Trwa ładowanie...

Oszuści noclegowi znowu aktywni. Wraca przekręt na wirtualne kwatery

Od połowy lutego trwa turystyczny boom. Polacy masowo rezerwują noclegi w górach, chcąc skorzystać ze sprzyjającej sytuacji i choć na chwilę wyrwać się z domu. Ze zluzowanych obostrzeń korzystają nie tylko turyści i właściciele kwater, ale również oszuści noclegowi.

Najwięcej oszustów noclegowych działa w popularnych miejscowościach turystycznychNajwięcej oszustów noclegowych działa w popularnych miejscowościach turystycznychŹródło: 123RF
d1h6flr
d1h6flr

Oszustwo na tzw. wirtualny nocleg powraca jak bumerang już od kilku sezonów. Jego mechanizm jest prosty. Oszust umieszcza ofertę w ogólnodostępnym serwisie z ogłoszeniami albo w mediach społecznościowych i czeka na zainteresowanych. Uwagę zwracają przede wszystkim komfortowe warunki pobytowe oraz atrakcyjna lokalizacja, do tego wszystko oferowane jest w atrakcyjnej cenie.

Do tej chwili wszystko wygląda sensownie. Jednak jeśli kontakt z właścicielem ogranicza się tylko do kilku niezbyt konkretnych wiadomości, trzeba mieć się na baczności. Często takie ogłoszenie jest próbą wyłudzenia pieniędzy od turystów, którzy w ostatniej chwili szukają noclegu.

Noclegi w górach (p)oszukiwane

Od dwóch tygodni kurorty w górach przeżywają prawdziwe oblężenie. Tłumy są wszędzie - na Krupówkach w Zakopanem oraz na stokach narciarskich w popularnych ośrodkach narciarskich. W lutym na topie są Karkonosze na czele z Karpaczem i Szklarską Porębą.

Każdy turysta chce jak najszybciej znaleźć nocleg w dobrej lokalizacji, by jeszcze nacieszyć się zimą i otwartymi stokami. W takim gorącym okresie łatwo stracić czujność i dać się oszukać.

d1h6flr

Głośno było już o sprawach z Karpacza i Szklarskiej Poręby. Jeleniogórska policja informowała o prowadzeniu postępowania dotyczącego oszustw przy sprzedaży noclegów w tych miejscowościach. Pokrzywdzeni za pośrednictwem portalu internetowego znaleźli oferty noclegowe, a następnie wpłacili zaliczkę lub całą kwotę. Po przybyciu na miejsce okazało się, że stali się ofiarami oszustwa, gdyż pomieszczenia, które zarezerwowali nie istniały.

"Lewe" noclegi - jak nie dać się oszukać?

Zgłoszenie sprawy na policję to jedyne rozsądne wyjście z sytuacji, gdy dojdzie już do wyłudzenia pieniędzy przez oszustów. Trzeba jednak zrobić wszystko, by się w niej nie znaleźć. Przy poszukiwaniu noclegów w internecie, należy zachować rozsądek i z dystansem podchodzić do ogłoszeń, które wydają się zbyt dobre, by były prawdziwe.

- Nikt nie chce znaleźć się w sytuacji, gdy po zarezerwowaniu noclegu oraz opłaceniu wypoczynku okazuje się, że wybrany obiekt po prostu nie istnieje. Dlatego zawsze zachęcamy do tego, by noclegów szukać w sprawdzonych miejscach - mówi Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl - Duże serwisy z ofertami noclegowymi zwykle weryfikują zamieszczane treści, podczas gdy na darmowych stronach z ogłoszeniami albo w mediach społecznościowych raczej się tego nie praktykuje.

d1h6flr

Znalezienie zaufanej strony to jedno. Należy jeszcze dobrze przefiltrować szczególnie ciekawą ofertę pod kątem ewentualnego oszustwa. Na pewno dzwonek alarmowy powinien zabrzmieć, gdy podany jest tylko numer telefonu albo wyłącznie formularz kontaktowy. To jasne, że taka osoba chce zminimalizować kontakt z turystami, którzy są zainteresowani ofertą.

Nie daj się oszukać!
Nie daj się oszukać! (Nocowanie.pl)

- Ryzyko związane z oszustwem można zminimalizować także korzystając na przykład z bezpiecznych form płatności, które udostępniają portale – radzi ekspert portalu Nocowanie.pl. - Poza tym w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zadzwonić do urzędu miasta lub gminy, które prowadzą ewidencję przedsiębiorców ze swojego terenu i mogą potwierdzić czy dane miejsce istnieje lub nie.

Można to również sprawdzić online w Centralnym Wykazie Obiektów Hotelarskich Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Koronawirus. Wakacje 2021. Polacy szukają już miejsc na letni wypoczynek

d1h6flr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h6flr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj