Podlasie i Suwalszczyzna

Historyczne Podlasie wyznaczają doliny górnej Narwi, Biebrzy i środkowego Bugu. Na północ rozciąga się Suwalszczyzna należąca do województwa podlaskiego.

27.03.2007 | aktual.: 26.10.2016 15:46

Obraz
Obraz
© (fot. Petit fute)

Na wschodnich ziemiach regionu znajdziemy liczne ślady ścierania się kultur Wschodu i Zachodu: zarówno w architekturze, jak i w sztuce ludowej widoczne są wpływy polskie, żydowskie, ukraińskie, białoruskie, tatarskie, litewskie, niemieckie i rosyjskie. Zwróćmy uwagę na zabytkowe cerkwie prawosławne w okolicach Bielska Podlaskiego, a także na tatarskie meczety we wsiach Bohoniki i Kruszyniany.

Największym bogactwem Podlasia i Suwalszczyzny są rozległe tereny przyrodnicze, w tym 4 parki narodowe: Wigierski, Biebrzański, Narwiański i Białowieski. Pierwszy z nich obejmuje jezioro Wigry, przez które przepływa ceniona przez kajakarzy Czarna Hańcza. Park Biebrzański słynie w Europie z torfowisk i terenów bagiennych, Narwiański jest polską Amazonią, a Białowieski, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO - królestwem żubrów.

Puszcza Białowieska
Rozciągająca się na pograniczu Polski i Białorusi Puszcza Białowieska jest jedynym w Europie obszarem, na którym występuje las w postaci pierwotnej. O zachowaniu puszczy w stanie nienaruszonym zadecydował m.in. fakt, że była ona własnością i ulubionym terenem polowań najpierw królów polskich, a potem carów rosyjskich. Wyjątkowość Puszczy Białowieskiej dostrzeżono w Polsce dość wcześnie i stworzono pierwszy w naszym kraju park narodowy. Puszcza została uznana za rezerwat biosfery i wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Część obszaru leśnego jest rezerwatem ścisłym, do którego wolno wejść tylko w towarzystwie licencjonowanych przewodników.

HAJNÓWKA
Hajnówkę, leżącą 24 km od Białowieży, uznaje się za bramę do Puszczy Białowieskiej. Nad zabudową miasteczka dominuje nowoczesny, ciekawy architektonicznie sobór Trójcy Świętej - co roku odbywa się tutaj festiwal muzyki cerkiewnej. Zajrzyjmy do Muzeum Kultury Białoruskiej (wstęp bezpłatny) oraz do Muzeum Kowalstwa, gdzie są urządzane pokazy kowalskie. Możemy też wybrać się kolejką wąskotorową w puszczańskie ostępy (ul. Dzielnicowa 12; tel. 085 682 26 89; kursuje w okresie wakacji letnich; bilet norm. 20 zł, ulg. 10 zł).

Zobacz także
Komentarze (0)