Perła przyrody i duchowości. Skały mają tu cztery miliardy lat
Nie jest tak znany jak Wielki Kanion w USA, jednak urodą i niezwykłym klimatem w niczym mu nie ustępuje. Znany jest z prastarych legend. Ponoć znajdują się tu tajemnicze miejsca mocy. Przed wybuchem wojny w Ukrainie, przyciągał rzesze turystów z całego świata. Dziś, choć sytuacja w kraju jest niepewna, nadal można tu spotkać wielu podróżników.
Kanion Aktowski, położony w regionie Mikołajowa, to jedno z najpiękniejszych miejsc na Ukrainie. Znajduje się nad rzeką Mertwowod, a jego granitowe klify i starożytne głazy tworzą oszałamiający krajobraz, który nie ustępuje słynnemu Wielkiemu Kanionowi w USA. Tutaj czas, woda i wiatr stworzyły wielką kamienną symfonię — głęboki wąwóz znany również jako Kanion Diabła. To miejsce pełne legend i tajemnic.
Miejsce przejścia i tajemnicze legendy
W sercu kanionu, według legend, dawni Scytowie (koczownicze ludy wywodzące się z obszarów pomiędzy Ałtajem a dolną Wołgą) spławiali rzeką ciała swoich władców, oddając je wieczności. Nieprzypadkowa jest więc jej nazwa rzeki - Mertwowod po ukraińsku znaczy "kostnica", choć bardziej prawdopodobną etymologią tej nazwy jest tłumaczenie "martwa woda". Starożytni Grecy nazywali bowiem ten kanion Martwą Wodą – rzeka Mertwowod ma tak wysokie stężenie siarkowodoru, że zabija wszelkie życie w wodzie.
Kozackie opowieści mówią o „charakternikach”, mistycznych wojownikach, którzy zdobywali tu nadludzkie moce. W granitowych skałach ukryte są ponoć tajemnicze kapsuły, a niektórzy twierdzą, że można dostrzec tam również cienie dawnych wojowników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Magiczny las rozkochuje w sobie turystów. "Wygląda inaczej o każdej porze dnia"
Granitowe klify pokryte rzadkimi roślinami, masywne głazy przypominające zamarznięte fale starożytnego morza i malownicze koryto rzeki tworzą wyjątkową mozaikę naturalnych kontrastów.
Przyciąga poszukiwaczy przygód
Kanion Aktowski to nie tylko miejsce historyczne, ale także raj dla fotografów, wspinaczy i miłośników przyrody. Jego unikalne formacje skalne, powstałe z wulkanicznych skał, mają ponad cztery miliardy lat. To jedno z najstarszych miejsc w Europie, które przyciąga poszukiwaczy przygód z całego świata.
Dziś Kanion Aktowski jest częścią Parku Narodowego Bug Gard, chroniącego jego unikalne ekosystemy okolic Południowego Bugu. To nie tylko skarb przyrodniczy, ale także duchowy, który należy zachować dla przyszłych pokoleń. Jego piękno i historia czynią go miejscem wyjątkowym na mapie Ukrainy.
Lokalni mieszkańcy nazywają kanion Małym Krymem, ze względu na podobieństwo formacji do klifów krymskich. Choć jest mniejszy od Wielkiego Kanionu (USA) czy kanionu rzeki Tary (Czarnogóra oraz Bośnia i Hercegowina), jego uroda dorównuje najpiękniejszym wąwozom świata. To miejsce, które każdy miłośnik przyrody powinien odwiedzić.
Kilka ciekawostek o wąwozie
Kanion Aktowski znajduje się na kryształowej tarczy na najstarszym kawałku ziemi w Europie, w pobliżu wsi o tej samej nazwie. W pobliżu znajdują się dwa kolejne kaniony: Arbuzynka i Pietropawłowka. Kanion składa się z granitowych głazów i klifów o wysokości 50 m i rozciąga się na powierzchni około 250 ha.
Zimą rzeka Mertwawod zamarza, a szron pokrywa klify, tworząc zapierający dech w piersiach widok. Wiosną w kanionie kwitną tulipany górskie, rzadko spotykane gdzie indziej na Ukrainie.
Dziedzictwo dla przyszłych pokoleń
Kanion Aktowski to nie tylko atrakcja turystyczna, ale także część ukraińskiego dziedzictwa. Jego ochrona jest kluczowa dla zachowania naturalnego i duchowego bogactwa Ukrainy. To miejsce, które inspiruje i zachwyca, a także rozbudza wyobraźnię.
Źródło: News Ukraine