Polskie osobliwości natury
Przyroda potrafi stworzyć niesamowite krajobrazy. Patrząc na jej dzieła często mamy ochotę zapytać: jak to możliwe? Przedstawiamy najdziwniejsze i najpiękniejsze twory natury, znajdujące się na terenie naszego kraju.
Krzywy Las
Sosnowy bór o zdumiewających kształtach kryje się pod Gryfinem (woj. zachodniopomorskie). Składa się z ponad 400 identycznie wygiętych drzew, które zostały tu posadzone tuż przed II Wojną Światową. Jak doszło do powstania, będącego pod ochroną lasu, do dziś nie wiadomo. Najbardziej prawdopodobna teza mówi, że obcięto je wszystkie tuż po posadzeniu, po czym gałązka boczna zamieniła się w pień, w konsekwencji czego skierowała się do nieba. Aby zobaczyć to osobliwe miejsce, należy dotrzeć do wsi Nowe Czarnowo, skąd szlakiem pieszo dojść do pomnika przyrody.
Ostrzyca
Sudety – dziś pełne spokoju, kiedyś wręcz przeciwnie - charakteryzowały się wybuchowym temperamentem. Na terenie tego górskiego pasma znajdowały się bowiem wulkany. Dziś żaden z nich nie jest już czynny, ale wciąż możemy podziwiać ich charakterystyczny kształt. Największym z nich jest Ostrzyca – nieczynna od 4 mln lat – której stożek sięga 501 m n.p.m. i stanowi tym samym najwyższe wzniesienie całego Pogórza Kaczawskiego.
Jaskinia Raj
W sercu Gór Świętokrzyskich znajdziemy jedną z najpiękniejszych polskich jaskiń. Choć jest niewielka, jej wnętrze zachwyca obfitością naciekowej szaty. Stalagmity i stalaktyty tworzą wspaniałe formacje, nacieki przybrały najróżniejsze formy, np. harf. W Raju znajdziemy też klejnoty – jaskiniowe „perły”, czyli pizoidy. Pod taflą jeziorek lśnią niesamowitym blaskiem, wydobyte na powierzchnię niestety przypominają już zwykłe kamienie.
Błędne Skały
Rezerwat przyrody Błędne Skały położony jest na terenie Gór Stołowych na wysokości 852 m n.p.m. i obejmuje obszar 21 ha. Zespół najróżniejszych form skalnych, między którymi biegną nawet 10-metrowe korytarze, tworzy prawdziwe skalne miasto. W stworzonym przez naturę labiryncie natrafimy na maczugi, czy grzybki o zabawnych nazwach, takich jak Kuchnia albo Kurza Stopka.
Maczuga Herkulesa
Z Gór Stołowych przenosimy się do Ojcowskiego Parku Narodowego, na którego obszarze znajduje się Pieskowa Skała. To w tej niedużej osadzie, słynącej głównie z zamku o tej samej nazwie, stoi słynna Maczuga Herkulesa. 25-metrowa skała o zadziwiającym kształcie zbudowana jest z wapieni skalistych, które były poddawane działalności wody i wiatru. Na szczycie Maczugi znajduje się mały krzyż, a z nią samą wiążą się liczne legendy, m.in. o księciu Kraku, czy czarnoksiężniku Twardowskim.
Mnich
Samotna tatrzańska turnia wznosi się na wysokość 2068 m n.p.m. Od północnego-wschodu na jej szczyt prowadzi jedna z najtrudniejszych tras wspinaczkowych w Tatrach. Jego sylwetka jest wyjątkowo charakterystyczna – według wielu przypomina postać mnicha w tradycyjnym kapturze. Stąd ze szczytem wiąże się wiele góralskich legend. Mnich obecny jest także w kulturze – opiewany przez poetów, stanowi tło dla filmów. Ciężko też znaleźć tatrzański przewodnik, czy album bez wizerunku tej wyjątkowej turni.
Napoleon
Rosnący w pradolinie Odry dąb o dumnej nazwie Napoleon to obecnie najgrubsze drzewo w Polsce. Jego obwód wynosi ponad 10 metrów, a w jego pniu znajduje się gigantyczna dziupla, mogąca pomieścić kilkanaście osób jednocześnie. Dlaczego rekordowe drzewo nosi imię przywódcy? Otóż legenda głosi, że Bonaparte nakazał zrobienie postoju pod jego konarami podczas wyprawy na Rosję w 1812 roku.
Wielbłąd
Wielbłąda odnajdziemy za to na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Należy do grupy najbardziej malowniczych ostańców w regionie. Można tu zobaczyć wiele oryginalnych formacji skalnych, przypominających postacie ludzkie i zwierzęce, spośród których zdecydowanie wyróżnia się właśnie Wielbłąd. W okolicy znajduje się mnóstwo jaskiń, jak również rosną tu bardzo oryginalne gatunki roślinności.
Cis Henrykowski
W Henrykowie Lubańskim, niewielkiej dolnośląskiej wsi, rośnie spokojnie od kilkunastu wieków cis, który jest obecnie najstarszym w kraju. Drzewo nie wyróżnia się dużymi rozmiarami, ale fakt, że pamięta czasy wczesnego średniowiecza każe spojrzeć na niego z innej perspektywy. Rekordowy iglak ma zresztą szansę żyć jeszcze dwa razy tyle. Najstarszy cis na świecie ma aż 3 tys. lat!