Trwa ładowanie...

Preikestolen - najwspanialszy taras widowiskowy świata może wkrótce przestać istnieć

Od kilku dekad słynny klif, a mówiąc bardziej precyzyjnie – szeroka na pół metra szczelina, która w nim powstała, niepokoi naukowców. Pierwszy raz od 22 lat zaobserwowano, że wyrwa powiększyła się o 3 mm. Specjaliści alarmują, że może dojść do zawalenia słynnej "ambony".

Preikestolen - najwspanialszy taras widowiskowy świata może wkrótce przestać istniećŹródło: Shutterstock.com, fot: nanissimowa
d4mrial
d4mrial

Jak poinformowała regionalna norweska gazeta "Stavanger Aftenblad", górujący nad zatoką Lysefjord klif Preikestolen może być zagrożony. Naukowcy zajmujący się tematem uważają, że dotychczasowe pomiary prowadzone na miejscu były niedokładne, a dodatkowo w maju br. zaobserwowano poszerzenie się szczeliny. Może to świadczyć o poruszaniu się klifu, co grozi jego zawaleniem.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Bandak Dmytro

Dlatego już wkrótce przeprowadzone zostaną dokładne badania słynnej atrakcji turystycznej. Zostanie ona zeskanowana i sfotografowana w technologii 3D. Jeśli potwierdzą się obawy specjalistów, na miejscu zostaną zainstalowane urządzenia monitorujące sytuację.

d4mrial

Płaski jak stół Preikestolen ma wyjątkowy kształt niemal regularnego kwadratu o boku 25 m. Wznosi się na wysokość 604 m. Ze szczytu roztacza się niesamowity widok, co sprawia, że "ambona" (tak popularnie bywa nazywany klif) stanowi jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Norwegii – rocznie to miejsce odwiedza ponad 300 tys. turystów z całego świata. We wrześniu zaś klif ma "wystąpić" w kolejnej części kinowego hitu "Mission Impossible" z Tomem Cruisem w roli głównej.

Wybierasz się w podróż? Uważaj na granicy

d4mrial
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mrial