Praga - charakterystyka geograficzna

Miasto Praga – jak na stolicę przystało – rozłożyło się w samym centrum Czech, w dogodnym miejscu, jakie stanowi dolina Wełtawy, najdłuższej rzeki kraju.

Praga - charakterystyka geograficzna
Źródło zdjęć: © © QQ7 - Fotolia.com

To właśnie Wełtawa ukształtowała teren, potworzyła pagórki i wzniesienia, na których od 12 wieków rozrasta się dzisiejsza Praga. W minionych epokach geologicznych rzeka zmieniła swój bieg – miast płynąć do doliny Dunaju, utorowała sobie bieg na północ, na obszarze Pragi żłobiąc łożysko o głębokości ok. 100 m. To rzeka umożliwiła rozwój osadnictwa i rzemiosła na tym terenie, stając się źródłem utrzymania dla rzesz ludności i świetnym środkiem transportu. Z drugiej jednak strony ograniczała równomierny rozwój miasta na obu brzegach i groziła bezustannymi wylewami.

Praga - mosty i wyspy
Brody i średniowieczne mosty – Judyty i Karola – nie rozwiązały sprawy, podobnie jak trzy promy: górny (obecny most Mánesa), średni (przez Wyspę Strzelecką) i dolny (w miejscu dzisiejszego mostu Palackiego). Dopiero w latach 30. XIX stulecia postawiono pierwsze nowoczesne mosty. O ile kwestia transportu została jako tako załatwiona, o tyle groźba powodzi – jak dowiodły tego wydarzenia 2002 r. – wciąż jest realna. W 2. poł. XIX w. i na początku XX stulecia uregulowano bieg Wełtawy. W 1895 r. uruchomiono port rzeczny w Holešovicach, 4 lata później rozpoczęto budowę portu na Smíchovie. System kamiennych nabrzeży i śluz oraz tzw. Kaskada Wełtawska (spiętrzenie wody) miały rozwiązać sprawę – niestety, nie na długo.

Praga to także miasto wysp rzecznych. Najdalej na południe leży wyspa zwana Cesarską Łąką (Císařská louka). Ponoć właśnie tu odbyła się uczta koronacyjna Wacława II w 1297 r., choć jeszcze wówczas miejsce owo wyspą nie było. Została ona utworzona sztucznie w związku z powodzią 1890 r. Dziś na wyspie znajduje się uroczy camping Caravan. Naprzeciw tej wyspy przy prawym brzegu położona jest Wyspa Wioślarska. Pochodzenia jej nazwy nietrudno się domyślić. Ciekawszą historię ma kolejna wyspa: zwana była najpierw Wyspą Farbiarzy, którzy tutaj wykonywali swe rzemiosło; potem Zofii – na cześć matki Franciszka Józefa, a obecnie określana jest mianem Słowiańskiej (Slovanský ostrov).

Praga - Wyspa Słowiańska i inne
Wyspa powstała w sposób naturalny w XVIII w. i wkrótce została wzmocniona murem i obsadzona drzewami. Tutaj w 1838 r. pewien młynarz o nazwisku Novotný postawił budynek z największą jak na owe czasy salą balową w Pradze, wykorzystywaną do dziś; tędy w 1841 r. przejechała pierwsza lokomotywa w Czechach; a co najistotniejsze – tutaj w czerwcu 1848 r. otwarto słynny Kongres Słowiański.


Obraz

Kolejne wyspy to Strzelecka oraz Dziecięca, gdzie znajduje się ciekawy posąg – alegoria Wełtawy, a zarazem pomnik ku czci utopionych w rzece. Wyspa Kampa oddzielona jest od brzegu Małej Strany Czarcim Strumykiem (Čertovka). Znajduje się tu kilka starych młynów, XVI-wieczna zabudowa, uroczy ogród, a także targowisko garncarskie istniejące od 1599 r. Na dawnym brodzie na Wełtawie leży wyspa Gonitwa (Štvanice), gdzie w XVIII w. urządzano polowania w utrzymywanym tu dzikim zwierzyńcu. W XX w. zbudowano tutaj małą elektrownię oraz stadion zimowy z najstarszym lodowiskiem. Ostatnimi, wysuniętymi na południe, wyspami są sztucznie złączone Císařský ostrov i Troja, gdzie umiejscowiony został hipodrom.

Zielone obszary *Pragi *rozlokowane są głównie wzdłuż potoków spływających do Wełtawy. W samym centrum znajduje się kilka pięknych parków, np. Ogrody Królewskie (Královská zahrada) czy park Letná, w którym stał niegdyś monument Stalina, i spoglądający nań z drugiej strony Wełtawy najstarszy park czeski – Chotkovy sady. Największym jednak zielonym płucem centrum jest wzgórze Petřín. Tu od średniowiecza uprawiano winorośl, a z wydobywanych łupków ilastych stawiano świątynie romańskie. W skład lasoparku wchodzi Ogród Kinskiego (Kinského zahrada) oddzielony od parku właściwego (Petřínské sady) Murami Głodowymi. Na północ w kierunku Hradczan ciągną się Ogród Różany (Růžový sad) i Ogród Seminaryjny (Seminářská zahrada), a u samej południowej granicy Małej Strany rozpościerają się ogrody nazywane od swych właścicieli, jak np. terasowy Ogród Lobkovicki oraz Ogród Schönboronski i Vrtbovski. Z Petřínem zaś od zachodu sąsiaduje Ogród Strahovski. Spośród pozostałych parków centrum miasta warto jeszcze wymienić
Riegrovy sady, leżący w dzielnicy Vinohrady. Tutaj koniecznie trzeba wejść na punkt widokowy – wzgórze Žižkov, gdzie niegdyś husyci stoczyli zwycięską potyczkę.

Najciekawsze parki i tereny zielone znajdują się nieco z dala od centrum – to położone na północnym krańcu Pragi Zámky, dolina Čimice i Bohnice, a zwłaszcza dolina Unetice, leżąca nad potokiem o tej samej nazwie, sławna ze skałek krzemowych doskonałych do uprawiania wspinaczki. To znakomite miejsca na całodzienne wycieczki rowerowe czy piesze, dające turyście nieco oddechu i odpoczynku od wielkomiejskiego gwaru. Takim miejscem jest też tworząca wąskie korytarze i rozłożyste łąki dolina potoku Šárka (Divoká i Tichá Šárka), ciągnąca się także na północ od Hradczan. Po południowej stronie potoku znajduje się założony na planie gwiazdy rezerwat Hvězda.

W kotlinach Prokopskiej i Dalejskiej można zobaczyć wspaniałe paleozoiczne skały wapienne oraz pofałdowane ślady podmorskich wulkanów. Wszystko to ujawniły zarosłe już roślinnością stref południowych stare kamieniołomy. Na wschodzie przy linii kolejowej Praga – Kolín leżą lesiste Klánovice. Na południe od Wyszehradu ciągną się rozległe tereny leśne, takie jak Kunratice i Michle (wzdłuż Kunratickiego potoku), gdzie od kilkudziesięciu lat urządzany jest Wielki Bieg Kunratic (Wielka Kunraticka), oraz dolina Pitkovskiego potoku i rzeki Botíč z roślinnością charakterystyczną dla meandrów.

Źródło artykułu:Bezdroża

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (883 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.