kameralnym i Pomorskim Domu Sztuki.

Opera Nova (Bydgoszcz)
Czas lotu / jazdy samochodem

od Warszawy: 3 h 10 min samochodem

Strefa czasowa

UTC±01:00

Waluta

PLN

Ceny biletów

– opery i balety: 50–80 zł za bilety normalne; 30–40 zł za bilety ulgowe
– operetki i musicale: 60–100 zł za bilety normalne; 40–70 zł za bilety ulgowe

Orientacyjna odległość

od Warszawy: 245 km

d1is2pu
d1is2pu
d1is2pu
d1is2pu