Trwa ładowanie...
d3i86mb

Pescara

Największe atrakcje
Położenie:

w regionie Abruzji, nad ujściem rzeki Pescary do Morza Adriatyckiego

Strefa czasowa:

UTC +1

Waluta:

EUR

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Pescara – włoskie miasto położone nad Morzem Adriatyckim, w którym turyści mogą spokojnie wypoczywać na plaży i cieszyć się promieniami słonecznymi.

Pescara – ogólne informacje

Pescara leży na wschodnim brzegu Włoch w regionie Abruzji nad rzeką Pescarą, która wpływa do Morza Adriatyckiego. W mieście prężnie rozwija się przemysł spożywczy, włókienniczy, metalowy, maszynowy, cementowy, chemiczny oraz ceramiczny.

Pescara zajmuje powierzchnię 33 km2, na której mieszka 122 000 osób. Miasto przypomina kształtem literę T i rozciąga się po obu brzegach Pescary.

Po Pescarze można swobodnie poruszać się pieszo lub jeździć rowerem. W mieście jest również dobrze rozwinięta komunikacja miejska. Do Pescary prowadzą dwie autostrady: A25 w kierunku Rzymu oraz A14 ciągnąca się przez całe wybrzeże. Do miasta można się również dostać autokarem, pociągiem albo samolotem. W okresie wakacyjnym kursują także promy między Pescarą a Chorwacją.

Pescara – pogoda

Warunki pogodowe panujące w Pescarze sprzyjają turystom, którzy chcą kąpać się w Adriatyku. Średnia temperatura w roku jest wysoka, ponieważ wynosi +14,8 stopni. W lipcu jest najcieplej (+23,5 stopni), natomiast w styczniu – najchłodniej (+6,3 stopni). Opady nad Adriatykiem wynoszą 735 mm rocznie. Parasolka przyda się turystom w grudniu (85 mm). Natomiast mogą ją odłożyć w lipcu (37 mm).

Pescara – historia

Pierwsze wzmianki o Pescarze pochodzą sprzed 6000 lat. Miasto w czasach panowania rzymskiego nazywano Vicus Aterni i było ważnym ośrodkiem handlowym między Pescarą a Rzymem. Dopiero około 1000 roku nazwa miasta została zmieniona na Piscaria. Prawdopodobnie miało to związek z dużą ilością połowu ryb w tym regionie Włoch.

W czasie II wojny światowej miasto zostało bardzo zniszczone, jednak ze względu na czynniki ekonomiczne oraz dobrą lokalizację turystyczną, Włosi szybko odbudowali Pescarę.

Pescara – zabytki

 • Katedra San Cetteo – zbudowana na początku XX wieku na podwalinach starożytnego kościoła Świętej Jerozolimy;
 • Pałac Fattiboni – pochodzi z połowy XVII wieku. Jest najstarszym budynkiem w mieście;
 • Plac Odrodzenia (Piazza Rinascita) - główny plac w Pescarze, na którym znajdują się liczne kafejki. Można tam poczuć klimat włoskiego miasteczka;
 • Muzeum Gabriele d'Annunzio – mieści się w domu słynnego poety, prozaika i dramaturga, którego bestsellerowa powieść Triumf śmierci ukazała się w 1894 roku;
 • Most Morza – jedna z największych współczesnych atrakcji Pescary. Most dla pieszych i rowerzystów, przypominający kształtem żagiel, łączy dwa brzegi Pescary;
 • Rezerwat Naturalny Dannunziana – znajduje się w dzielnicy Puerta Nuova;
 • Rezerwat Naturalny św. Filomeny – zlokalizowany na terenach Pescary i Montesilvano.

Pescara – plaże

W Pescarze znajduje się bardzo piaszczyste wybrzeże, na którym zazwyczaj rozkładają się turyści. Można również uprawiać sporty wodne i plażowe. Wzdłuż wybrzeży zlokalizowane są przeróżne knajpki oferujące dania ze świeżych ryb i owoców morza.

Pescara – lokalne potrawy

Ze względu na port rybacki znajdujący się w Pescarze, miasto słynie z wielu bardzo dobrych restaruacji, w których podawane są ryby i owoce morza. Najpopularniejszym mięsem jest jagnięcina, z której robione są szaszłyki (arrosticini).

Od 1925 roku w Pescarze produkowany jest likier Aurum (łac. złoto), którego bazą jest brandy i słodkie pomarańcze. Poza tym do alkoholu dodaje się również inne cytrusy, płatki szafranu oraz zioła.

Na deser warto wybrać parozzo przyrządzane z migdałów i skórki cytrynowej oblanej czekoladą. Cukiernicy do deseru dodają również Aurum.

Pescara – pobliskie miasta

 • Chieti (16 km; 18 minut samochodem);
 • Rzym (208 km; 2 godziny 13 minut samochodem);
 • Teramo (66 km; 54 minuty samochodem).

Pescara – noclegi

Koszt tygodniowego pobytu w Pescarze rozpoczyna się od 14000 pln, w tym 22 euro (96 pln) za noc. W cenie jest zazwyczaj telewizor, leżak, miejsce na grilla oraz Internet.

Pescara – ciekawostki

 • Miastami partnerskimi Pescary są: Arcachon we Francji, Miami Beach w Stanach Zjednoczonych, Lima w Peru, Split na Chorwacji;
 • W lipcu obchodzone jest święto patrona miasta – San Cetteo;
 • Do Pescary warto się wybrać na Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Pescara Jazz oraz festiwal filmowy Premio Flaiano.
Pescara
Przykładowe ceny

- Muzeum Gabriele d'Annunzio - 2 euro
- bilet na autobus - 1,10 euro
- szaszłyki jagnięce - 0,80 euro

Komunikacja

Miasto nie jest rozległe, dlatego warto chodzić na piechotę i podziwiać piękne widoki

Orientacyjna odległość

1786,2 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i86mb
d3i86mb
d3i86mb