Starożytne miasto i księstwo Pagan, położone w środkowej Birmie, należy do najsłynniejszych miejsc na świecie. Tysiące świątyń, rozsianych na obszarze ponad 40 km kw. nad rzeką Irawadi, robi ogromne wrażenie. Choć powstały przed wieloma setkami lat, ich stan jest wciąż bardzo dobry, a niezwykła atmosferę tego miejsca potęgują dwie rzeczy. Po pierwsze okolica spowita jest często we mgle, która nadaje Paganowi mistycznej aury. Po drugie turystyczna infrastruktura ze względu na ogromny obszar nie jest tu rozwinięta, więc starożytna atrakcja nie została zadeptana przez tłumy.
Starożytne miasto i księstwo Pagan, położone w środkowej Birmie, należy do najsłynniejszych miejsc na świecie. Tysiące świątyń, rozsianych na obszarze ponad 40 km kw. nad rzeką Irawadi, robią ogromne wrażenie. Choć powstały przed wieloma setkami lat, ich stan jest wciąż bardzo dobry, a niezwykłą atmosferę tego miejsca potęgują dodatkowo dwie rzeczy. Po pierwsze okolica spowita jest często mgłą, która nadaje Pagan mistycznej aury. Po drugie turystyczna infrastruktura ze względu na ogromny obszar nie jest tu rozwinięta, więc starożytna atrakcja nie została zadeptana przez tłumy.
if/pw
Tysiące świątyń w Birmie
Największa atrakcja Birmy składa się łącznie z ponad 2 tysięcy obiektów! Do kompleksu należą 524 buddyjskie pagody, 911 świątyń i 415 klasztorów. Kamienne budowle przetrwały próbę czasu i zachwycają niezmiennie od ok. 1000 lat.
Tysiące świątyń w Birmie
Historia Pagan sięga aż IX wieku, gdy założono miasto, a następnie władcy Birmy przenieśli tu stolicę imperium. Ośrodek rozkwitał w błyskawicznym tempie. Szacuje się, że między XI a XIII wiekiem zbudowano na tej zakurzonej równinie 13000 świątyń! Zjeżdżali tu mnisi z całej Azji, by móc studiować w tym niesamowitym miejscu.
Tysiące świątyń w Birmie
Władza w Pagan wiązała się nierozerwalnie z buddyzmem. Centrum miasta zostało zaprojektowane tak, by symbolika odpowiadała układowi kosmosu z buddyjskich wierzeń. Podzielone było na 9 części, z czego osiem zewnętrznych odnosiło się do ośmiu, znanych wówczas planet. Dziś ten układ nie jest już widoczny – zmieniła go meandrująca rzeka Irawadi.
Tysiące świątyń w Birmie
Pod koniec XIII wieku potężne imperium zaczęło się jednak chylić ku końcowi – koszty utrzymania kompleksu świątynnego były dla państwa znacznym obciążeniem. Poza tym nękane atakami Mongołów, ostatecznie upadło i tym samym sprawiło, że miasto Pagan straciło swoją pozycję.
Tysiące świątyń w Birmie
Prace nad uratowaniem tego cudu starożytnego świata zaczęły się w II połowie XX wieku. Na teren kompleksu wkroczyli naukowcy i dzięki nim udało się nie stracić jednego z najcenniejszych miejsc na Ziemi. Dokonano rekonstrukcji zniszczonych obiektów (trzęsienia ziemi nadszarpnęły Pagan), niestety częściowo jedynie symbolicznie – nie trzymając się ściśle stylu, w jakim zostały wzniesione.
Tysiące świątyń w Birmie
Do dziś Pagan nie ma rozwiniętej infrastruktury – najlepiej ogromny obszar zwiedzać rikszą albo rowerem. Większość turystów zaczyna wycieczkę od ruin Ananda, po wschodniej stronie murów starego miasta. Świątynia została zbudowana w 1091 roku i jest uznawana za majstersztyk architektury Mon.
Tysiące świątyń w Birmie
Jednak największe przeżycie stanowi *lot balonem *nad całym kompleksem. Wówczas zobaczymy ogromny obszar jak na dłoni – jeśli będziemy mieć szczęście ujrzymy budynki tonące we mgle. Godzinna w powietrzu kosztuje 250 dolarów, jednak wrażenie jest na pewno niezapomniane!
if/pw