Trwa ładowanie...
d20z9kl
d20z9kl

Pantokrator na Korfu

Największe atrakcje
Pantokrator na Korfu
Region
d20z9kl
Widok ze szczytu Pantokrator na wyspie Korfu Pixabay.com

Chrystus Pantokrator wznosi się nad Korfu w poświęconym mu klasztorze. Poniżej góry Pantokrator znajdziemy częściowo opuszczoną miejscowość Stara Peritia z kamiennymi domkami oraz port Kassiopi z jasną zabudową i przytulnymi knajpkami z grecką kuchnią.

Pantokrator góruje nad wyspą Korfu

Korfu to turystyczna perełka z mnóstwem turkusowych zatok i wyludnionych plaż w sam raz do zwiedzenia podczas wakacji. Wśród górzystego terenu wyspy wyróżnia się widziany z sąsiedniej Albanii szczyt o nazwie Pantokrator i wysokości 906 m n.p.m. Na strome wzniesienie prowadzi droga złożona z 25 serpentyn. Po dojechaniu na samą górę oczom ukazuje się widok na większość wyspy Korfu.

Wyprawę odbyć można samochodem albo rowerem po asfaltówce bądź zdecydować się na przechadzkę z plecakiem. Po drodze miniemy historyczne ruiny niszczejących budowli, gaje oliwne, cyprysy, wygrzewające się w słońcu jaszczurki i pasące się na zboczach kozy. Wędrówka z pobliskiej wioski Stara Peritia z licznymi lokalnymi tawernami zajmuje ok. 2 godziny, ze stylowego portu Kassiopi natomiast ok 3 godziny.

Klasztor Chrystusa Pantokratora na Korfu

Początkowo na szczycie góry Pantokrator na Korfu znajdowały się antyczne ruiny świątyni Zeusa. W XVII w. fundamentów użyto do budowy nowej świątyni, która nadała wzniesieniu nazwę – Klasztoru Chrystusa Pantokratora. Na stałe mieszka tam jeden duchowny, a do środka można wejść, żeby zobaczyć ważną dla ikonografii postać Chrystusa Pantokratora z Pismem Świętym w dłoni w najwyższym punkcie na Korfu.

Warto odwiedzić tę atrakcję Korfu w Grecji i połączyć trekking lub przejażdżkę rowerową ze zwiedzaniem ciekawych miejsc na wyspie Korfu. Widok Jezusa Chrystusa jako władcy oraz sędziego Wszechświata na centralnym miejscu tutejszej cerkwi ukoronuje długi spacer.

Pantokrator na Korfu
Czas lotu / jazdy samochodem

ok. 3 h lotu/ ok. 23 h jazdy

Strefa czasowa

UTC +2

Waluta

Euro (EUR)

Orientacyjna odległość

1404 km samolotem, 2228 km samochodem

d20z9kl
d20z9kl
d20z9kl
d20z9kl