Trwa ładowanie...
d1xt9fp

Paweł Urbański. Na podbój Góry Kościuszki

Dla niewidomego od 13 lat Pawła Urbańskiego każdy kolejny dzień to wyzwanie. Mimo to postanowił pokonać swą słabość i osiągnąć to, czego dokonało niewielu. 26 stycznia, wraz z dwójką przyjaciół, wyrusza na podbój Góry Kosciuszki.

d1xt9fp
d1xt9fp

|

|
| --- |
| (fot. Poznaj Świat) | Dla niewidomego od 13 lat Pawła Urbańskiego każdy
kolejny dzień to wyzwanie. Mimo to postanowił pokonać swą słabość i osiągnąć to, czego dokonało niewielu. 26 stycznia, wraz z dwójką przyjaciół, wyrusza na podbój Góry Kościuszki – jednego z siedmiu szczytów zaliczanych do Korony Ziemi. To już czwarta wyprawa w ramach projektu Korona Ziemi – ja to widzę inaczej, mający na celu zdobycie wszystkich siedmiu szczytów oraz udowodnienie – sobie i innym – że warto i trzeba robić rzeczy niemożliwe.

Wcześniej była próba zdobycia szczytu Aconcagua (2007 r.) – zakończona na wysokości 5600 m n. p. m. (w przeddzień ataku na szczyt) z powodu kontuzji kolana. (w bazie nizej to bylo gdzies w sieci czesto podawane, ze sie polamalem po zejsciu nizej) Rok później – triumf na Kilimandżaro, który Paweł zdobył jako pierwszy niewidomy Polak. Podczas trzeciej wyprawy, na Elbrus (również w 2008 r.), uczestników zaskoczyły fatalne warunki atmosferyczne, co zadecydowało o jej przerwaniu. (Wekspresowym tempie 3 dni, Pawel doszedl do wysokosci 5100 n.p.m ) Mimo to Paweł wytrwale dąży do kolejnego sukcesu.

d1xt9fp

Co czeka na niego tym razem?

Góra Kościuszki leży w sercu Alp Australijskich. Jej wysokość jest oceniana na 2228 m. n. p. m., co czyni ją najwyższym szczytem Australii, dzięki czemu weszła w skład Korony Ziemi – siedmiu najwyższych szczytów siedmiu kontynentów. Swą nazwę zawdzięcza pierwszej osobie, która zdobyła ów szczyt – Polakowi Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu, który w ten sposób postanowił uczcić Tadeusza Kościuszkę. (Moze dodaj date zdobycia 1840 rok) Po wielu perypetiach związanych z pisownią ostatecznie usunięto z nazwy polskie znaki i od 1997 szczyt nosi nazwę Góra Kościuszki. Uznawana jest za najłatwiejszy do pokonania szczyt Korony Ziemi, gdyż niemal całą trasę pokonuje się drogą – jedynie ostatnie siedem kilometrów to wąska ścieżka. Zdobywców jednak często zaskakują duże wahania pogody, opady deszczu i śniegu. Mimo to jest duża szansa, że Paweł Urbański odniesie sukces i podobnie jak Erik Wihenmayer – pierwszy niewidomy, który w 2002 r. zdobył Koronę Ziemi – udowodni, że niezależnie od trudności warto sięgać najwyżej.

W wyprawie towarzyszyć mu będą oddani przyjaciele – Czesław Kuba Jakubczyk, znany z telewizyjnego programu Zdobywcy, który z racji doświadczenia (ma za sobą zdobycie już sześciu z siedmiu szczytów Korony Ziemi) pełnić będzie rolę przewodnika oraz Wojciech Ostrowski, filmowiec i podróżnik, uczestnik m. in. Słynnej wyprawy Razem na biegun, podczas której, wraz z Markiem Kamińskim zdobył dwa bieguny Ziemi w ciągu jednego roku. Towarzyszył również Pawłowi Urbańskiemu w wyprawie na Aconcagua, czego rezultatem jest film dokumentalny Smak wielkiej góry.

Wyprawa na Górę Kościuszki rozpoczyna się 26 stycznia, planowany powrót – 3 lutego.

d1xt9fp

Więcej informacji o Pawle Urbańskim i jego działalności znajduje się na stronie
http://e-urbanski.pl

d1xt9fp

Podczas nauki w college’u zrealizował program matury międzynarodowej, jako pierwsza i jak dotąd jedyna osoba niewidoma w Polsce. W czasie I roku w college’u wspólnie z 3 kolegami zorganizował i brał udział w Interrail po Skandynawii – Norwegia, Szwecja i Finlandia.

Po ukończeniu college’u rozpoczął studia na wydziale ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie był pierwszym niewidomym studentem. Przez kilka lat uczestniczył w pracach Rektorskiej Komisji Uniwersytet bez Barier. Podczas IV roku studiów wrócił do wspinaczki sportowej, a potem do judo, które aktywnie uprawia do dziś.

Paweł Urbański od III roku studiów realizował program w trybie indywidualnym, który jest przyznawany tylko nielicznym osobom, na podstawie bardzo dobrych wyników w nauce. Brał wówczas udział w wysokiej rangi konferencjach technologicznych, gdzie prezentował własne opracowania naukowe.

d1xt9fp

Informatyk, ekonomista zajmujący się modelowaniem i optymalizacją procesów biznesowych, projektowaniem systemów zarządzania treścią, obiegu i archiwizacji dokumentów oraz integracją i analizą danych.

Od lipca do września 2008 r. pracował dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Departamencie Informatyzacji przy projektach informatycznych systemów rządowych klasy e-government. Brał również aktywny udział przy tworzeniu pierwszej zintegrowanej platformy takich usług w Polsce.

Do tej pory uczestniczył i współorganizował trzy wyprawy w ramach projektu Korona Ziemi – ja to widzę inaczej:

d1xt9fp

- Aconcagua (2007) - Kilimanjaro (2008) - Elbrus (2008)

Więcej informacji o Pawle Urbańskim i jego działalności znajduje się na stronie
http://e-urbanski.pl

POZOSTALI UCZESTNICY WYPRAWY NA GÓRĘ KOŚCIUSZKI

|

|
| --- |
| | Czesław Kuba Jakubczyk - przewodnik

Pracownik SWFiS Uniwersytetu Gdańskiego. Trener judo, instruktor, żeglarstwa, pływania, narciarstwa, specjalista odnowy biologicznej. Zajmuje się sportami ekstremalnymi; żeglarstwo morskie – kpt. jachtowy, nurkowanie, skoki spadochronowe, wspinaczka górska… Pod szyldem Adventure Club zorganizował ponad 40 wyjazdów pozaeuropejskich, w tym: wielokrotnie wyprawy na najwyższe góry 7 kontynentów. Zaliczył 6 z 7 szczytów Korony Ziemi, (podczas wyprawy na Mount Everest dotarł na wysokość 8100 m n. p. m.) oraz rejsy żeglarskie po morzach i oceanach. Pomysłodawca i współorganizator telewizyjnego programu Zdobywcy.


|

|
| --- |
| | Wojciech Ostrowski – filmowiec

d1xt9fp

Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego - oceanograf. W latach 1986-1990 brał udział w rejestracji wydarzeń społeczno-politycznych, współtworząc archiwum Video Studio Gdańsk wykorzystane później do realizacji wielu filmów dokumentalnych dotyczących tego okresu. Uczestniczył z kamerą w wyprawach na Spitsbergen, Ziemię Franciszka Józefa oraz Wyspy Sołowieckie, gdzie powstay filmy Ślad na lodzie, Ziemia Franciszka Józefa, Sołowki Ziemia Obiecana, Ziemia Przeklęta, Polonica Arktyczne (reż. Iwona Bartólewska). Towarzyszył z kamerą polskim zdobywcom Bieguna Północnego i trzykrotnie Markowi Kamińskiemu w wyprawach na Antarktydę. Wówczas powstały takie filmy dokumentalne jak Dwa bieguny w jednym roku, Transantarctica- przerwana wyprawa w reż. Jerzego Surdela oraz własny Dlaczego? – wyprawa na Mt.Vinson. Jako uczestnik i filmowiec brał udział w wyprawie Razem na biegun z niepełnosprawnym Jaśkiem Melą i Markiem Kamińskim.

W 2007 roku, wspólnie z Pawłem Urbańskim uczestniczył w próbie zdobycia szczytu Aconcagua gdzie powstał film dokumentalny \"Smak wielkiej góry\".


Więcej informacji o Pawle Urbańskim i jego działalności znajduje się na stronie
http://e-urbanski.pl

PLAN WYPRAWY W RAMACH PROJEKTU KORONA ZIEMI – JA TO WIDZĘ INACZEJ GÓRA KOŚCIUSZKI 26.01. - 3.02.2009 r.

26 stycznia – wylot z Gdańska do Londynu
27 stycznia – lądowanie w Sydney
28 stycznia – spotkania z Polakami mieszkającymi w Sydney
29 stycznia – początek wyprawy na Górę Kościuszki
30-31 stycznia – zdobywanie szczytu
1 lutego – powrót do Sydney, spotkania z przedstawicielami lokalnych mediów (w tym z jedną z dwóch największych agencji informacyjnych w Australii – Australian Broadcasting Corporation)
Wizyta w Instytucie dla Osób Niepełnosprawnych w Sydney - Royal Society for the Blind Spotkanie z Australijczykami z United World Colleges.
3 lutego – wylot do Polski

d1xt9fp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xt9fp