Trwa ładowanie...
d13gxlo

Polak, który przeszedł do historii USA. To nazwisko zna tu każdy

Stoję na Monterey Square w Savannah, mieście, które słynie z licznych parków i skwerów. Z dumą czytam napisy na okazałym pomniku Kazimierza Pułaskiego. Zastanawiam się, czy ktoś w ogóle pamięta tutaj tę historyczną postać o obcym nazwisku. Nie mija chwila, a przed pomnikiem zwalnia kroku mężczyzna z kilkuletnim chłopcem. Jestem mile zaskoczona, gdy słyszę, jak ojciec tłumaczy chłopcu, kim był Casimir Pulaski. Nie jestem pewna, czy w Polsce pierwszy napotkany przechodzień umiałby odpowiedzieć na to pytanie.
Share
Kazimierz Pułaski
Kazimierz PułaskiŹródło: Domena publiczna
d13gxlo

Bohater narodowy

Przyznaję bez bicia - dopiero po przeprowadzce do USA zaczęłam uważniej zgłębiać fascynujący życiorys Pułaskiego. To właśnie on, a nie Jan Paweł II, Lech Wałęsa czy Robert Lewandowski, jest dla Amerykanów najbardziej znanym Polakiem. Ma status bohatera, którego nazwiskiem obdarza się szkoły, ulice, place, a nawet całe miasta.

Miejscowość Pulaski znalazłam w różnych stanach, ta położona w Illinois została miejscem akcji jednej z powieści Fannie Flagg, autorki słynnych "Smażonych zielonych pomidorów”. W Nowym Jorku doroczna polonijna parada, maszerująca wzdłuż 5 alei na początku października, to Parada Pułaskiego (jest to jedna z najstarszych i najliczniejszych parad na Manhattanie). Pułaski jest nazywany ojcem amerykańskiej kawalerii, w 2009 r. amerykański kongres przyznał mu pośmiertnie honorowe obywatelstwo USA.

Tablica zawierająca informacje o Kazimierzu Puławskim Archiwum prywatne
Tablica zawierająca informacje o Kazimierzu Puławskim Źródło: Archiwum prywatne, Fot: Magda Żelazowska

Kazimierz Michał Władysław Wiktor Pułaski herbu Ślepowron urodził się w Warszawie w 1745 r., choć co do dokładnej daty jego urodzenia istnieje sporo wątpliwości. Znaków zapytania jest w życiorysie Pułaskiego więcej, dlatego zacznijmy od tego, co wiadomo na pewno: w latach 1768–1772 był jednym z dowódców konfederacji barskiej, uczestniczył w licznych bitwach. Po upadku konfederacji Pułaski musiał emigrować z Polski. Tak zaczęła się jego tułaczka przez Śląsk, Drezno, Francję i Turcję.

d13gxlo

WIDEO: Symbol epoki komunizmu w Chorwacji i ostatnie szaleństwo przywódcy Tito

W połowie 1777 r. na zaproszenie francuskiego generała Lafayette’a wyjechał do nowo powstałych Stanów Zjednoczonych Ameryki, które walczyły o niepodległość z Wielką Brytanią. W latach 1777–1779 Pulaski walczył w armii Jerzego Waszyngtona, któremu według relacji świadków uratował życie w bitwie nad rzeką Brandywine. W podziękowaniu za zasługi Waszyngton nadał Pułaskiemu stopień generała brygady amerykańskiej kawalerii.

Dowodzony przez Pułaskiego legion kawalerii odniósł zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston w 1779 r. Pułaski zmarł w tym samym roku w czasie walk pod Savannah. Jego imieniem nazwano fort na wyspie Cocksput, który dziś można zwiedzać jako atrakcję turystyczną i pomnik narodowy.

Pomnik Kazimierza Pułaskiego Archiwum prywatne
Pomnik Kazimierza Pułaskiego Źródło: Archiwum prywatne, Fot: Magda Żelazowska

Pułaski był kobietą?

d13gxlo

Długo nie było wiadomo, co stało się z ciałem Pułaskiego. Podejrzewano, że pochowano je w morzu. Dopiero niemal dwieście lat później, w 1996 r. na jednej z okolicznych plantacji odkryto trumnę z napisem "Brigadier General Casimir Pulaski". Badania DNA potwierdziły zgodność kości ze szczątkami innego przedstawiciela rodu Pułaskich. Analiza szkieletu wykazała także coś innego - że należał on do kobiety lub osoby interpłciowej. Czy to możliwe, że generał Kazimierz Pułaski, bohater walk o wolność narodów polskiego i amerykańskiego, ukrywał swoją naturę?

W historycznych opisach Pułaskiego można dopatrzeć się pewnych wskazówek. Jędrzej Kitowisz, ksiądz i konfederat barski, a zarazem historyk, opisał go tak: "Był statury niskiej, chuderlawy, szczupły w sobie, mowy prędkiej i chodu takiego. Był wielce wstrzemięźliwy tak od pijaństwa jak od kobiet" (Polski Słownik Biograficzny). Naukowcy opisali szkielet Pułaskiego jako posiadający cechy kobiece - z wydatną miednicą i łagodnymi rysami twarzoczaszki. Jednocześnie ilustracje wskazują na to, że Pułaski miał zarost i łysiał w sposób typowy dla mężczyzn.

Nasuwa się wiele pytań: czy Pułaski był zmuszony udawać mężczyznę? A może po prostu żył tak, jak pragnął, czyli w wojskowym mundurze? Poświęcony mu artykuł w New York Times cytuje wypowiedź Kimberly Zieselman, szefowej organizacji wspierającej dzieci o cechach interpłciowych: "Kto wie, może gdyby urologowie próbowali 'naprawić' ciało Pułaskiego, Stany Zjednoczone wciąż byłyby brytyjską kolonią".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d13gxlo

Podziel się opinią

Share
d13gxlo
d13gxlo