Trwa ładowanie...

Prawie jak miasta-widma. Do niedawna gwarne, dziś opustoszałe

Pandemia koronawirusa sprawiła, że w wielu państwach ogromna część społeczeństwa pozostaje w domach, a turyści wracają do swoich krajów. Centra najpopularniejszych miast świata stały się z dnia na dzień szokująco opustoszałe, co dobrze widać na poniższych zdjęciach.

Prawie jak miasta-widma. Do niedawna gwarne, dziś opustoszałeŹródło: East News, fot: Sipa USA
d4jctds
d4jctds

Brama Brandenburska, Berlin, Niemcy
Niemcy to kolejne - m.in. obok Włoch, Hiszpanii i Francji - państwo w Europie, które notuje lawinowy wzrost zachorowań na koronawirusa. Liczba chorych na COVID-19 przekroczyła w tym kraju 20 tys. osób.

Źródło: iStock

Plaza Mayor, Madryt, Hiszpania
Sytuacja w Hiszpanii staje się coraz trudniejsza. W poniedziałek 23 marca tamtejszy rząd poinformował, że zarażonych koronawirusem jest już ok. 35 tys. osób. Ponad 2 tys. pacjentów zmarło. Ulice hiszpańskich miast od połowy marca dosłownie opustoszały.

Źródło: iStock

Plac Trocadéro, Paryż, Francja
W obliczu epidemii koronawirusa parlament francuski przyjął w niedzielę 22 marca ustawę wprowadzającą na dwa miesiące stan zagrożenia epidemicznego. Uchwalone prawo przewiduje możliwość ograniczania swobód obywatelskich, m.in. wprowadzenia zakazu opuszczania domów, umożliwia konfiskatę mienia, a nawet dopuszcza karę więzienia za naruszenie przepisów dotyczących kwarantanny.

Źródło: iStock

Plac Zamkowy w Warszawie, Polska
Pusto jest również na ulicach polskich miast. Mamy w naszym kraju stan epidemii. Rząd wprowadził restrykcje, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zamknięto placówki oświatowe i kulturalne, zawieszono wewnątrzkrajowe loty, zamknięto granice. Obowiązuje zakaz 50-osobowych zgromadzeń.

Źródło: iStock

Wielki Plac w Brukseli, Belgia
Belgia wprowadziła nadzwyczajne środki w związku z koronawirusem. Od środy w południe wprowadzono w tym kraju urzędowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Wszyscy mają zostać w domach. Restrykcje mają trwać co najmniej do 5 kwietnia.

Źródło: iStock

Third Avenue (Trzecia Aleja), Nowy Jork, USA
Nowy Jork wyludnia się przez epidemię koronawirusa, który zaatakował mieszkańców metropolii na ogromną skalę (potwierdzono ponad 15 tys. zakażeń). Właściciele miejscowych barów i restauracji mogą zostać nawet aresztowani, jeśli tylko złamią zakaz otwierania swoich lokali. Wszystkie restauracje w mieście mogą realizować wyłącznie zamówienia na wynos.

Źródło: iStock

Most Karola w Pradze, Czechy
Rząd Czech przyjął rozporządzenie zabraniające przebywania poza miejscem zamieszkania bez maseczki, która ogranicza rozprzestrzenianie się chorób drogą kropelkową. Zdecydowana większość mieszkańców tego kraju nie wychodzi z domów i stosuje się do restrykcyjnych przepisów.

Źródło: iStock

Plac Dam, Amsterdam, Holandia
Rząd Holandii przeznaczy dziesiątki miliardów euro na pomoc dla obywateli, którzy ucierpią finansowo z powodu pandemii koronawirusa. Niemal wszystko jest zamknięte, na ulicach nie widać turystów, którzy tak chętnie odwiedzają ten kraj.

Źródło: iStock

Schody Hiszpańskie, Rzym, Włochy
Każdego dnia z Włoch napływają tragiczne wieści. Liczba zgonów z powodu koronawirusa jest tam wyższa niż w Chinach i wynosi ponad 5,5 tys. Zarażonych jest ok. 60 tys. osób. Ponad 7 tys. pacjentów udało się wyleczyć.

Źródło: wojciech gojke

Plac Navona, Rzym, Włochy
Rzym jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów metropolii świata. Od kilku tygodni wygląda jak wymarły. Nic dziwnego - po ulicach włoskich miast, objętych kwarantanną, mogą poruszać się wyłącznie osoby posiadające specjalną przepustkę. Niestety szybko okazało się, że ludzie próbują je fałszować. Dlatego za posługiwanie się podrobioną przepustką grozi kara do 6 lat pozbawienia wolności.

Źródło: wojciech gojke

Plac Trafalgarski, Londyn, Wielka Brytania
Wielka Brytania późno zaczęła zmieniać strategię w walce z koronawirusem. Tamtejsi politycy przyznają, że bierna postawa była błędem. Aktualnie brytyjska służba zdrowia przygotowuje się na najgorsze. Opublikowane zalecenia mają pomóc lekarzom w podjęciu decyzji, których pacjentów traktować priorytetowo w czasie kryzysu spowodowanego rozprzestrzenianiem się wirusa.

Źródło: iStock

Most Westminsterski, Londyn, Wielka Brytania
Koronawirus zaraził również londyńską giełdę, która obecnie jest jednym z najsłabszych parkietów na świecie. W sieci pojawiła się cała masa zdjęć, na których widać puste półki w sklepach. Rejony, w których znajdują się popularne atrakcje dosłownie opustoszały.

Źródło: iStock

Plac Handlowy, Lizbona, Portugalia
Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił 18 marca wprowadzenie stanu wyjątkowego w tym kraju z powodu pandemii koronawirusa. Dotychczas tętniąca życiem Lizbona niemal całkowicie opustoszała. Podobnie jest w przypadku innych dużych portugalskich miast.

Źródło: iStock

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Odkryli "świecące miasto". Było zaginione przez ponad 1000 lat

d4jctds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jctds