Trwa ładowanie...

Pokazali zdjęcia z Babiej Góry. "Prosimy o nielekceważenie Królowej Beskidów"

Jeśli ktoś zastanawia się, gdzie pada śnieg, to na pewno w Beskidzie Żywieckim go nie brakuje. Babiogórski Park Narodowy opublikował zdjęcia, na których góry pokryte śniegiem wyglądają jak z bajki. na Babiej Górze o poranku było -20 st. C.

Na Babią Górę zima zawitała na dobreNa Babią Górę zima zawitała na dobreŹródło: Adobe Stock, fot: TEAM RED
d4jf8ht
d4jf8ht

Na zdjęciach i filmie autorstwa M. Hudyka góry wyglądają wyjątkowo malowniczo. "Zimowy poranek na Babiej Górze. Dziś na szczycie siła wiatru blisko 80 km/h, temperatura odczuwalna około -20 st. C" - czytamy w poście opublikowanym 23 listopada.

Apel do turystów

Pracownicy parku zaapelowali do turystów, którzy planują wycieczkę w góry, by byli ostrożni i odpowiednio się przygotowali do wyprawy. "Prosimy o nielekceważenie Królowej Beskidów i właściwy ubiór, wyposażenie oraz dużą dozę wyobraźni, by wyprawa zakończyła się szczęśliwie" - czytamy.

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podali Polskiej Agencji Prasowej, że na Markowych Szczawinach leży ok. 10 cm śniegu, a pokrywa wzrasta wraz z wysokością. Ale w miejscach odkładania przez wiatr, jest go już ponad 50 cm.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najlepsze miejsce na urlop o każdej porze roku. Zachwyt gwarantowany

d4jf8ht

Jak przygotować się do wyjścia w góry zimą?

Turyści, którzy wybierają się na szlak zimą, muszą mieć ciepłe ubranie - najlepiej nieprzemakalną kurtkę i spodnie. Szlaki są śliskie, dlatego szczególnie ważne jest także obuwie.

Niezbędne mogą się okazać raki lub raczki, czyli specjalne nakładki na buty zapewniające lepszą przyczepność w trudnych warunkach. Raczki są mniejsze i lżejsze od raków. Powinno się ich używać podczas każdej zimowej wędrówki, nawet jeśli liczymy na brak śniegu czy oblodzeń. Nigdy bowiem nie wiadomo, z jakimi warunkami przyjdzie nam się zmierzyć na stosunkowo łatwej trasie. Raki to bardziej zaawansowany sprzęt, który przyda się przy dłuższych wędrówkach i wspinaczkach w wyższych partiach gór.

Goprowcy przypominają, by zabrać ze sobą w góry zapas ciepłych płynów i jedzenie. Turyści powinni mieć także przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank. Ze względu na porę roku i szybko zapadający zmrok, należy mieć ze sobą latarkę.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

d4jf8ht

Źródło: Białogórski Park Narodowy/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4jf8ht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jf8ht

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj