Trwa ładowanie...

Polskie miasta-widma. Dlaczego nikt już w nich nie mieszka?

Kiedyś pełne życia, teraz opustoszałe - takie miasta przyciągają zarówno fanów eksploracji miejskiej, jak i turystów pragnących zobaczyć historię Polski z nieco innej strony. Ślady dawnej świetności to jedynie ruiny budynków, chodniki zarastające trawą i rozrzucone fragmenty wyposażenia, które oparły się szabrownikom.

Kłomino w 2019 rokuKłomino w 2019 rokuŹródło: MOs810, Wikimedia Commons
d30wjas
d30wjas

Pstrąże, czyli największe miasto-widmo

Pstrąże, położone na Dolnym Śląsku niedaleko Bolesławca, jest największą opuszczoną miejscowością w Polsce. Po II wojnie światowej miejsce to rozwijało się dynamicznie, głównie dlatego, że stacjonowały tam wojska radzieckie. Mimo rozwoju i wzrostu liczby ludności, Pstrąże nigdy nie trafiło formalnie na mapy Polski, chroniąc tym samym militarne sekrety miasta.

W czasach PRL zadecydowano o zburzeniu mostu na rzece Bóbr, by uniemożliwić dostęp niepowołanym osobom. Podejrzewa się, że to właśnie w Pstrążu przechowywano broń jądrową.

Obecnie miasto jest całkowicie opuszczone. Dawne dzielnice bloków mieszkaniowych, zamieszkiwane kiedyś przez wojskowych i ich rodziny, to jedyne, co przez lata świadczyło o jego przeszłości. W 2016 r. rozpoczęto ich rozbiórkę.

d30wjas

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku

Pstrąże pozostaje miastem-widmem, które głównie przyciąga badaczy dawnych budynków i historię z czasów wojny.

Pstrąże w 2010 roku, przed rozpoczętą w 2016 roku rozbiórką DotUser, Wikimedia Commons
Pstrąże w 2010 roku, przed rozpoczętą w 2016 roku rozbiórkąŹródło: DotUser, Wikimedia Commons

Miedzianka - miejscowość ze smutną historią

Inne miasto-widmo na Dolnym Śląsku to Miedzianka, mająca zupełnie inną historię niż Pstrąże. Przed II wojną światową było to niemieckie miasteczko o przemysłowo-górniczym charakterze. Dzięki złożom srebra, miedzi, żelaza i kobaltu rozwinął się tam przemysł wydobywczy, a po ich wyczerpaniu, miasteczko zyskało miano popularnego ośrodka turystycznego.

Kościół w Miedziance Adobe Stock
Kościół w MiedzianceŹródło: Adobe Stock

Niemniej jednak, w późniejszym czasie, okazało się, że teren Miedzianki jest niebezpieczny do życia. Intensywne wydobycie spowodowało, że budynki zaczęły się zapadać. W 1967 r. zdecydowano się na wysiedlenie i zamknięcie miejscowości.

d30wjas

Od 2013 r. Miedzianka zaczęła się odradzać. Otwarcie Browaru Miedzianka stało się istotnym bodźcem do rozwoju miejscowości, przyciągając lokalnych mieszkańców i turystów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Debrzno. Jedno z największych opuszczonych lotnisko w Polsce

Kłomino - mekka fanów urbexu

Z Dolnego Śląska przenosimy się na północ do województwa zachodniopomorskiego, gdzie leży Kłomino - niezamieszkane miasteczko w pobliżu Bornego Sulinowa. W czasie II wojny światowej był tam obóz jeniecki, a po wojnie miasto znalazło się w rękach radzieckich. Postawiono tam bloki mieszkalne i niezbędną infrastrukturę miejską. Częściowo zburzone budynki posłużyły do budowy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Cały teren był dokładnie strzeżony.

Kłomino przyciąga fanów urbexu Adobe Stock
Kłomino przyciąga fanów urbexuŹródło: Adobe Stock

Do 1992 r. trwała tam obecność wojsk radzieckich, a po ich wycofaniu, miasteczko trafiło pod polską administrację. Niestety, nie zdecydowano się na jego odbudowę. Pojawił się jedynie pomysł sprzedaży terenu prywatnym inwestorom za 2 mln złotych, ale nie znaleziono kupca.

d30wjas

Obecnie Kłomino jest na granicy całkowitego upadku, a niektóre budowle grożą zawaleniem. Dlatego osoby chcące zwiedzić to miejsce powinny zachować szczególną ostrożność. Borne Sulinowo, znajdujące się nieopodal, uniknęło losu Kłomina i jest teraz znanym turystycznym punktem w rejonie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d30wjas
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30wjas

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj