Pescara
Położenie: | w regionie Abruzji, nad ujściem rzeki Pescary do Morza Adriatyckiego |
Strefa czasowa: | UTC +1 |
Waluta: | EUR |
Pescara – włoskie miasto położone nad Morzem Adriatyckim, w którym turyści mogą spokojnie wypoczywać na plaży i cieszyć się promieniami słonecznymi.
Pescara – ogólne informacje
Pescara leży na wschodnim brzegu Włoch w regionie Abruzji nad rzeką Pescarą, która wpływa do Morza Adriatyckiego. W mieście prężnie rozwija się przemysł spożywczy, włókienniczy, metalowy, maszynowy, cementowy, chemiczny oraz ceramiczny.
Pescara zajmuje powierzchnię 33 km2, na której mieszka 122 000 osób. Miasto przypomina kształtem literę T i rozciąga się po obu brzegach Pescary.
Po Pescarze można swobodnie poruszać się pieszo lub jeździć rowerem. W mieście jest również dobrze rozwinięta komunikacja miejska. Do Pescary prowadzą dwie autostrady: A25 w kierunku Rzymu oraz A14 ciągnąca się przez całe wybrzeże. Do miasta można się również dostać autokarem, pociągiem albo samolotem. W okresie wakacyjnym kursują także promy między Pescarą a Chorwacją.
Pescara – pogoda
Warunki pogodowe panujące w Pescarze sprzyjają turystom, którzy chcą kąpać się w Adriatyku. Średnia temperatura w roku jest wysoka, ponieważ wynosi +14,8 stopni. W lipcu jest najcieplej (+23,5 stopni), natomiast w styczniu – najchłodniej (+6,3 stopni). Opady nad Adriatykiem wynoszą 735 mm rocznie. Parasolka przyda się turystom w grudniu (85 mm). Natomiast mogą ją odłożyć w lipcu (37 mm).
Pescara – historia
Pierwsze wzmianki o Pescarze pochodzą sprzed 6000 lat. Miasto w czasach panowania rzymskiego nazywano Vicus Aterni i było ważnym ośrodkiem handlowym między Pescarą a Rzymem. Dopiero około 1000 roku nazwa miasta została zmieniona na Piscaria. Prawdopodobnie miało to związek z dużą ilością połowu ryb w tym regionie Włoch.
W czasie II wojny światowej miasto zostało bardzo zniszczone, jednak ze względu na czynniki ekonomiczne oraz dobrą lokalizację turystyczną, Włosi szybko odbudowali Pescarę.
Pescara – zabytki
- Katedra San Cetteo – zbudowana na początku XX wieku na podwalinach starożytnego kościoła Świętej Jerozolimy;
- Pałac Fattiboni – pochodzi z połowy XVII wieku. Jest najstarszym budynkiem w mieście;
- Plac Odrodzenia (Piazza Rinascita) - główny plac w Pescarze, na którym znajdują się liczne kafejki. Można tam poczuć klimat włoskiego miasteczka;
- Muzeum Gabriele d'Annunzio – mieści się w domu słynnego poety, prozaika i dramaturga, którego bestsellerowa powieść Triumf śmierci ukazała się w 1894 roku;
- Most Morza – jedna z największych współczesnych atrakcji Pescary. Most dla pieszych i rowerzystów, przypominający kształtem żagiel, łączy dwa brzegi Pescary;
- Rezerwat Naturalny Dannunziana – znajduje się w dzielnicy Puerta Nuova;
- Rezerwat Naturalny św. Filomeny – zlokalizowany na terenach Pescary i Montesilvano.
Pescara – plaże
W Pescarze znajduje się bardzo piaszczyste wybrzeże, na którym zazwyczaj rozkładają się turyści. Można również uprawiać sporty wodne i plażowe. Wzdłuż wybrzeży zlokalizowane są przeróżne knajpki oferujące dania ze świeżych ryb i owoców morza.
Pescara – lokalne potrawy
Ze względu na port rybacki znajdujący się w Pescarze, miasto słynie z wielu bardzo dobrych restaruacji, w których podawane są ryby i owoce morza. Najpopularniejszym mięsem jest jagnięcina, z której robione są szaszłyki (arrosticini).
Od 1925 roku w Pescarze produkowany jest likier Aurum (łac. złoto), którego bazą jest brandy i słodkie pomarańcze. Poza tym do alkoholu dodaje się również inne cytrusy, płatki szafranu oraz zioła.
Na deser warto wybrać parozzo przyrządzane z migdałów i skórki cytrynowej oblanej czekoladą. Cukiernicy do deseru dodają również Aurum.
Pescara – pobliskie miasta
- Chieti (16 km; 18 minut samochodem);
- Rzym (208 km; 2 godziny 13 minut samochodem);
- Teramo (66 km; 54 minuty samochodem).
Pescara – noclegi
Koszt tygodniowego pobytu w Pescarze rozpoczyna się od 14000 pln, w tym 22 euro (96 pln) za noc. W cenie jest zazwyczaj telewizor, leżak, miejsce na grilla oraz Internet.
Pescara – ciekawostki
- Miastami partnerskimi Pescary są: Arcachon we Francji, Miami Beach w Stanach Zjednoczonych, Lima w Peru, Split na Chorwacji;
- W lipcu obchodzone jest święto patrona miasta – San Cetteo;
- Do Pescary warto się wybrać na Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Pescara Jazz oraz festiwal filmowy Premio Flaiano.
Przykładowe ceny | - Muzeum Gabriele d'Annunzio - 2 euro |
Komunikacja | Miasto nie jest rozległe, dlatego warto chodzić na piechotę i podziwiać piękne widoki |
Orientacyjna odległość | 1786,2 km od Warszawy |
Komentarze