Trwa ładowanie...

Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice!

Weekend 20 i 21 maja będzie nie lada gratką dla miłośników pięknej architektury, weekendowych wycieczek oraz każdego, kto lubi aktywnie spędzać czas. W te dwa dni Fundacja Lubiąż zaprasza do odwiedzenia w zespole obiektów pocysterskich w Lubiążu miejsc na co dzień niedostępnych.

Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice!Źródło: Fundacja Lubiąż, fot: Lubiąż
d3jnxts
d3jnxts

Dla zwiedzających tylko teraz dostępny będzie jeden z 3 poziomów piwnic oraz ogromny strych, którego więźba została zbudowana bez wykorzystania choćby jednego gwoździa. Prawdziwym skarbem na strychu jest autentyczny pocysterski kołowrót windy napędzany siłą ludzkich stóp.

Strych i piwnice to nie jedyne dodatkowe atrakcje w tych dniach: będzie można podziwiać niezwykłą kaplicę książęcą w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny, jeszcze niewłączoną do trasy regularnego zwiedzania, bibliotekę, w której ciągle trwają prace konserwatorskie, korytarze klasztorne, komnaty gościnne w pałacu, cele mnichów i wirydarz. Fundacja Lubiąż zaprasza wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji zwiedzić wyjątkowych obiektów pocysterskich, oraz tych, którzy widzieli i chcą ponownie doświadczyć magii tego miejsca.

Fundacja Lubiąż
Źródło: Fundacja Lubiąż, fot: Fundacja Lubiąż

Lubiąskie opactwo jest miejscem pełnym niesamowitej historii. Niewiele osób wie, że klasztor jest drugą po królewskim Wawelu nekropolią Piastów (Śląskich). Główna fasada ma ćwierć kilometra długości, powierzchnia dachu równa jest niemal 3 boiskom piłkarskim, a refektarz letni ma tak znakomitą akustykę, że stojąc w jednym końcu, można usłyszeć szept osoby stojącej w drugim końcu pomieszczenia. To nie tylko jeden z największych zabytków tej klasy w Europie, ale też jednocześnie największe opactwo cysterskie na świecie.

Fundacja Lubiąż
Źródło: Fundacja Lubiąż, fot: Fundacja Lubiąż

Wszystko będzie można zobaczyć podczas imprezy „Poznaj Lubiąża tajemnice – od strychu, po piwnice”. O niemal wszystkich tajemnicach opowiedzą ze szczegółami przewodnicy. Zwiedzać można od godz. 10, ostatnie wejścia odbywają się o godz. 17. Aby zobaczyć wszystkie 3 trasy wycieczkowe, należy przyjechać do godz. 15 – czas zwiedzania trasy głównej to 90 min., zwiedzanie piwnicy i strychu trwa po 45 min. Każda trasa wycieczkowa ma swojego przewodnika, a zwiedzanie odbywa się w grupach, co 30 min.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA Fundacja Lubiąż
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA Źródło: Fundacja Lubiąż, fot: Fundacja Lubiąż

Osoby chcące zobaczyć piwnice powinny zabrać ze sobą coś ciepłego do ubrania – temperatura tam nie przekracza 12 st. C. Wszyscy zaś powinni założyć wygodne obuwie – jest gdzie chodzić! Zwiedzanie trasy głównej z wózkiem dziecięcym jest utrudnione ze względu na schody. Z względu na bariery architektoniczne nie jest możliwe wejście z wózkiem dziecięcym na strych i do piwnic. Płatności za bilety można dokonywać wyłącznie gotówką. Bilet normalny na trasę główną kosztuje 20 zł, zaś ulgowy 15 zł. Zwiedzanie strychu i piwnoc kosztuje po 5 zł. Wstęp wolny mają dzieci do lat 6.

d3jnxts
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jnxts