Ostatnie dzikie miejsca w Europie

Ostatnie dzikie miejsca w Europie

Dokąd jechać, by podziwiać dziką przyrodę? Do Afryki, Ameryki Południowej, na wyspy Oceanii? Mało kto wskazałby Europę. A jednak - także na Starym Kontynencie znajdują się miejsca, gdzie żyją ostatnie dzikie gatunki zwierząt. Oto one!

Dokąd jechać, by podziwiać dziką przyrodę? Do Afryki, Ameryki Południowej, na wyspy Oceanii… Mało kto wskazałby Europę. A jednak - także na Starym Kontynencie znajdują się miejsca, gdzie żyją ostatnie, dzikie gatunki zwierząt. Oto one!

*Niedźwiedzie polarne * kojarzone są głównie z Kanadą, ale można je także podziwiać na arktycznym archipelagu Svalbard. Stanowi on terytorium zależne od Norwegii. Na miejscu organizowane są wycieczki z przewodnikiem – zwierzęta można zobaczyć podczas wędrówki, wypadu jeepem lub na saniach ciągniętych przez psy. A to wszystko w pięknym, lodowcowym krajobrazie.

if/pw

1 / 6

Camargue, Francja

Obraz
© JupiterImages

Camargue – dziewiczy pas wybrzeża na terenie południowej Francji jest domem dla największej w Europie kolonii lęgowej flamingów. Wokół mokradeł w okolicy jednej z największych delt rzecznych na Starym Kontynencie brodzą setki ptaków. Za kilkaset euro można spędzić tygodniowe wakacje w tym niezwykłym regionie połączone z podziwianiem przyrody.

2 / 6

Północna Finlandia

Obraz
© Licencja Creative Commons, flickr.com:RukaKuusamo.com

Północna Finlandia to kraina reniferów, łosi i rosomaków. Bardzo łatwo je dostrzec na rozległych pustkowiach, które można przemierzać na saniach ciągniętych przez psy. Dziennie pokonuje się odcinek około 30-40 kilometrów. Najciekawsze w ofercie miejscowych touroperatorów są 4 dniowe eskapady, które pozwalają nie tylko obserwować dzikie zwierzęta, ale także poznać fińską kulturę.

3 / 6

Mercantour, Alpy Francuskie

Obraz
© GNU Licencja Wolnej Dokumentacji, Wikipedia: Felix91

Do momentu ustanowienia tu parku narodowego, *wilkom *na terenie Alp Francuskich groziło całkowite wyginięcie z powodu częstych polowań. Teraz są prawnie chronione i ich populacja stopniowo rośnie. Lokalne biura podróżny organizują trekking przez alpejskie doliny z możliwością podglądania zwierząt w ich naturalnym środowisku.

4 / 6

Tatry Słowackie

Obraz
© Licencja Creative Commons, flickr.com: crustiq

Kozice znalazły się na skraju wyginięcia z powodu wkroczenia człowieka na ich terytorium. Jedno z niewielu miejsc, w których można je jeszcze zobaczyć są Tatry. Po słowackiej stronie warto wziąć udział w wyprawie, mającej na celu zliczenie ich populacji. 10-dniowa wycieczka obejmuje także obserwację niedźwiedzi i jeleni.

5 / 6

Delta Dunaju, Rumunia

Obraz
© http://www.flickr.com/photos/cod_gabriel/5885324176/ Licencja Creative Commons

Delta Dunaju to prawdziwy raj dla obserwatorów ptaków. Znajdujący się tu rezerwat biosfery UNESCO jest terenem lęgowym dla milionów z nich, przylatujących nie tylko z Europy, ale także z Azji czy Afryki. Największą atrakcję stanowią pelikany i czaple. Dla miłośników wakacji „z lornetką” organizowane są 5-dniowe wycieczki łodziami.

6 / 6

Lofoty, Norwegia

Obraz
© Licencja Creative Common, flickr.com:[carlo cravero]

Dzikie wybrzeże Norwegii jest za to najlepszym miejscem na obserwację bielików – ptaków drapieżnych z rodziny jastrzębiowatych. Tysiące z nich unosi się nad powierzchnią wody, czujnie wypatrując potencjalnych ofiar. Istnieje możliwość podpłynięcia do nich bardzo blisko – na specjalnym pontonie. Na jednodniowe Sea Eagle Safari należy przeznaczyć ok. 100 euro.

if/pw

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)