Trwa ładowanie...
d2cml6l

Pałac Abatellis (Palazzo Abatellis)

Największe atrakcje
Pałac Abatellis (Palazzo Abatellis)
Region
Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Pałac Abatellis znajduje się w Palermo, w dzielnicy Kalsa. W Palazzo Abatellis działa Galleria Regionale della Sicilia, czyli galeria sztuki z Sycylii, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów.

Pałac Abatellis – galeria sztuki sycylijskiej

W pałacu Abatellis swoją siedzibę ma galeria sztuki sycylijskiej, która jest obecnie głównym magnesem przyciągającym turystów do tego miejsca. Sztuka w pałacu Abatellis zaczęła być gromadzona w drugiej połowie XIX wieku i dotyczy głównie okresu średniowiecza.

Pałac Abatellis - atrakcje

Na pierwszym piętrze pałacu Abatellis znajduje się najsłynniejsze dzieło sztuki obecne w tym budynku. Jest to obraz zatytułowany „Zwiastowanie Najświętszej Maryi Dziewicy” autorstwa włoskiego malarza Antonello da Messiny. Obraz przedstawiający św. Maryję jest uznawany nie tylko za najsłynniejsze dzieło w Palazzo Abatellis, ale też za jeden z najlepszych malunków z epoki włoskiego Renesansu.

Na parterze muzeum w Palazzo Abatellis turyści znajdą drewniane prace z XII wieku, a także dzieła stworzone pomiędzy XIV a XVII wiekiem. Z kolei w byłej kaplicy pałacu Abatellis zwiedzający mogą obejrzeć gigantyczny fresk „Triumf Śmierci”, którego dokładna data powstania nie jest jednak znana.

W pałacu Abatellis znajdują się też dzieła przedstawiające św. Augustyna, św. Jerzego i św. Hieronima, które dawniej wchodziły w skład poliptyku. Jedną z wizytówek muzeum w pałacu Abatellis jest też tryptyk religijny „Malvagna” Jana Gossaerta i Gerarda Davida. Będąc w Palazzo Abatellis warto też zobaczyć „Mojżesza” pędzla barokowego malarza Pietro Novelliego.

Pałac Abatellis – historia

Zanim w pałacu Abatellis zaczęto gromadzić dzieła sztuki i zamieniono go w miejsce wystaw, budynek ten pełnił nieco inne funkcje. Palazzo Abatellis powstał w XV wieku jako przykład architektury gotyckiej i został zaprojektowany przez Włocha Matteo Carnelivariego.

Palazzo Abatellis był początkowo siedzibą Francesco Abatellisa i stąd wzięła się nazwa tej atrakcji turystycznej. Po jego śmierci Palazzo Abatellis stał się własnością klasztoru zakonnego, z czym wiązały się liczne przeróbki na zewnątrz i wewnątrz budowli. Do Palazzo Abatellis dobudowano chociażby kaplicę z jego lewej strony. Jednak kaplica zniknęła z pałacu Abatellis w XVIII wieku, kiedy to zamieniono ją w kilka pokojów i magazyny.

Pałac Abatellis uległ jednemu poważnemu zniszczeniu - w nocy z dnia 16 na 17 kwietnia 1943 roku, podczas alianckich bombardowań. Zniszczeniu uległo wówczas wiele części Palazzo Abatellis, m.in. loggia, portyk i południowo-zachodni fragment budowli. Po drugiej wojnie światowej pałac Abatellis został jednak odnowiony, a jego obecny wygląd związany jest z renowacją, która miała miejsce po 1945 roku.

Pałac Abatellis (Palazzo Abatellis)
Czas lotu / jazdy samochodem

lot: 4h, jazda autem: 27 h

Strefa czasowa

CET (UTC+1)/CEST (UTC+2)

Waluta

Euro

Godziny otwarcia

9.00-18.30

Orientacyjna odległość

2 700 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cml6l
d2cml6l
d2cml6l