Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw

Pantokrator na Korfu - Największe atrakcje

Widok ze szczytu Pantokrator na wyspie Korfu Pixabay.com
Podziel się

Chrystus Pantokrator wznosi się nad Korfu w poświęconym mu klasztorze. Poniżej góry Pantokrator znajdziemy częściowo opuszczoną miejscowość Stara Peritia z kamiennymi domkami oraz port Kassiopi z jasną zabudową i przytulnymi knajpkami z grecką kuchnią.

Qaqwqwrqw

Pantokrator góruje nad wyspą Korfu

Korfu to turystyczna perełka z mnóstwem turkusowych zatok i wyludnionych plaż w sam raz do zwiedzenia podczas wakacji. Wśród górzystego terenu wyspy wyróżnia się widziany z sąsiedniej Albanii szczyt o nazwie Pantokrator i wysokości 906 m n.p.m. Na strome wzniesienie prowadzi droga złożona z 25 serpentyn. Po dojechaniu na samą górę oczom ukazuje się widok na większość wyspy Korfu.

Wyprawę odbyć można samochodem albo rowerem po asfaltówce bądź zdecydować się na przechadzkę z plecakiem. Po drodze miniemy historyczne ruiny niszczejących budowli, gaje oliwne, cyprysy, wygrzewające się w słońcu jaszczurki i pasące się na zboczach kozy. Wędrówka z pobliskiej wioski Stara Peritia z licznymi lokalnymi tawernami zajmuje ok. 2 godziny, ze stylowego portu Kassiopi natomiast ok 3 godziny.

Klasztor Chrystusa Pantokratora na Korfu

Początkowo na szczycie góry Pantokrator na Korfu znajdowały się antyczne ruiny świątyni Zeusa. W XVII w. fundamentów użyto do budowy nowej świątyni, która nadała wzniesieniu nazwę – Klasztoru Chrystusa Pantokratora. Na stałe mieszka tam jeden duchowny, a do środka można wejść, żeby zobaczyć ważną dla ikonografii postać Chrystusa Pantokratora z Pismem Świętym w dłoni w najwyższym punkcie na Korfu.

Qaqwqwrqw

Warto odwiedzić tę atrakcję Korfu w Grecji i połączyć trekking lub przejażdżkę rowerową ze zwiedzaniem ciekawych miejsc na wyspie Korfu. Widok Jezusa Chrystusa jako władcy oraz sędziego Wszechświata na centralnym miejscu tutejszej cerkwi ukoronuje długi spacer.

Czas lotu / jazdy samochodem

ok. 3 h lotu/ ok. 23 h jazdy

Strefa czasowa

UTC +2

Waluta

Euro (EUR)

Region
Orientacyjna odległość

1404 km samolotem, 2228 km samochodem

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw