Trwa ładowanie...

Orkan Fryderyka nad Polską. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w górach

Kolejne doniesienia o szalejącym nad Polską orkanie Fryderyka sprawiły, że na wypoczywających w polskich górach padł blady strach. Jakie warunki panują na stokach i górskich szlakach? Eksperci uspokajają.

Share
Orkan Fryderyka nad Polską. Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w górach
Źródło: http://szymoszkowa.pl/kamery-online/
d3yal7h

Gwałtowne wichury, opady śniegu, zamiecie. Sparaliżowany ruch na lotniskach w Poznaniu i Szczecinie, uszkodzone budynki, połamane drzewa, problemy na drogach. Najdotkliwiej skutki Fryderyki odczuli mieszkańcy Wielkopolski, Dolnego Śląska i Małopolski oraz województwa lubuskiego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla większości kraju ostrzeżenia meteorologiczne. Na południu Polski, miejscami w centrum i na zachodzie obowiązują alerty drugiego stopnia.

Wygląda jednak na to, że najgorsze za nami, a wypoczywający w górach nie mają powodu, by martwić się o przebieg ferii.

d3yal7h

– W Rybniku (woj. śląskie) ledwo prószy śnieg, wcale nie czuć wiatru – donosi nasza czytelniczka, Natalia Zielińska.

– Orkan nie dał nam się bardzo we znaki, a sytuacja jest spokojna. Mimo to apelujemy o rozwagę zawsze, gdy ktoś wybiera się na szlaki – mówi WP Sławomir Czubak, naczelnik karkonoskiej grupy GOPR.

– Wiatr nie wieje i nie mamy doniesień o żadnych połamanych drzewach ani innych utrudnieniach – słyszymy w informacji Tatrzańskiego Parku Narodowego (nie zmienia to faktu, że w Tatrach obowiązuje drugi st. zagrożenia lawinowego, więc wszelkie wyjścia w góry muszą być przemyślane).

Także na stokach sytuacja jest dobra. Choć wybrane wyciągi (np. w Szczyrku) w momencie uderzenia orkanu zostały zamknięte, obecnie ani śladu po wichurach. – Nie ma takiej sytuacji, żeby jakiś ośrodek zamknął stoki na kilka dni. Oczywiście warunki pogodowe są wszędzie na bieżąco monitorowane i jeśli gdzieś wzmaga się wiatr, to dopiero wówczas wyciągi są zamykane. Gdy tylko pogoda się poprawia, sytuacja wraca do normy, dlatego warto na bieżąco sprawdzać informacje podawane przez poszczególne ośrodki narciarskie – informuje WP pracownica portalu skionline.pl.

m.meteo.pl/zakopane
Źródło: m.meteo.pl/zakopane

Jak wynika z serwisu pogodowego IMC meteo, w najpopularniejszych kurortach nie ma powodu do obaw. W Zakopanem i Szczyrku wiatru prawie nie ma. Wystarczy zerknąć na zapis z kamer na Polanie Szymoszkowej czy w Białym Jarze w Karpaczu, by się przekonać, że warunki do szusowania są niemal idealne.

d3yal7h

Czynne są wyciągi na Kasprowym Wierchu i w pozostałych najchętniej odwiedzanych przez turystów lokalizacjach. Na wideo zarejestrowanym przez naszego dziennikarza możecie sprawdzić, jak wygląda sytuacja w Wiśle.

d3yal7h

Podziel się opinią

Share
d3yal7h
d3yal7h