Trwa ładowanie...
d4ffrcd

Orka, której historia poruszyła miliony ludzi. Naukowcy mają wspaniałą wiadomość

W 2018 r. cały świat żył historią orki, która bardzo boleśnie zniosła śmierć swojego dziecka. Przeżyła tak głęboką traumę, że przez 17 dni pływała z ciałem młodego. Okazało się, że orka, która jest pod opieką naukowców, znów jest w ciąży.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Orka - zdjęcie poglądowe
Orka - zdjęcie poglądowe (123RF)
d4ffrcd

Naukowcy bardzo rzadko ogłaszają ciąże orek, ponieważ nie jest to nic nadzwyczajnego w świecie natury. Jednak przypadek orki o nazwie Tahlequah (zdjęcie poniżej) ma szczególne znaczenie. Dwa lata temu media na całym świecie informowały o tym, że urodzone przez nią młode żyło jedynie pół godziny. Tahlequah przez 17 dni pływała z ciałem dziecka, odmawiając wypuszczenia.

Orka Tahlequah CENTER FOR WHALE RESEARCH
Orka Tahlequah

Jak wyjaśnia TVN Meteo, naukowcy Holly Fearnbach i John Durban z organizacji zajmującej się ochroną przyrody Southall Environmental Associates (SEA) regularnie fotografują za pomocą drona populację orek zamieszkującą cieśninę Puget Sound w okolicach amerykańskiego Seattle. To właśnie dzięki zdjęciom zauważyli, że Tahlequah ponownie będzie miała młode.

Orka Tahlequah CENTER FOR WHALE RESEARCH
Orka Tahlequah

Badacze się martwią, że osobnik, który przyjdzie na świat, nie przeżyje

d4ffrcd

Istnieje ryzyko, że młode nie przeżyje. "Tylko w przypadku jednej trzeciej wszystkich ciąż udaje się doczekać szczęśliwego rozwiązania. Za tak słabe wyniki reprodukcyjne u orek żyjących w regionie odpowiada stres związany z brakiem odpowiedniego pożywienia" – wyjaśnia Sam Wasser z Center for Conservation Biology na Uniwersytecie w Waszyngtonie, cytowany przez TVN Meteo.

Badacze przekazali, że upłynie jeszcze sporo czasu, zanim młode Tahlequah pojawi się na świecie. Okres ciąży dla orek wynosi zazwyczaj 18 miesięcy. Dla miejscowej populacji, liczącej zaledwie 72 osobniki, każde młode jest bardzo ważne.

Źródło: TVN Meteo

d4ffrcd

Samica żółwia złożyła jaja. Jest zagrożona wyginięciem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ffrcd

Podziel się opinią

Share

d4ffrcd

d4ffrcd