Trwa ładowanie...

Pająki straszą Europę. Pojawiają się gatunki, których tu nie było

Ocieplenie klimatu na całym świecie ma rozmaite konsekwencje. U naszych zachodnich sąsiadów coraz częściej odnotowuje się obecność niebezpiecznego gatunku pająka - Zoropsis spinimana. Jednak nie tylko Niemcy mają powody do obaw, bo w Polsce ponownie zaobserwowano tarantule ukraińskie.

Ten włochaty i agresywny pająk już pojawił się w PolsceTen włochaty i agresywny pająk już pojawił się w PolsceŹródło: Adobe Stock, fot: Wirestock
d1qtndm
d1qtndm

Od kilku tygodni niemieckie media żyją pojawieniem się pająków Zoropsis spinimana, nazywanych potocznie Nosferatu. Jak się okazuje, nic nie dzieje się bez przyczyny, bowiem takiej sytuacji jest winny człowiek i wywołane przez niego ocieplenie klimatu. Gatunk ten pojawiał się dotąd wyłącznie w okolicach Morza Śródziemnego. Kilkanaście lat temu jego obecność została potwierdzona we Fryburgu, a później w Bremie, Nadrenii Północnej-Westfalii, a teraz już nawet w Saksonii - więc tuż przy granicy z Polską.

Nosferatu lubi ciepło, dlatego próbuje dostać się do wnętrz budynków. Ten jadowity gatunek nie osiąga pokaźnych rozmiarów, bowiem ma ok. sześciu cm (czyli mniej niż potrafią mieć popularne kątniki). Na szczęście jego ukąszenie dla większości osób nie powinno być gorsze w skutkach niż użądlenie osy.

Steatoda nobilis straszy Europę

W innych zakątkach Europy - w Irlandii i Wielkiej Brytanii, a nawet u wybrzeży Francji, Holandii i Danii - pojawił się poważniejszy problemem. Jest nim Steatoda nobilis, czyli szlachetna fałszywa wdowa. Jadowitość tego inwazyjnego gatunku ocenia się jako 230 razy wyższą od najbardziej jadowitych pająków zamieszkujących dotąd wyspy brytyjskie. Te pająki potrafią atakować nawet nietoperze, ryjówki czy jaszczurki.

Na wyspach brytyjskich szczególnie często widywane są w okresie od sierpnia do listopada. Pokazują się na znakach drogowych, sygnalizatorach świetlnych, wiatach przystanków, ogrodzeniach czy meblach ogrodowych.

d1qtndm

Ugryzienia na ogół nie kończą się hospitalizacją, ale należy spodziewać się bólu znacznie większego niż przy użądleniu osy. Częste są także zaczerwienienie skóry i obrzęk. Niekiedy powikłaniem są poważniejsze: problemy z ciśnieniem, dreszcze oraz gorączka, a w sporadycznych przypadkach może dojść nawet do infekcji spowodowanych bakteriami przenoszonymi wraz z jadem wdowy.

Tarantule ukraińskie znów w Polsce

Póki co Nosferatu dotarł do naszej zachodniej granicy, choć nie wykluczone, że będzie chciał zagościć i w Polsce. Nie oznacza to jednak, że nie mamy problemu, bowiem w Bieszczadach pojawiła się Tarantula ukraińska (nazywana też tarantulą rosyjską). Jest to największy pająk występujący w Europie Środkowej. Dorosłe samice mogą osiągnąć od 28 do 40 mm długości (bez odnóży).

Po raz pierwszy odnotowano pojawienie się Tarantuli ukraińskiej w Polsce w 2019 roku. Gatunek ten żeruje głównie nocą. Pokarmem stają się dla niej wszelkie ruchliwe owady, np. świerszcze i muchy. Niepokojem napawa fakt, że to pająk agresywny, który swoją agresję może kierować w stronę większych zwierząt, a nawet ludzi. Jej ukąszenie są bolesne, ale pojedyncze na szczęście nie zagrażają życiu człowieka.

d1qtndm

Źródło: Dziennik Łódzki/National Geographic

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS7

d1qtndm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtndm

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj