Trwa ładowanie...
d7lsbyu

Panorama Racławicka

Największe atrakcje
Panorama Racławicka
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Panorama Racławicka to jedna z głównych atrakcji turystycznych Wrocławia. Jest dziełem malarskim, które można oglądać rotundzie wybudowanej z myślą o wystawianu tego gigantycznego obrazu.

Panorama Racławicka – obraz

Obraz "Bitwa pod Racławicami", zwany też Panoramą Racławicką, został stworzony w 1894 roku przez grupę malarzy, na czele której stanęli doskonały batalista Wojciech Kossak i ilustrator książkowy Jan Styka. Do powstania monumentalnego dzieła przyczynili się Teodor Axentowicz, Włodzimierz Tetmajer, Ludwig Boller, Zygmunt Rozwadowski, Michał Sozański, Tadeusz Popiel oraz Wincenty Wodzinowski. Na płótnie można rozpoznać ślady pędzla każdego z tych artystów, jednak zdecydowana większość detali została namalowana przez Wojciecha Kossaka.

Panoramę Racławicką zamówiły władze Lwowa z okazji stulecia insurekcji kościuszkowskiej. Obraz miał być wierny zasadom realizmu, dlatego malarze przed rozpoczęciem prac pojechali na miejsce bitwy pod Racławicami, gdzie dokonali próby rekonstrukcji wojsk. Płótno ma 120 metrów długości i 15 metrów szerokości.

Panorama Racławicka – muzeum

Nazwę Panorama Racławicka nosi też muzeum wzniesione w 1985 roku. Na jego ścianach rozpięty jest obraz "Bitwa pod Racławicami". Budowa rotundy trwała ponad 20. lat, co spowodowane było zarówno brakiem funduszy, jak i niesprzyjającym nastawieniem komunistycznych władz. Do 1987 roku Panoramę Racławicką zobaczyło milion turystów. Rotunda jest częścią Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Mieści się przy ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11.

Panorama Racławicka – bilety online

Do Panoramy Racławickiej można kupić bilet online za pośrednictwem strony internetowej. W ten sposób najłatwiej uniknąć czekania w kolejce do kas biletowych. Wystarczy wybrać dogodny termin w kalendarzu oraz godzinę zwiedzania. Seanse odbywają się co 30 minut. Na każdy przewidzianych jest 85 miejsc. Z biletem do Panoramy Racławickiej można zwiedzać bezpłatnie wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł w Muzeum Sztuki Współczesnej.

Panorama Racławicka – autobusy

Bezpośrednio przy Panoramie Racławickiej zatrzymują się autobusy linii A i N oraz tramwaje linii 2 i 10. Można wysiąść również przy Galerii Dominikańskiej, która znajduje się w odległości 5 minut spacerem od muzeum. Tam swoje przystanki ma znacznie więcej pojazdów komunikacji publicznej. Przy galerii zatrzymują się autobusy 122, E, K i N oraz tramwaje 2, 4, 5, 9, 10, 12 i 17.

Panorama Racławicka
Godziny otwarcia

SEZON ZIMOWY (1.11–31.03):
– poniedziałek – nieczynne,
– wtorek–piątek – 9:00–16:30,
– sobota – 9:00–17:30,
– niedziela – 9:00–16:30.
_________________________
SEZON LETNI (1.04–31.10):
– codziennie 8:00–19:30.
_________________________
Pierwszy seans rozpoczyna się pół godziny po otwarciu, a ostatni pół godziny przed zamknięciem.

Ceny biletów

– bilet normalny – 30 zł,
– bilet ulgowy – 23 zł,
– bilet rodzinny – 23 zł/os.,
– bilet specjalny: 3 zł (opiekun grup szkolnych – 1 opiekun na 10 uczniów).

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7lsbyu
d7lsbyu
d7lsbyu