Polski hit turystyczny
Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce to ewenement w skali światowej - oryginalne chodniki i komory, największa podziemna świątynia, niesamowite rzeźby solne. To wszystko sprawia, że co roku przyjeżdża ok. miliona turystów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce to ewenement w skali światowej - oryginalne chodniki i komory, największa podziemna świątynia, niesamowite rzeźby solne. To wszystko sprawia, że co roku przyjeżdżają tu miliony turystów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Polski hit turystyczny
Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Kopalni Soli "Wieliczka", od stycznia do listopada 2010 roku kopalnię odwiedziło 970,4 tys. gości, czyli o kilka proc. więcej niż w tym samym okresie w 2009 r. Na milionowego gościa czeka atrakcyjna nagroda.
Polski hit turystyczny
Przez 11 miesięcy przewodnicy zeszli do podziemi blisko 42 tys. razy, ponad połowę grup zorganizowanych oprowadzili w języku polskim. W sumie w tym czasie kopalnię zwiedziło 509,3 tys. obcokrajowców, co stanowi 52 proc. ogółu turystów i oznacza wzrost o 1 proc. liczby gości zagranicznych w stosunku do ubiegłego roku.
Polski hit turystyczny
Tradycyjnie najpopularniejszym językiem obcym był angielski - aż 56 proc. grup turystów zagranicznych w tym właśnie języku wysłuchało przewodnickich prezentacji. Oprowadzano również w językach: niemieckim, francuskim, włoskim, rosyjskim, hiszpańskim, ukraińskim, węgierskim, serbo-chorwackim, japońskim, czeskim, słowackim, litewskim, holenderskim.
Polski hit turystyczny
Najliczniej odwiedzili nas Brytyjczycy (56,9 tys.), Niemcy (39,3 tys.), Włosi (36,5 tys.), Francuzi (32,5 tys.), Koreańczycy (31,6 tys.). W pierwszej dziesiątce zwiedzających znaleźli się także Norwegowie, Amerykanie, Hiszpanie, Rosjanie oraz Węgrzy. Sława wielickiej kopalni sięga najdalszych zakątków Ziemi, stąd wśród turystów znaleźli się też m.in. Hindusi, Libijczycy, Boliwijczycy, Mongołowie, mieszkańcy Sri Lanki, Fidżi, Togo, Makau, Sudanu, Burundi, Tasmanii, Malediwów, Papui-Nowej Gwinei.
Polski hit turystyczny
Znajdująca się na pierwszej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, kopalnia jest czynna nieprzerwanie od średniowiecza! Powstała w XIII stuleciu i przez kilkaset lat stanowiła jedno z głównych źródeł dochodu państwa polskiego. Trwająca wiele wieków eksploatacja sprawiła, że w Wieliczce rozrosło się prawdziwe podziemne miasto.
Polski hit turystyczny
Podziemna Trasa Turystyczna powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Mierzy ona ok. 3 kilometrów długości, obejmuje 20 komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów (poziom I-III). Zwiedzanie trwa około 2 godzin.
Polski hit turystyczny
Największe wrażenie na zwiedzających robi powstała w 1896 roku kaplica Świętej Kingi. Jest ona ogromna niczym kościół (długość 54 m, szerokość 15-18 m), a wnętrze rozświetlają wspaniałe kryształowe żyrandole. Trzeba pamiętać, że w kopalni, niezależnie od pory roku, panuje stała temperatura 14 st. C.
Polski hit turystyczny
Ale pod ziemią spotkamy nie tylko turystów. Wieliczka to także miejsce popularne wśród osób cierpiących na choroby płucne. W komnatach solnych ćwiczą i odpoczywają ludzie w różnym wieku. Lecznicze walory Wieliczki uznane zostały urzędowo w 1970 roku, gdy określono ją jako miejscowość o cechach uzdrowiskowych. Znajduje się tu Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno – Leczniczy.
if/sc
Polski hit turystyczny
Informacje praktyczne:
Kopalnia otwarta jest _ codziennie _ w godzinach:
od 8.00 do 17.00 (2 listopada - 31 marca)
od 7.30 do 19.30 (1 kwietnia - 31 października)
Ceny biletów:
normalny - 50 zł
ulgowy - 37 zł
rodzinny (2 osoby dorosłe i 2 dzieci w wieku 4-16 lat) - 137 zł