Polskie województwa po 25 latach - co się zmieniło?
Małopolskie po 25 latach
W związku z 25. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce, których konsekwencją był upadek rządów komunistycznych, Polska Agencja Prasowa postanowiła zapytać ekspertów, co ich zdaniem zmieniło się najbardziej w poszczególnych województwach. Które regiony postawiły na rozwój turystyki?
W związku z 25. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce, których konsekwencją był upadek rządów komunistycznych, Polska Agencja Prasowa postanowiła zapytać ekspertów, co ich zdaniem zmieniło się najbardziej w poszczególnych województwach. Z ich wypowiedzi wyłowiliśmy te związane z turystyką. Które regiony mogą się pochwalić największym rozwojem tej dziedziny gospodarki?
Małopolska *wraz z Krakowem zyskały rangę jednego z *najważniejszych polskich regionów turystycznych. Według badań Urzędu Marszałkowskiego w zeszłym roku województwo odwiedziło 12,6 mln osób, o 4,2 proc więcej niż rok wcześniej. Z tego 9,9 mln to goście z kraju, a 2,7 mln z zagranicy. - Rośnie poziom usług. Standard noclegów i atrakcji turystycznych jest taki, że nie mamy się czego wstydzić - ocenia prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Leszek Zegzda. Wojewoda Jerzy Miller zwraca uwagę, że w ciągu tych 25 lat Kraków i Małopolska zaistniały w świadomości Europejczyków jako region ciekawy turystycznie. - Dzisiaj, kiedy idziemy ulicami Krakowa, Zakopanego, Krynicy to język obcy słyszymy nieraz częściej niż język polski - zaznaczył. Od 1989 r. całkowicie zmieniło się krakowskie Stare Miasto, a niszczejące przez lata zabytki świeckie i sakralne odzyskały dawny blask. Udało się odnowić, a niekiedy uratować przed ruiną, ponad 500 obiektów.
PAP/ if/udm