Trwa ładowanie...

Opuszczone wieże na pięknych fotografiach

Są niczym futurystyczne cytadele i choć wzniesiono je kilkadziesiąt lat temu, są zbyt przestarzałe technologicznie i za mało wydajne, by chciano z nich jeszcze skorzystać. Mowa o kominach chłodniczych w pobliżu kilku miast na terenie Europy południowo-zachodniej. Fotograf Reginald Van de Velde za cel wziął sobie wydobyć z nich piękno.

Opuszczone wieże na pięknych fotografiachŹródło: Reginald Van de Velde
d44cev0
d44cev0

Fotograf Reginald Van de Velde postanowił odwiedzić przemysłowe rejony w Belgii, Niemczech, Włoszech i Francji, aby z tamtejszych wycofanych z eksploatacji budowli wydobyć piękno.
Mimo że mało kto odważyłby się zajrzeć do środka tych konstrukcji, a jedyne co je czeka, to rozbiórka, Van de Velde chciał, aby spojrzano na nie z innej perspektywy, zanim zostaną zrównane z ziemią.

- To niewiarygodne, jak wyglądają te budowle od środka, są pokryte roślinności i opustoszałe. Padły „ofiarą” zmieniających się dyrektyw klimatycznych Unii Europejskiej, która kładzie nacisk na zamykanie elektrowni węglowych na kontynencie – mówi Reginald Van de Velde.

- Jednak rzecz, która mnie fascynuje, to fakt, że ani jedna wieża nie jest taka sama. Mają niepowtarzalny klimat i z zewnątrz wyglądają niemal identycznie. Zawsze jestem zaskoczony ich oryginalnością, gdy wchodzę do ich wnętrza – dodaje Velde.

Na terenach, na których zlokalizowane są opustoszałe budowle, najczęściej nie ma żywej duszy. Za to czuć powiew grozy i tajemniczości. Ta na poniższym zdjęciu, zlokalizowana w Belgii, wygląda jak z filmów sci-fi.

Pięć kominów na zdjęciu, przypominających pionki, jest jedyną pozostałością po dawnej elektrowni na terenie Wielkiej Brytanii.

Fotograf zachęca, aby choć część z wież zostawić, gdyż są świetnym miejscem do kręcenia filmów. Choć nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie nastąpi rozbiórka, jest to tylko kwestią czasu.

d44cev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44cev0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj