Powiększyli rezerwat 200‑krotnie. "Nasz przyrodniczy fajerwerk"
Imponujących zmian dokonano na Podkarpaciu. Tamtejszy rezerwat nie tylko zmienił nazwę, ale także został powiększony aż 200 razy.
Pierwotnie liczący zaledwie 1,97 ha rezerwat "Zwiezło" był znany z malowniczych terenów osuwiskowych oraz wiekowych drzewostanów bukowych i bukowo-jodłowych. Teraz, dzięki znacznemu powiększeniu, obejmuje dolinę potoku Olchowatego - prawego dopływu Osławy - oraz tereny osuwiskowe, które utworzyły słynne Jeziorka Duszatyńskie.
Rezerwat 200 razy większy
Łukasz Lis, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, poinformował, że zarządzenie o powiększeniu rezerwatu i zmianie jego nazwy podpisał 31 grudnia 2024 r. Sławomir Serafin, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
"Rok 2024 kończymy hucznie! Niczym sylwestrowy fajerwerk niewielki, ale malowniczy rezerwat przyrody Zwiezło z pierwotnych 1,97 ha eksploduje do imponujących 484,26 ha! Nowa odsłona rezerwatu nosić będzie nazwę Zwiezło w dolinie Olchowatego" – czytamy na stronie RDOŚ w Rzeszowie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nazwa ma duże znaczenie
Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie dwóch górskich jezior powstałych w wyniku znacznych osuwisk na stokach góry Chryszczata oraz porośniętej drzewostanem doliny potoku Olchowatego wraz z procesami osuwiskowymi. Nazwa "Zwiezło" pochodzi od miejscowego określenia osuwiska - mieszkańcy mówili, że "ziemia się zwiezła", zamiast używać terminu "osuwisko". Nowa nazwa nawiązuje do tego historycznego określenia, podkreślając wyjątkowość osuwiska oraz kluczową rolę doliny potoku Olchowatego w strukturze przyrodniczej tego miejsca.
Jak poinformował Łukasz Lis, na koniec 2024 r. na Podkarpaciu istnieje 100 rezerwatów przyrody o łącznej powierzchni ponad 11 485 hektarów. "Nasz przyrodniczy fajerwerk jest cichy, a tym samym w 100 proc. bezpieczny dla zwierząt i środowiska" - podkreślił rzecznik RDOŚ.