Trwa ładowanie...
d47wjke

Opera w Oslo

Największe atrakcje
Opera w Oslo
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Hans A. Rosbach

Zbudowana w 2008 roku opera w Oslo jest największym budynkiem zbudowanym w Norwegii na przestrzeni ostatnich 700 lat, od powstania katedry Nidaros. Opera leży nad samą zatoką Oslofjorden, a jej gmach zadziwia prostotą i nowoczesnością.

Opera w Oslo – historia

Projekt opery w Oslo wykonała firma architektoniczna Snøhetta, która odpowiedzialna była też za stworzenie egipskiej Biblioteki Aleksandryjskiej. Budowa opery trwała od 2003 do 2007 roku, a na jej postawienie przeznaczono budżet w wysokości 4,4 miliarda koron norweskich.

Gala otwarcia opery w Oslo miała miejsce 12 kwietnia 2008 roku, a uczestniczyli w niej król Norwegii Harald V, królowa Danii Małgorzata II i pełniąca wtedy funkcję prezydenta Finlandii Tarja Halonen. Już w pierwszym roku po otwarciu gmach opery został odwiedzony przez 1,3 miliona osób.

Opera w Oslo – architektura

Fundamenty opery w Oslo znajdują się pod poziomem morza (do 16 metrów p.p.m.), a główne materiały przeznaczone na budowę gmachu to biały kamień, drewno, metal i szkło. Biały marmur i granit posłużyły do stworzenia deptaka, który stał się nową przestrzenią miejską. Spadzisty dach opery sięga do samej podstawy i umożliwia swobodne spacerowanie. Fasada jest szklana i ma 15 metrów wysokości i rozświetla się w nocy. We wnętrzu opery w Oslo znajduje się imponująca falująca ściana z drewna, także wiele paneli i innych elementów z drewna, które wpływają na akustykę.

Budynek opery w Oslo przedziela korytarz, po którego zachodniej stronie można znaleźć scenę oraz przestrzeń publiczną, a po wschodniej przestrzeń administracyjno-produkcyjną. Opera ma sześć poziomów, w tym jeden pod ziemią, znajduje się w niej ponad tysiąc pomieszczeń. W głównym audytorium znajduje się żyrandol z niemal 6 tysięcy ręcznie robionych kryształów.

Gmach opery w Oslo wygrał główną nagrodę na Światowym Festiwalu Kultury w 2008 roku, a także nagrodę im. Miesa van der Rohe za wkład w architekturę europejską w 2009 roku.

Opera w Oslo – sztuka

Przy budynku opery w Oslo, w zatoce Oslofjorden, od 2010 roku znajduje się instalacja Moniki Bonvicini „She Lies”, która unosi się na wodzie. Kurtynę głównej sceny zaprojektował Pae White w taki sposób, wy wyglądała jak zgniecione aluminium. Wiele elementów budynku i projektów artystycznych zostało przygotowanych przez różnych artystów – pochodząca z Polski Nina Witoszek-Fitzpatrick była zaangażowana w projekt stworzenia książki artystycznej „Site Seeing” o powstaniu opery w Oslo.

Opera w Oslo – zwiedzanie

Kasy biletowe opery są czynne cały tydzień: 10–19 od poniedziałku do piątku, 11-18 w soboty i 12-18 w niedziele. Można również udać się na zwiedzanie opery w Oslo z przewodnikiem (głównie w sezonie). Bilet dla dorosłych kosztuje 100 NOK (ok. 45 zł), a dziecięcy 60 NOK (ok. 29 zł). We foyer opery znajduje się sklep, gdzie można kupić płyty z muzyką, książki na temat opery, biografie, a także programy i pamiątki. W budynku znajduje się też restauracja.

Opera w Oslo – dojazd

Opera w Oslo znajduje się w porcie Bjørvika (wschodnia część Oslo), dosłownie na styku z wodami fiordu Oslofjord. Można do niej dojść pieszo z dworca centralnego, mijając po drodze centrum handlowe Østbanehallen. Najbliższe parkingi znajdują się na dworcu centralnym, przy osiedlu Sørenga i galerii Byporten, a miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych można znaleźć z północnej strony budynku opery.

Opera w Oslo
Czas lotu / jazdy samochodem

1 h 50 min / 18 h

Strefa czasowa

UTC+01:00/(letni) UTC+02:00

Waluta

korona norweska (NOK)

Przykładowe ceny

ceny biletów na spektakle: ok. 100–700 koron za bilet normalny

Godziny otwarcia

pon-pt: 10-19
soboty: 11-18
niedziele: 12-18

Ceny biletów

Zwiedzanie z przewodnikiem: 100 koron (dorośli) / 60 koron (dzieci)

Orientacyjna odległość

1 060 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47wjke
d47wjke
d47wjke
d47wjke

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj