Trwa ładowanie...

Pierwsza stolica Albanii. Bajkowe miasto porównywane do Krakowa

Niektórzy mówią, że to nowa Chorwacja, a miasto Kruja porównują do Krakowa. Jedno jest pewne - absolutnie warto odwiedzić ten kraj, który jest esencją bałkańskiego klimatu. Ta pierwsza stolica Albanii zachwyci cię na każdym kroku.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Pierwsza stolica Albanii. Bajkowe miasto porównywane do KrakowaŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: Marcin Konsek
d3pkvn9
d3pkvn9

Kruja była pierwszą stolicą Albanii. Ma również swoją własną legendę o demonie bądź smoku, zwanym Kulshedra, który zamieszkiwał niedaleką jaskinię. Żadnemu z rycerzy nie udało się pokonać bestii, która wymagała regularnych ofiar z mieszkańców.

Kruja – Albania niczym Kraków

Kruja to pełne uroku, magiczne, niewielkie miasto w centralnej Albanii o niezwykle ciekawej historii, sięgającej III w p.n.e. Z tych właśnie powodów ochrzczono je albańskim Krakowem. Kruja jest najczęściej wybierana jedynie na jednodniową wycieczkę fakultatywną przez turystów spędzających urlop w bliskiej Czarnogórze. A ta klimatyczna lokalizacja z niepowtarzalną atmosferą na wysokości 600 m n.p.m. zasługuje na zdecydowanie dłuższą wycieczkę.

Kruja usytuowana jest u podnóża góry Sarisalltikut, co sprawia, że miasteczko otoczone skalistymi wzniesieniami znajduje się w malowniczej dolinie, ze świetnymi widokami i zakątkami na długie spacery i wyprawy z plecakiem. W samym mieście można zajrzeć na turecki bazar na jednej z uliczek z licznymi, wciąż działającymi warsztatami tkackimi, gdzie na 30 stoiskach zaopatrzymy się w lokalne produkty i pamiątki, takie jak koniak Skanderberga czy tkaniny. Tradycja targowania się na suku również i w Kruji nie zanikła. W części restauracji w bocznych uliczkach kelnerzy ubrani są w ludowe stroje albańskie.

Widok na miejscowość Kruja ze wzgórza zamkowego Wikimedia Commons CC BY-SA
Widok na miejscowość Kruja ze wzgórza zamkowego Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA, fot: InaMyrtollari

Najlepsze zaplecze noclegowe w Albanii w pobliżu Kruji oferuje przepiękna Riwiera Albańska. Jadąc wzdłuż wybrzeża, po minięciu Durres, napotkamy miejscowość turystyczną Vlora z ciekawymi rozwiązaniami zakwaterowania na każdą kieszeń bezpośrednio przy piaszczystej plaży.

Za tydzień z dojazdem autokarem i dwoma posiłkami dziennie na początku września zapłacimy mniej niż 1000 zł od osoby.

Kruja – atrakcje miasta i okolicy

Z miasta Kruja niedaleko do Tirany, która jest stolicą Albanii. Odrobinę w kierunku wschodnim, wciąż w okręgu Kruja, znajdziemy natomiast Park Narodowy Przełęczy Shtame, ze strzelistymi szczytami, nad którymi górują Maja e Liqenit (1723 m n.p.m.) i Rjepat Qetkolës (1686 n.p.m.). Pełno tutaj kanionów i rzek, jest także źródło wód mineralnych i rozlewnia albańskiej marki "Qafshtama". Shtame graniczy z Parkiem Narodowym Dajti, gdzie warto zobaczyć osmański kamienny most, ładne jaskinie i kanion Brari, a spotkać można niedźwiedzie brunatne czy wilki eurazjatyckie. Okolice Kruji to również stanowisko archeologiczne Albanopolis, pozostałości po starożytnym mieście iliryjskim, usytuowane na wzniesieniu.

d3pkvn9

Odwiedź tajemniczą Albanię dzięki najlepszym ofertom wycieczek WP radarOkazji.

Na terenie kilkunastotysięcznej Kruji koniecznie należy zwiedzić:

  • Zamek Kruja z basztą i częścią murów. To żółta, średniowieczna twierdza, zabytek kultury i siedziba bohatera narodowego, powstańca Jerzego Kastrioty, a więc miejsce szczególnie uświęcone dla mieszkańców Albanii.
  • Muzeum Skanderberga, bohatera który w XV w. odbił Kruję z rąk tureckich. Instytucja, a w zasadzie budowla typowo warowna, oficjalnie istnieje od 1982 r. Jest tu replika jego hełmu, meble, ceramika, mapy i zachowane oryginalne dokumenty, a także część biblioteczna.
  • Muzeum Etnograficzne u podnóża zamku, będące w czołówce krajowych pomników kultury. Jest tu również niewielki klasztor bektaszytów.

Ceny są aktualne na dzień publikacji.

d3pkvn9

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Gruzja też cię zachwyci:

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d3pkvn9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pkvn9