Popularne atrakcje, które mogą zniknąć
Zagrożone atrakcje turystyczne - Wielki Mur Chiński
Zabytki to kruche piękno, które odziedziczyliśmy po minionych pokoleniach. Będąc na wakacjach chętnie zwiedzamy miejscowe atrakcje - zwłaszcza jeżeli znajdują się w miejscach popularnych. Przyczynia się to do tego, że wiele miejsc na świecie jest dotkniętych "plagą popularności", co w konsekwencji prowadzi do ich niszczenia. Robi się wiele, aby je ratować, jednak nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe. Sprawdź, które miejsca mogą zniknąć z listy najcenniejszych skarbów naszego globu.
Zabytki to kruche piękno, które odziedziczyliśmy po minionych pokoleniach. Będąc na wakacjach chętnie zwiedzamy miejscowe atrakcje. Przyczynia się to do tego, że wiele miejsc na świecie jest dotkniętych "plagą popularności", co w konsekwencji prowadzi do ich niszczenia. Robi się wiele, aby je ratować, jednak nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe. Sprawdź, które miejsca mogą zniknąć z listy najcenniejszych skarbów naszego globu.
Problem pogłębiającego się niszczenia jednego z symboli Chin nie jest nowy, ponieważ o fatalnym stanie legendarnego muru mówi się od lat. W dobrym stanie jest już tylko 8,2 proc. Muru Mingów (budowanego od XIII do XVII w). Przyczyniają się do tego erozja oraz turyści, których z biegiem lat na Wielkim Murze Chińskim przybywa, mimo że ostatnio pod wpływem kampanii miłośników zabytku władze określiły, które fragmenty można zwiedzać, a których nie. Gości przyciągają jednak nie odcinki zrekonstruowane, ale tzw. "dziki mur", który jest dla turystów niedostępny. Wdrapują się na niego tłumy, wycieczki urządzają sobie biwaki w starych strażnicach, wiele osób odłamuje kawałki budowli, aby przywieźć z wycieczki "ciekawą" pamiątkę. Pod ludzkim ciężarem cegły się kruszą i mur się rozpada.
wg/ik