Polska zezwala na loty kilku liniom. Muszą spełniać specjalne warunki
Polska 15 marca zawiesiła międzynarodowe loty pasażerskie. Jednak Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał zgodę ośmiu przewoźnikom na przylot do naszego kraju. Muszą jednak stosować się do zasad nałożonych przez ULC.
Z powodu epidemii koronawirusa, od 15 marca do co najmniej 28 marca zostały zawieszone międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze z i do Polski. Wyjątek stanowią loty cargo bez ładunku, loty państwowe i mające na celu ochronę porządku publicznego, a także loty wykonywane w celu ratowania życia.
Natomiast od 16 do 28 marca obowiązuje zakaz wykonywania komercyjnych przewozów lotniczych w ruchu krajowym. Zezwala się na połączenia tylko samolotom operującym w interesie publicznym lub państwa.
Urząd Lotnictwa Cywilnego, od dnia zawieszenia międzynarodowych połączeń pasażerskich, wydał też zgodę ośmiu przewoźnikom na przylot do Polski. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, chodzi m.in. o linie Aeroflot, Turkish Airlines i KLM. Muszą one jednak spełniać kilka warunków, a najważniejszy z nich jest taki – podczas lotu do naszego kraju na pokładzie nie mogą znajdować się pasażerowie. Mogą oni dopiero wejść do samolotu w Polsce, by następnie wyruszyć w drogę powrotną do swojego kraju.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Wyjątek stanowi tzw. "zasada wzajemności". Jak wyjaśnia PAP, linia lotnicza prosi ULC o wyrażenie zgody na operację polegającą na przylocie na polskie lotnisko bez pasażerów (operacja "ferry") i odlot z niego z pasażerami. Urząd musi wyrazić zgodę, a następnie poinformować Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP) o wyrażeniu zgody.
W ten sposób Polskę opuściły już tysiące obywateli innych państw. Zupełnie inny wyjątek stanowi oferta naszego narodowego przewoźnika, który we współpracy z rządem, w ramach akcji #LOTdoDomu, sprowadza rodaków z różnych zakątków świata. W ten sposób wróciło do naszego kraju w ostatnich dniach ponad 12 tys. Polaków.
Źródło: gov.pl, PAP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl