Trwa ładowanie...
d2t0ip7

Polskie metro krótkie, ale najlepsze na świecie!

Dwa puchary przywiózł z Kopenhagi prezes Warszawskiego Metra dla swojej instytucji. Jeden dla najlepszej na świecie nowej stacji Plac Wilsona, drugi dla najlepszego maszynisty.

d2t0ip7
d2t0ip7

MetroRail to stowarzyszenie, które skupia międzynarodowych ekspertów związanych z metrem. Są to projektanci, architekci i budowniczy. Kongres tej organizacji przyznaje co roku nagrody. W tym roku aż dwie zdobyła Warszawa.

Rozmowa z Andrzejem Chołdzyńskim, architektem. Projektował m.in. gmach giełdy, przebudowę ambasady Francji, stacje metra.

W Kopenhadze organizacja MetroRail 2008 uznała projektowaną przez pana stację Plac Wilsona za najlepszą nową stację metra na świecie. Gratulacje! Wie pan, co się szczególnie spodobało?

- Nie wiem. Ale Warszawa pokonała Vancouver, Madryt i Kopenhagę.

Może tamte były betonowymi pudełkami? A tu świetlik w suficie, wejścia nawiązujące do wierzb płaczących. Szkoda, że rozmach jest w przystankach, a nie przy budowie nowych linii.

- Rzeczywiście, paradoksalnie Warszawa z najkrótszym metrem ma najlepszą stację. Ale cieszę się, bo wyróżnienie przyznaje 800 ekspertów z całego świata. MetroRail to instytucja skupiająca specjalistów z różnych dziedzin, zaangażowanych w powstawanie metra. Niewątpliwie jest to pomocne w przełamywaniu poglądu, że stacja metra nie musi ładnie wyglądać, a najlepiej, by była szara i tania. Choć te z pomysłem wcale nie muszą być drogie.

Jakie „bajery” wymyślił pan na siedmiu pierwszych stacjach II linii metra?

- Na przykład kolorowe „motyle” u wejść, multimedialną galerię sztuki współczesnej na każdej stacji. Zaprosiłem również znakomitego grafika Wojciecha Fangora, by zrobił awangardowe rysunki nazw dotychczasowych stacji.

d2t0ip7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2t0ip7