Trwa ładowanie...

Kiedyś najbogatsze miasto w Polsce. Zabytki to potwierdzają

Złotoryja uznawana jest za najstarsze miasto w Polsce, jeśli weźmiemy pod uwagę datę nadania jej praw miejskich. Obfituje w zabytki, starą kopalnię oraz inne obiekty, które potwierdzają jej długą i bogatą historię. Złotoryja była bowiem jednym z najbogatszych miast w naszym kraju, a jej świetność jest odczuwalna po dziś dzień w przepięknych, bogato zdobionych zabudowaniach oraz fascynujących historiach związanych z jej dziejami.

Złotoryja przyciąga turystów ciekawych historii tego miastaZłotoryja przyciąga turystów ciekawych historii tego miastaŹródło: Adobe Stock, fot: BEWPHOTO
d26ocfw
d26ocfw

Złotoryja leży na Dolnym Śląsku, a konkretnie na Pogórzu Kaczawskim, nad rzeką Kaczawą.

Złotoryja – złote miasto Pogórza Kaczawskiego

W średniowieczu jej dzieje były nieodłącznie związane z wydobywaniem złota, które odbywało się na tych terenach. To właśnie tym praktykom Złotoryja zawdzięcza swoją nazwę, która bezpośrednio nawiązuje do najcenniejszego metalu szlachetnego – złota. Co ciekawe, wszystkie nazwy miasta były związane ze złotem – Złotoryja w dawnych czasach była nazywana Aurum, Goldbergiem, Złotą Górą i wreszcie, już po II wojnie światowej, Złotoryją.

Oficjalne początki miejscowości sięgają już 1211 r., kiedy to książę Henryk I Brodaty nadał jej prawa miejskie. W związku z tym Złotoryja jest najstarszym miastem w Polsce, ale tylko jeśli weźmiemy pod uwagę datę nadania praw miejskich – najwcześniej wzmiankowaną w źródłach historycznych miejscowością w naszym kraju nadal pozostaje bowiem Kalisz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobaczyła zupełnie inny świat. "To naprawdę bezpieczny kraj"

Dzieje Złotoryi są nieodłącznie związane ze złotem – jego poszukiwaniem, wydobywaniem oraz obróbką. Pierwszą atrakcją turystyczną, którą warto odwiedzić, jest więc kopalnia złota Aurelia.

d26ocfw

Najciekawsze atrakcje turystyczne Złotoryi

Kopalnia złota mieści się w odległości ok. 1 km od rynku i oferuje zwiedzanie w klimatycznej atmosferze. Nie jest to bowiem obiekt, który zachwyca swoją wielkością, a wręcz przeciwnie – Aurelia to niewielka kopalnia, którą warto jednak zobaczyć, jeśli zależy nam na poznaniu wyjątkowej historii Złotoryi.

Wejście do kopani nieco przypomina bunkier, a na jej zwiedzanie należy poświęcić ok. pół godziny. W środku jest dość chłodno, warto więc zabrać ze sobą cieplejsze okrycie, także w lecie. Oglądanie tego miejsca odbywa się w towarzystwie przewodnika, który zapozna nas ze wszystkimi istotnymi faktami związanymi z wydobywaniem złota. Kopalnia jest czynna od maja do końca września, od środy do niedzieli, w godzinach 10-15:30.

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić w Złotoryi, jest sam rynek. To właśnie na nim skupiają się przepiękne zabudowania, które potwierdzają dawne bogactwo tego miasta. Na rynku nie brakuje przepięknych, bogato zdobionych kamieniczek, które pochodzą głównie z XVI i XVII w. W tym miejscu można podziwiać także jeden z symboli miasta – pomnik złotoryjskich kopaczy złota, który zginęli w bitwie pod Legnicą w 1241 r.

d26ocfw

W centrum Złotoryi warto zajrzeć także na Skwer Mieszczan, na którym co roku w wigilię odbywa się śpiewanie pieśni bożonarodzeniowych. Tradycja ta sięga roku 1553, kiedy przez miasto przetoczyła się zaraza. Ci, którzy cudem z niej ocaleli, wyszli na rynek i śpiewem dziękowali Bogu za uratowanie życia.

W mieście warto zobaczyć także kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, którego historia sięga jeszcze czasów przed oficjalną lokacją miasta. Jest to wysoki budynek, z którego wieży można podziwiać piękne widoki na całą okolicę. Nie można przegapić także słynnej baszty Kowalskiej, jedynej ze złotoryjskich wież, która dotrwała do naszych czasów. Baszta mierzy ok. 22 m wysokości i dawniej stała przy jednej z czterech bram miejskich.

Muzeum Złota Adobe Stock
Muzeum ZłotaŹródło: Adobe Stock

Na koniec spaceru po centrum Złotoryi, należy wstąpić do Muzeum Złota – w tym miejscu poznamy historię wydobycia tego cennego kruszcu w mieście, sposoby jego wyszukiwania i wypłukiwania. Warto bowiem wiedzieć, że na przełomie XII i XIII w. przez te tereny przetoczyła się prawdziwa gorączka złota – podobno w tamtych czasach w Złotoryi rocznie wydobywano ok. 50 kg cennego kruszcu!

d26ocfw
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d26ocfw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26ocfw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj