Perełka na mapie Łodzi odzyskała dawny blask. Prace pochłonęły prawie milion zł
Zakończono remont sali balowej w Pałacu Herbsta, jednym z najpiękniejszych zabytków Łodzi. Prace kosztowały blisko 900 tys. zł i przywróciły sali jej historyczny wygląd.
Pałac Herbsta, będący częścią Muzeum Sztuki w Łodzi, przeszedł kompleksową renowację sali balowej, która jest największym i najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w tej XIX-wiecznej rezydencji. Samorząd województwa łódzkiego przeznaczył na ten cel blisko 900 tys. zł.
Renowacja sali balowej
Sala balowa, będąca perłą architektoniczną pałacu, odzyskała swój dawny blask dzięki starannej rekonstrukcji zdobień, sztukaterii oraz polichromii. Jak podkreślił dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi, Daniel Muzyczuk, prace obejmowały ujednolicenie kolorystyki, usunięcie spękań, zabrudzeń i ubytków. Konserwacji poddano również żaluzje, schowki oraz parkiet, który ponownie zachwyca eleganckim wzorem.
Ważnym elementem renowacji było przywrócenie świetności żyrandolom i kinkietom. Modernizacja objęła także system oświetlenia oraz instalacje techniczne, co pozwoli na lepsze dostosowanie przestrzeni do współczesnych wymagań muzealnych i organizacyjnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Od lat przyjmują imigrantów. "Międzynarodowy świat"
Historia i znaczenie Pałacu Herbsta
Pałac Edwarda Herbsta, zaprojektowany przez Hilarego Majewskiego, jest częścią zabytkowego zespołu pofabrycznego na Księżym Młynie. Wzniesiony w latach 1875–1877, stanowił rezydencję jednej z najbogatszych rodzin przemysłowców w Polsce. W latach 70. XX w. budynek został przejęty przez Muzeum Sztuki w Łodzi z zamiarem utworzenia w nim ekspozycji wnętrz.
Dzięki późniejszym badaniom i odkryciu archiwalnych fotografii, możliwe było odtworzenie detali wnętrz, które teraz są bliższe oryginałowi z czasów, gdy mieszkała tam rodzina Herbstów. Odnowiono meble i wprowadzono wzory tapet nawiązujące do pierwowzorów, co pozwala lepiej poczuć klimat epoki.
Nowe możliwości dla sali balowej
Dzięki zakończonym pracom, sala balowa w Pałacu Herbsta będzie mogła pełnić funkcję reprezentacyjną i kulturalną, goszcząc koncerty, wystawy oraz inne prestiżowe wydarzenia. To miejsce nierozerwalnie związane z historią rodzin Herbstów i Scheiblerów, które miały ogromny wpływ na rozwój przemysłowy Łodzi i całej Polski w XIX w.